Haftarova armáda oznámila útok na letisko Mitiga a likvidáciu tureckej armády. Video
Libia, 15. marca 2020 ( Sputnik ) – Líbyjská národná armáda uviedla, že zaútočila na letisko Mitiga a zlikvidovala niekoľko tureckých vojakov.
“V posledných dňoch sme zaútočili na vojenské zariadenia letisko Mitiga v Tripolise – nie na skupiny Misra, ale priamo na turecké ozbrojené sily. Boli zničené, radary, systémy protivzdušnej obrany. V dôsledku tejto operácie sú medzi tureckou armádou obete, “ povedal na tlačovej konferencii v Káhire hovorca Líbijskej vlády ( LNA ) – Ahmad al-Mismar.
Podľa neho LNA dodržiava prímerie a vykonáva operácie iba ako reakciu na provokácie síl vlády národnej jednoty (VNJ).
“Teraz prebiehajú boje v Líbyi, po dobu 40 hodín, s cieľom zabrániť zneužívaniu prímeria zo strany nepriateľa,” povedal Al-Mismar.
Poznamenal, že LNA zaútočila na oblasť Misra a zničila “všetko, čo sa týka tureckej prítomnosti”, vrátane vojenských skladov.
Situácia v Líbyi
V roku 2011 vykonala medzinárodná koalícia vedená USA a NATO v Líbyi operáciu, ktorej výsledkom bolo zabitie Muammara Kaddáfího a zvrhnutie režimu, ktorý trval viac ako 40 rokov. Odvtedy v krajine vládne akútna kríza. Na východe, v meste Tobruk, pôsobí parlament zvolený ľuďom. Podporuje ho LNA na čele s generálom Haftarem. Na západe Tripolisu pôsobí s podporou OSN a Európskej únie opozičná VNJ na čele s Fayez Sarrádžem.
Dvojvládie a kolaps v bezpečnostnom systéme viedli k rastúcej aktivite ozbrojených povstaleckých skupín a teroristických organizácií. Kvôli nedostatku centralizovanej moci a jednotné armády sa Líbya premenila v centrum pašovania a tiež v tranzitný bod nelegálnych migrantov z Afriky do Európy.
V Berlíne sa 19. januára roku 2020 konala medzinárodná konferencia o Líbyi za účasti Ruska, USA, Turecka, Egypta a niekoľkých ďalších krajín, ako aj EÚ a OSN. Hlavným výsledkom konferencie bola výzva jej účastníkov k prímeriu v Líbyi a záväzok zdržať sa zasahovania do konfliktu a dodržiavať embargo na dodávky zbraní všetkým stranám. Okrem toho účastníci stretnutia navrhli vytvorenie monitorovacieho výboru s cieľom kontroly plnenia dohody o zastavení streľby.
Článok: Turecko vyslalo sýrskych džihádistov do bitky s Haftarom v Líbyi