Hackeri prelomili programový kód stíhačky F-15
Hackerskej skupine sa podarilo prelomiť systém načítania informácií TADS multifunkčných stíhačiek F-15 Eagle 4. generácie a vložiť do neho nepriateľský kód. TADS je zodpovedný za zhromažďovanie obrazu a ďalších informácií zo senzorov prúdových lietadiel, uviedol Will Roper, zástupca tajomníka leteckých síl pre obstarávanie, technológiu a logistiku, na výročnej hackerskej konferencii DEFCON v Las Vegas.
Hacking vykonala skupina tzv. „Etických hackerov“ v rámci zmluvy, ktorú uzavreli s letectvom a ministerstvom obrany USA. Cieľom bolo nájsť slabé stránky systému. Roper povedal v rozhovore pre The Washington Post.
Skupina nehackla reálny F-15, vysvetlil hovorca amerického letectva kapitán Kara Bowsey na Military.com, ale podarilo sa mu získať prístup k systému použitému v týchto lietadlách. V súčasnosti nie je známe ani to, či je TADS možné počas letu hackovať rovnakým spôsobom. Podľa Bowseyho tento projekt dáva Pentagonu nový pohľad na jeho technologické systémy. Teraz je na ministerstve obrany, aby našlo riešenie, ako čo najlepšie odstrániť tieto zraniteľné miesta. – vysvetlil Bowsey.
Počas posledných niekoľkých rokov Pentagon zintenzívnil svoju kybernetickú bezpečnosť v súvislosti s útokmi hackerov, z ktorých sú pravidelne obviňované Rusko, Čína, Severná Kórea a Irán. V roku 2016 bola spustená iniciatíva Pentagon Hack Initiative, v rámci ktorej sa americké ministerstvo obrany snaží zistiť, kde by mala posilniť počítačovú obranu. V októbri 2018 Pentagon program rozšíril a pridelil 34 miliónov dolárov trom spoločnostiam – HackerOne, Bugcrowd a Synack.