Pakistan plánuje odkúpiť od Egypta stíhacie bombardéry Dassault Mirage 5 a následne ich vlastnými silami zmodernizovať
Vzdušné sily Pakistanu sú údajne blízko k uzavretiu kontraktu s Egyptom, ktorý sa týka získania stíhacích bombardérov Dassault Mirage 5, a ktorému predchádzalo niekoľkoročné vyjednávanie medzi oboma krajinami. Pakistan má (údajne) následne v pláne modernizovať tieto stíhacie bombardéry domácimi firmami predtým než budú zaradené do stavu Vzdušných síl Pakistanu k letkám vyzbrojeným rovnakým typom lietadla.
Egypt sa rozhodol pre postupné vyradenie starších bojových lietadiel ako sú Mirage III, Mirage 5, MiG-21, F-4 Phantom II či dokonca staršie lietadlá F-16, resp. pre ich výmenu za novšie lietadlá. Konkrétne to majú byť ruské MiG-29M (MiG-35), Su-35 a francúzske Dassault Rafale. Zároveň hľadá spôsob ako získať čo najväčší prospech z ich predaja tretím krajinám namiesto toho, aby ich len vyradil a následne zošrotoval. V tejto súvislosti prenikli na verejnosť tiež viaceré správy o tom, že egyptské MiGy-21 skončili na základe programu o vojenskej pomoci v Líbyi, hoci oficiálne to nebolo ani jednou zo strán potvrdené. Čo sa týka egyptských bombardérov Mirage 5, tie hoci sú považované za menej výkonné v porovnaní s ich náprotivkom v službách Vzdušných síl Pakistanu (ktoré už prešli rozsiahlou modernizáciou), stále disponujú značnými vylepšeniami oproti z Francúzska pôvodne dodaným lietadlám vrátane prilbového zameriavača (HMD – Helmet Mounted Display) či prístrojovej výbavy pre boj v nočných podmienkach.
Zatiaľčo stále viac a viac modernizované verzie stíhacieho lietadla CAC/PAC JF-17 Thunder, ktoré vzišlo zo spolupráce Číny a Pakistanu (čínske označenie CAC (Chengdu Aircraft Corporation) FC-1 Xiaolong, angl. Fierce Dragon, slovensky Zúrivý drak) a staršie americké stíhacie lietadlá F-16A/B a F-16C/D tvoria elitu Vzdušných síl Pakistanu, približne polovicu stavu vzdušných síl tvoria už značné staré (technicky aj morálne) stíhacie lietadlá Mirage III a stíhacie bombardéry Mirage 5. Tieto dve platformy sú derivátom toho istého francúzskeho dizajnu, ktorého pôvod siaha ešte do konca 50-tych rokov 20. storočia a obe prešli rozsiahlou modernizáciou pakistanskou spoločnosťou PAC (Pakistan Aeronautical Complex) sídliacej v meste Kamra. Kým pakistanské stíhačky Mirage III spoločne s „flotilou“ stíhacích lietadiel Čchengtu J-7 čínskeho pôvodu (angl. Chengdu J-7; v kóde NATO Fishcan, čo je vlastne čínska kópia sovietskej stíhačky MiG-21F-13) sú postupne vyraďované a nahradzované novšími stíhacími lietadlami JF-17 (do úvahy ešte prichádza budúce stealth lietadlo, ktoré má vzísť opäť zo spoločného, čínsko-pakistanského, projektu AZM), významná časť lietadiel Mirage 5 má naďalej slúžiť a to až do roku 2030, resp. ešte dlhšie.
Egypt zase pre zmenu údajne plánuje nakúpiť stíhacie lietadlá JF-17 Block 3, čo je v súčasnosti najmodernejšia verzia Čínou a Pakistanom spoločne vyvíjaného a vyrábaného lietadla na platforme stíhačky s nízkymi operačnými nákladmi a s možnosťou použitia najnovšej výzbroje, so zámerom cenovo výhodne modernizovať letectvo krajiny.
Zdroj: https://militarywatchmagazine.com/ – upravené