Loď námorníctva USA plachtila na Havaj a späť bez posádky
Loď amerického námoníctva Sea Hunter, autonómny 40 – metrový trimaran vyvinutý pre boj proti ponorkám a podvodným mínam , putoval minulý mesiac tisíce kilometrov medzi americkým San Diegom a havajským Pearl Harbor. Experimentálnu prelomovú plavbu zvládol bez námorníkov na palube.
Členovia posádky z eskortnej lode nastúpili na Sea Hunter len na krátku dobu, aby skontrolovali elektrické a pohonné systémy, podľa tlačovej správy spoločnosti Leidos, vedeckej a technologickej spoločnosti, ktorá navrhla a postavila Sea Hunter. Väčšinu testovacieho tranzitu na Havaj a späť, však bola loď bez posádky.
“Nedávna dlhoročná misia je prvou svojho druhu a demonštruje americkému námorníctvu, že technológia autonómie je pripravená prejsť z vývojových a experimentálnych štádií na pokročilé misie,” uviedol Gerry Fasano, prezident obrannej skupiny v Leidose.
Dan Brintzinghoffer, s divízie námorných systémov spoločnosti Leidos, povedal, že myšlienkou nie je nahradiť štandardné lode plavidlami ako je Sea Hunter, ale oslobodiť personál na palubách väčších plavidiel, aby prevzali zložitejšie úlohy.
“Autonómne plavidlá sa budú pravdepodobne zameriavať na rutinné , alebo nebezpečné misie a mohli by pôsobiť okolo svetových oceánov,” povedal Brintzinghoffer. “Napríklad, autonómne plavidlo môže vykonávať hydrografické prieskumné misie, a oslobodiť tak štandardné lode, aby splnili ďalšie misie.”
Keď námorníctvo v roku 2016 pokrstilo Sea Hunter, úradníci uviedli, že by to mohlo zmeniť charakter námorných operácií v USA. Využíva sadu navigačných nástrojov a automatických sledovaní , ktoré mu umožňujú bezpečne plávať v blízkosti iných plavidiel za každého počasia alebo počas dopravných podmienok počas dňa alebo noci.
Spoločnosť Leidos získala kontrakt na 43 miliónov dolárov, a v súčasnosti buduje a vyvíja vylepšený druhý Sea Hunter.
Zdroj: Military.com