USA nemôžu nájsť vyslanca pre vyjednávanie s Ruskom o zbraniach
USA 13. februára 2020 (zdroj: Sputniknews) – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa chce vymenovať osobitného vyslanca pre prerokovanie s Ruskom dohody o kontrole zbraní, doteraz však nenašla záujemcov, píše denník Politico s odkazom na bývalých úradníkov.
Administratíva hľadá kandidáta od minulého roka. Rôzne zdroje písali o Richardovi Burtovi, ktorý bol hlavným vyjednávačom pre Zmluvu o obmedzení strategických zbraní, o Marshall Billingsleaovi z ministerstva financií, a o Stephenovi Hadleym, ktorý bol poradcom pre národnú bezpečnosť za prezidenta Georgea Busha mladšieho.
Poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta USA Donalda Trumpa Robert O’Brien prehovoril predtým o skorom začatí rokovaní s Ruskom ohľadom kontroly nad zbraňami. Dnes zostala len jediná zmluva o obmedzení zbraní medzi Moskvou a Washingtonom, START III.
START III
Zmluva o znižovaní strategických útočných zbraní (START III) podpísaná v roku 2010 v Prahe prezidentom USA Barackom Obamom a jeho ruským partnerom Dmitrijom Medvedevom zostáva jedinou platnou zmluvou medzi Ruskom a Spojenými štátmi o obmedzení zbrojenia. Platnosť dohody končí vo februári 2021 a Washington zatiaľ neoznámil, či má v úmysle ju predĺžiť. Americký prezident Donald Trump hovoril o želaní vypracovať novú trojstrannú jadrovú dohodu medzi Ruskom, Čínou a Spojenými štátmi. V Pekingu bol tento nápad zamietnutý. Na čínskom ministerstve zahraničia odsúdili odstúpenie USA od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).
Zmluva INF
ZSSR a USA podpísali zmluvu INF v roku 1987. Strany sa zaviazali, že zlikvidujú všetky komplexy pozemných balistických a okrídlených rakiet so stredným (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrov) a kratším (od 500 do jedného tisíca kilometrov) dosahom.
2. augusta vypršala platnosť zmluvy INF. Začiatkom tohto roka Washington oznámil jednostranné odstúpenie od tejto dohody a obvinil Rusko z jej dlhodobého porušovania. Moskva všetky obvinenia odmieta. Na začiatku júla podpísal ruský prezident Vladimír Putin zákon o pozastavení zmluvy. Rusko opakovane vyhlasovalo, že bezo zvyšku plní zmluvu INF. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uvádzal, že Moskva má k Washingtone veľmi závažné otázky ohľadom plnenia zmluvy samotnými Američanmi. Podľa jeho slov sú obvinenia zo strany USA z porušenia zmluvy INF neopodstatnené.
USA už začali testovať zbrane zakázané INF. Pred týždňom šéf Pentagónu Mark Esper oznámil, že americké vojenské letectvo spolu s Úradom pre strategické možnosti otestovalo prototyp nejadrovej pozemnej balistickej rakety. Podľa jeho slov výroba prototypu pripraveného k štartu trvala necelých deväť mesiacov namiesto dvoch rokov. Podľa údajov blogu bmpd bola raketa odpálená z Vandenbergovej leteckej základne v Kalifornii. Preletela vyše 500 kilometrov a potom spadla do Tichého oceánu.