Konštruktér uviedol v čom je ruská raketová obrana lepšia ako americká
Rusko, 24. februára 2020 (Sputniknews) – Ruský systém varovania pred raketovým útokom predčí americký analóg svojím rozsahom. “Náš systém sa vyznačuje predovšetkým globálnou kontrolou. Ten americký v tom zaostáva za naším, “povedal v interview pre televíziu Zvezda hlavný konštruktér systému a šéf korporácie Vympel Sergej Bojev.
Poznamenal, že americký raketový varovný systém má pred ruským istú prednosť v čase, lebo jeho zložky sú dislokované nielen na území USA, ale aj vo Veľkej Británii a Grónsku.
“Ruský varovný systém je v súlade s dnešnými výzvami,” zdôraznil Bojev. V odpovedi na otázku o spolupráci Ruska a Číny vo vývoji čínskej protiraketovej obrany šéf korporácie Vympel povedal, že pritom nebudú odhalené tajomstvá fungovania ruského systému. Podľa jeho slov prebieha spolupráca Moskvy a Pekingu v tejto sfére v mnohých oblastiach, najmä pokiaľ ide o kontrolu kozmického priestoru.
Úloha varovného systému pred raketovým útokom spočíva vo včasnom informovaní vedenia RF o vypustení balistických rakiet zo strany nepriateľa. Varovný systém sa skladá z pozemnej a kozmickej jednotky, ktoré kontrolujú pozície medzikontinentálnych balistických rakiet v iných krajinách a tiež nebezpečné smery vypustenia rakiet. Za posledné roky boli do systému zaradené diaľkové radary novej generácie typu Voronež a ďalšie technické prostriedky.
Ruský radar dokázal odhaliť F-35 pri iránskych hraniciach
Koncom januára ruský minister zahraničia vyhlásil, že ruské systémy protivzdušnej obrany dokázali odhaliť šesť stíhačiek F-35 v blízkosti iránskej hranice niekoľko hodín po raketovom útoku na americké základne.
Podľa Lavrova “v tej dobe bolo vo vzduchu na hranici s iránskym vzdušným priestorom najmenej šesť lietadiel F-35. Túto informáciu je potrebné ešte preveriť, ale ilustruje celú nervozitu situácie “.
Ako okamžite informovali odborníci, dnes v tomto smere pracuje jeden radar s veľkým dosahom – zaobzorový radar Kontajner. Pikantné je, že lietadlá F-35 piatej generácie sú považované za neviditeľné. A pritom sú vidieť na tisíce kilometrov. Aj z územia Ruska.