Čína priostruje – v Ladaku zomrelo pri strete oboch armád najmenej 20 indických vojakov
India, 17. jún 2020 (AM ) – Indická armáda najprv vyhlásila, že pri strete zomrel jeden dôstojník a dvaja vojaci. K bitke došlo v Ladaku, na hranici medzi Indiou a Čínou. Zranených sú desiatky.
Neskôr vrcholný činiteľ indickej armády vyhlásil, že pri boji s čínskymi vojakmi zomrelo najmenej 20 príslušníkov indickej armády. K predchádzajúcemu stretu došlo v noci na 16. júna. Dodal, že indická armáda je odhodlaná brániť územnú integritu krajiny a suverenitu národa.
Vysokí predstavitelia armád oboch krajín pritom údajne vykonávali rokovania o riešení situácie. Peking na situáciu reagoval tým, že obvinil Indov z prekročenia hranice a z vyprovokovania konfliktu útokom na čínske sily. Čínske ministerstvo zahraničia vyjadrilo Indii protest. Podľa agentúry ANI sú zranení a mŕtvi aj z čínskej strany. Celkovo ide o 43 ľuďí. Po boji vykonali ako indická strana, tak aj čínska strana odsun svojich vojsk , informoval indický televízny kanál NDTV.
Čína a India v oblasti nemajú vymedzenú hranicu, iba líniu kontroly, ktorá vznikla po vojne v roku 1962 medzi týmito krajinami. Od tej doby došlo k mnohým pohraničným konfliktom na tomto území. Napätie na hranici začalo opäť stúpať počas tohtoročného mája, kedy došlo k stretom, ktoré viedli k desiatkam zranených na oboch stranách. Vysoko postavení armádni činitelia z oboch strán sa zišli 6. júna, aby rokovali o situácii na hraniciach. Podľa informácií indického ministerstva zahraničia sa vtedy obe strany dohodli na mierovom riešení situácie a na pokračovaní vojenských a diplomatických kontaktov.
Za posledné týždne zmobilizovali obe krajiny vojakov a ťažkú techniku vrátane bojového letectva. Na sieti sa objavilo video s presunom hlavných bojových tankov Indie, T-72M1 a T-90MS, ktoré boli pomocou železnice dopravené do oblasti známej pod označením Línia aktuálnej kontroly (Line of Actual Cntrol, LAC) – táto línia je de facto hranicou medzi ČĽR a Indiou, oddeľujúcou územie pod čínskou a indickou kontrolou v miestach, v ktorých neexistuje obojstranne uznaná hranica. V roku 1962 sa medzi oboma krajinami odohrala čínsko-indická pozemná vojna (bez použitia letectva) o sporné územia, a hoci vtedy postupovali čínske jednotky úspešne vpred, po mesiaci urputných bojov v nadmorských výškach nad 4000 m sa Čína napokon stiahla späť.