Tento dron “dýcha” vzduch, aby poháňal sám seba.
Nové bezpilotné lietadlo Phoenix Spojeného kráľovstva, môže zásadne ovplyvniť vojenské operácie.
49 stôp dlhý a 34 stôp široký Phoenix vyzerá ako malá lietajúca bomba s relatívne malými krídlami pokrytými solárnymi panelmi. Na svoj pohyb využíva systém variabilného vztlaku.
Ako Phoenix nasáva vzduch a ukladá ho do nafukovacieho vaku, stáva sa ťažším a používa svoje krídla na riadenie dopredu a klesanie. Toto zabezpečuje jeho pohyb dopredu. Po uvoľnení vzduchu sa Phoenix opäť dostane do výšky. Na zvýšenie vztlaku využíva tiež prívod hélia, alebo vodíka.
Dron v podstate strávi polovicu svojho letu ako lietadlo ľahšie ako vzduch, a druhú polovicu ako lietadlo ťažšie ako vzduch. Vzhľadom k tomu, že mu chýba motor s vnútorným spaľovaním a potreba paliva, teoreticky by Phoenix mohol zostať vo vzduchu na neurčitý čas a pôsobiť ako plávajúci senzor, alebo komunikačný uzol pre vojenské sily.
Trup lietadla je konštruovaný z Vectranu, technického materiálu z textilných vlákien na báze aromatických polymérov, krídla sú z karbónu. Dizajnéri, ktorí pochádzajú z viacerých univerzít, ho opisujú ako „takmer na jedno použitie“, kvôli jeho nízkej cene.
Phoenix, ktorý sa vyvíjal tri roky, by mal široké spektrum vojenského využitia. Mohol by sa používať ako satelitná alternatíva na zabezpečenie bezpečnej komunikačnej linky na dlhé vzdialenosti. Alebo by mohol slúžiť aj ako trvalá senzorová platforma, plávajúca nad problémovým miestom na sledovanie pohybu a komunikácie nepriateľa. Nízke náklady by mohli umožniť prevádzku viacerých Phoenixov.