©armytimes
Aktuality, Bezpečnosť, Civilná ochrana,

Českí vedci z Univerzity obrany prispeli k vývoju filtrov proti koronavírusu

 


Česko, 1.apríl 2020 ( AM, MO ČR, Vladimír Šidla, Pavel Otřísal ) – Zvýšenie účinnosti pri zachytávaní najmenších častíc a teda aj vírusov u filtrov FFP3 sa podarilo v rámci výskumného projektu, do ktorého boli zapojení tiež vedci z Ústavu ochrany proti zbraniam hromadného ničenia brnenskej Univerzity obrany.

©MO ČR

Dlhodobá vedecká spolupráca Ústavu ochrany proti zbraniam hromadného ničenia v rámci programu NATO DEEP s Vojenskou akadémiou v srbskom Belehrade, datujúca sa od roku 2017, sa postupne premietla do úspešnej kooperácie so spoločnosťami Sigma Group a.s. z Ľutína a Trayal Corporation zo srbského Kruševacu, ktoré sa zaoberajú výrobou filtrov do ochranných masiek na vojenské účely. Tie teraz pomôžu zdravotníkom v prvej línii boja s novým typom koronavírusu.

©MO ČR

“Vzhľadom na súčasnú situáciu došlo k rýchlemu prehodnoteniu doterajšej spolupráce, čo umožnilo pomerne rýchlo a efektívne reagovať na značný nedostatok kvalitných prostriedkov ochrany proti pôsobeniu nového koronavírusu. V najbližších dňoch budú ochranné gumené polomasky srbskej výroby vybavované v spoločnosti Sigma Group  časticovými filtrami nového typu, ktorý spĺňa požiadavky na najvyšší stupeň bezpečnosti FFP3, “potvrdil podplukovník prof. Pavel Otřísal z Ústavu OPZHN, ktorý sa na vývoji nového filtra podieľal v rámci riešenia výskumného projektu výskumu a vývoja vysokokapacitných filtrov s nanokompozitními materiálmi, ktorého hlavným riešiteľom je práve Sigma Group a.s.

Filtre boli doplnené filtračnou vrstvou s polymérnej nanomembrány, ktorá bola vyvinutá firmou Detekcia a záchyt škodlivín – RNDr. Vladimír Obšetel, CSc. v spolupráci so spoločnosťami Parda sro, Sigma výskumným a vývojovým ústavom, a Ústavom OPZHN Univerzity obrany v rámci výskumného projektu.

“Pri návrhu súčasného riešenia boli využité skutočnosti, že sa podarilo zvýšiť účinnosť pre zachytávanie submikrónových častíc o ďalšie dva rady, a to na hodnotu koeficientu prieniku 0,000043, čo je zatiaľ najvyššia dosiahnutá hodnota u tohto typu filtra,” uvádza Otřísal.

Nové ochranné komplety budú dodávané Správe štátnych hmotných rezerv ako veľmi efektívne riešenie pre zabezpečenie účinnej ochrany lekárskeho personálu a tých, ktorí plnia náročné úlohy v priamom kontakte s nakazenými, alebo potenciálne nakazenými osobami. Bude však dôležité, ako rýchlo sa výrobným podnikom podarí aktivovať svoje výrobné kapacity a dodať na trh potrebný počet týchto ochranných prostriedkov.

Článok: Ukrajinská armáda ukrýva fakty o zvýšenom počte vojakov infikovaných koronavírusom

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov