Americký vojenský magazín objavil na lietadle TU-160 jedinú vadu
USA, 23. marec 2020 ( Sputnik ) – Ruský bombardér Tu-160 je najrýchlejšie, najväčšie a najťažšie zo všetkých jemu podobných lietadiel existujúcich na svete. Nemá konštruktérske vady okrem jednej: nie sú v ňom použité stealth technológie. K tomuto záveru dospel americký vojenský magazín The National Interest.
Novinár Caleb Larson vo svojom článku pripomína, že Tu-160 zvaný Biela labuť, alebo podľa klasifikácie NATO Blackjack, unesie 40 ton užitočného nákladu, ako konvenčných, tak jadrových bômb. Môže prekročiť rýchlosť Mach 2. Konštrukcia s krídlami s premenlivou šípovitosťou (priame krídlo) tiež poskytuje lietadlu isté prednosti a zaisťuje veľký vztlak pri malej rýchlosti.
Larson uvádza, že Tu-160 má jasne biely náter, ktorý odráža slnečné svetlo, aby nedošlo k silnému zahrievaniu trupu, čo sa môže negatívne prejaviť na doprave jadrových bojových hlavíc. Lietadlo je ale vidieť na radaroch nepriateľa, pretože v jeho konštrukcii chýba stealth technológia.
Rusko sa dnes venuje modernizácii svojho najväčšieho bombardéra. Má dostať zdokonalené motory a novú avioniku. Autor sa domnieva, že raz môže Tu-160 dostať tiež stealth náter. 10. februára bola zverejnená správa, že ruské strategické bombardéry Tu-160 majú byť vybavené nadzvukovými strelami Kinžal.
Tu-160 je nadzvukový strategický raketový bombardér s premenlivou geometriou krídla. Je určený k zasiahnutiu cieľov jadrovými a konvenčnými raketami, a to aj v hlbokom tyle nepriateľa. Bombardér bol neraz uznaný západnými expertmi za najmocnejší na svete. Americkí novinári označili v októbri Tu-160 za “zviera s niekoľkými svetovými rekordmi”.
Upozornenie pre americké námorníctvo
Na začiatku marca National Interest prehovoril o “nočnej more” pre americké námorníctvo. Po vydaní každá ruská hladinová loď je vyzbrojená nadzvukovými protilodnými raketami. A práve toto je strašný scenár, o ktorom by radšej americké námorníctvo nemalo premýšľať, uviedol expert publikácia National Interest Michael Peck.
Pripomenul, že v januári uskutočnilo Rusko prvé odpálenie rakety Zirkon z fregaty Admiral Gorškov. Okrem toho v decembri šéf Zjednotenej lodiarskej spoločnosť Alexej Rachmanov oznámil, že všetky ruské vojenské lode budú môcť používať hypersonické zbrane. Dolet rakety Zirkon je tisíc kilometrov a rýchlosť letu je Mach 8-9, čo je viac ako u amerických rakiet Harpoon a ruských Onix R-800.
Peck poznamenal závažnosť hrozby. Spojené kráľovstvo sa podľa neho obáva, že protiraketová obrana jeho nových lietadlových lodí nebude schopná zastaviť ruské Zirkony. Expert tiež pripomenul, že Rusko a ZSSR sa nikdy nesnažili konkurovať Spojeným štátom v počte veľkých lodí. Rusko má teraz asi 30 torpédoborcov a fregát, 50 korviet a 30 malých raketových lodí s nadzvukovými alebo podzvukovými protilodnými a protilietadlovými raketami.
“Ak tieto lode vyzbrojíte nadzvukovými zbraňami, ako je Zirkon, teoreticky to umožní raketovej lodi Tarantula s hmotnosťou 500 ton potopiť veľký americký krížnik, alebo dokonca lietadlovú loď,” povedal Peck.