Číňania zhodnotili možnosti Tu-160, o ktorých môže letectvo USA len snívať
Čínsky spravodajský portál (sohu.com) uverejnil materiál o ruskom bombardéri a raketovom nosiči Tupolev Tu-160, známom ako „biela labuť“. Čínski experti sa rozhodli porovnať možnosti a charakteristiky bielej labute s americkými strategickými bombardérmi a dospeli k záveru, podľa ktorého ruské lietadlo disponuje pre súčasné americké bombardéry neprekonateľnými možnosťami. Predkladaný článok vyšiel na stránke PolitRossija.
Strategické bombardéry sú považované za najsilnejšiu časť bojovej leteckej platformy a najdôležitejšiu súčasť jadrovej triády. Vývoj podobných raketových nosičov je názornou demonštráciou veľkosti národného vojensko-obranného komplexu, a takýmito možnosťami v súčasnosti disponujú iba dva štáty na svete – USA a Rusko.
Podľa názoru čínskych odborníkov sú najvýraznejšími predstaviteľmi strategického letectva americký nadzvukový bombardér Rockwell B-1 Lancer a ťažký bombardér kategórie stealth, Northrop Grumman B-2 Spirit a taktiež ruský nadzvukový strategický bombardér a raketový nosič Tupolev Tu-160, ktorý v súčasnosti prechádza hĺbkovou modernizáciou.
„Dlhší čas bolo lietadlo B-2 Spirit považované za najpokročilejší strategický bombardér a to hlavne vďaka jeho stealth technológiám. No ruský Tu-160 „biela labuť“ prekonáva americký bombardér viacerými svojimi technickými charakteristikami“ – píše sa v čínskom príspevku.
B-2 Spirit je bombardér dosahujúci maximálnu rýchlosť M=0,95 a bojový akčný rádius približne 5000 km. Naproti tomu Tu-160 dokáže letieť rýchlosťou takmer M=1,84 a jeho akčný rádius je až 7300 km.
Maximálna hmotnosť bového nákladu B-1B Lancer je 34 ton, B-2 Spirit unesie 23 ton. Celková hmotnosť bojového nákladu Tu-160 predstavuje až 45 ton. Aj z hľadiska výkonnosti je ruský raketový nosič považovaný za lídra, s možnosťami, o ktorých, ako sa píše na čínskom portáli, môžu americké bombardéry iba snívať.
Bombardér B-2 Spirit je vďaka stealth technológiám predurčený pre nepozorované preniknutie protivzdušnou obranou. Avšak Tupolev Tu-160, ktorý donedávna vôbec nedisponoval podobnými charakteristikami, nepotrebuje doletieť do dosahu nepriateľskej PVO, pretože má vo svojej výzbroji okrídlené rakety s dlhým doletom. Za najsilnejšiu okrídlenú raketu ruskej výroby je považovaná strategická raketa Ch-101. Využíva technológiu zníženia možností zachytenia rádiolkátormi protivníka, a je schopná zasiahnuť cieľ až vo vzdialenosti 5500 km. Jadrová verzia uvedenej rakty, s bojovou hlavicou o sile do jednej megatony, nesie označenie Ch-102. Kombináciou vlastného doletu a dosahu rakiet sa bojová efektivita stroja Tu-160 bez použitia dopĺňania paliva za letu navýši takto až na takmer 13 tisíc kilometrov.
„Inými slovami, pre Tu-160 nie je hrozbou žiaden systém PVO. A hoci je B-2 Spirit vysokotechnologickým projektom, víťazom v tomto súboji sa stáva jednoznačne „biela labuť“ – zhrnul na záver autor článku.
Navyše, verejnosti bola pred niekoľkými mesiacmi sprístupnená informácia o tom, že hlavné typy lietadiel Ruských vzdušných a kozmických síl, vrátane Tu-160, dostávajú v rámci modernizácie na rádiolokátormi najviac postihnuté časti povrchu nové kompozitné materiály z kategórie stealth technológie a to z domácej produkcie. Takže, hoci Tupolev Tu-160 ako bolo uvedené vyššie, „nepotrebuje“ technológiu stealth, každý takýto bonus zvyšuje vítaným spôsobom bojovú hodnotu lietadla.
zdroj: politros.com , obrázky: wikipedia commons