Americkí technologickí giganti údajne spolupracujú s čínskymi sledovacími firmami
USA, 24. máj 2020 ( AM, Sputnik ) – V októbri 2019 Washington umiestnil na svoj zoznam subjektov niekoľkých čínskych firiem zaoberajúcich sa umelou inteligenciou, aby obmedzil ich prístup k americkým technológiám, čo je rovnaká čierna listina, na ktorej je čínska firma Huawei.
CNBC citoval správu Top10VPN , v ktorej sa uvádza, že Amazon, Google a Microsoft patria medzi skupinu amerických spoločností, ktoré boli označené ako firmy poskytujúce “základné webové služby, ktoré poskytujú pomoc webovým stránkam čínskych sledovacích spoločností obvinených z porušovania ľudských práv.
Top10VPN je webová stránka, ktorá kontroluje služby virtuálnej privátnej siete (VPN) a zaoberá sa otázkami súvisiacimi s ochranou osobných údajov . Simon Migliano, vedúci výskumu v Top10VPN podľa CNBC povedal, že
“prostredníctvom poskytovania základných webových služieb týmto kontroverzným spoločnostiam americké firmy hrajú úlohu v šírení vysoko invazívnych produktov dohľadu, ktoré majú potenciál podkopať ľudské práva po celom svete” .Dodal, že “napriek úsiliu Trumpovej administratívy oddeliť americký a čínsky technologický sektor, pokračujúca prítomnosť amerických spoločností v diskrétnejšom prostredí ukazuje, že spolupráca medzi nimi zostáva” .
Top10VPN konkrétne vybral Amazon a Google, ktoré údajne poskytovali webové služby spoločnosti Dahua Technology a Hikvision, zatiaľ čo služby spoločnosti Microsoft boli údajne používané čínskymi start-upmi umelej inteligencie SenseTime a Megvii.
Okrem toho správa Top10VPN zmienila Twitter a Facebook ako spoločnosti, ktoré údajne poskytujú služby siete pre doručovanie obsahu čínskej spoločnosti Hikvision. Všetky americkej spoločnosti uvedené v dokumente odmietli túto záležitosť komentovať.
Správa prichádza po tom, čo tieto čínske sledovacie firmy boli v októbri 2019 zaradené na čiernu listinu Bieleho domu za údajné porušovanie ľudských práv v autonómnej oblasti Ujgurskej krajiny Sin-ťiang. V správe z augusta 2018 odborníci OSN na odstránenie rasovej diskriminácie uviedli, že až 1 milión etnických Ujgurov je držaných v takzvaných prevýchovných táboroch. Peking existenciu takýchto táborov opakovane poprel a tvrdil, že nepodložené obvinenia súvisia s tým, že sa jedná o odborné školy zriadené v rámci protiteroristického úsilia v regióne.
Čínske spoločnosti s umelou inteligenciou boli zaradené na rovnakú čiernu listinu ako Huawei, čo bol tvrdý zákrok, ktorý Washington rozpútal proti čínskemu technologickému gigantovi v máji 2019. V tej dobe americké ministerstvo obchodu zakázalo poskytovateľom internetu používať produkty spoločnosti a americkým technologickým spoločnostiam predaj technológií čínskej technologickej spoločnosti, bez toho aby najprv získali zvláštnu licenciu. Biely dom tvrdí , že spoločnost spolupracuje s čínskou vládou, aby jej umožnila špehovať tých, ktorí používajú firemné vybavenie. Obvinenia boli odmietnuté ako Pekingom, tak aj spoločnosťou Huawei.