Napriek protiruským provokáciám niektorých českých politikov – Rosatom chce Česko v medzinárodnom projekte rýchleho reaktora
Česko, 18. jún 2020 (AM) – Spoločnosť Rosatom dúfa, že sa jej zahraniční partneri zúčastnia projektu svetovo najkapacitnejšieho viac účinného výskumného rýchleho reaktora (MBIR). Uviedol to počas stredajšieho stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom generálny riaditeľ Rosatomu Alexej Lichačov.
“Dúfam, že to bude atraktívny spoločný projekt pre našich partnerov vo Francúzsku, Číne a Českej republike, a inovatívnym pre prípravu reaktorov budúcich generácií,” uviedol Lichačov.
MBIR s kapacitou 150 MW sa stavia na báze ruského Výskumného ústavu atómových reaktorov v meste Dmitrovgrad. Podľa plánov môže byť v prevádzke okolo roku 2025. Reaktor má nahradiť existujúce výskumné zariadenie BOR-60 a významne rozšíriť dostupné možnosti pre experimenty.
Pomocou unikátnych technických vlastností MBIR sa plánuje riešiť celý rad výskumných problémov a presadiť nové konkurencieschopné a bezpečné jadrové zariadenia. Pritom sa niekoľkonásobne má skrátiť doba výskumu. Na základe MBIR bude tiež vytvorené medzinárodné výskumné centrum, v rámci ktorého zahraniční účastníci projektu budú schopní vykonávať vlastné experimenty.
Náklady na projekt sa odhadujú na asi 80 miliárd rubľov. V decembri minulého roka ruská štátna korporácia VEB.RF a Gazprombank poskytli projektu pôžičku viac ako 20 miliárd rubľov. V októbri 2018 pozval Lichačov k účasti na projekte srbských partnerov.
Lichačov tiež podotkol, že bez ohľadu na obmedzenia vyvolané pandémiou nového koronavírusu dodržiava Rosatom plány budovania jadrových elektrární v zahraničí.
“Pracujeme v 10 krajinách na 25 miestach, celkovo v 36 krajinách máme hotové objekty. Nadviazali sme spoluprácu s vládou a vykonávame rotáciu zamestnancov, prepravujeme odborníkov napriek obmedzeniam, ktoré existujú. Tohtoročný stavebný program neupravujeme ani na tých najrozsiahlejších stavebných projektoch. Najväčší objem stavebných prác v tomto roku bude v Turecku a Bangladéši, “povedal.
Reaktor MBIR je projekt, ktorý výrazne vyčnieva medzi ostatnými. Väčšina reaktorov, ktoré sa dnes stavajú, sú energetické tlakovodné reaktory. Účel MBIRu bude však predovšetkým výskumný a navyše bude ochladzovaný roztaveným sodíkom. Podobných experimentálnych zariadení vo svete ubúda kvôli pokročilému veku a MBIR je jediným, ktorý nanovo vzniká. Do projektu je dlhodobo zapojený český priemysel. Inžinieringová spoločnosť EGP Invest z Uherského Brodu (dnes divízia Energoprojekt Praha spoločnosti ÚJV Řež) dodala Rosatomu v roku 2013 projekt strojovne s vyvedením výkonu. Spolupráca medzi EGP Invest a projekčným ústavom Atomprojekt, zo štruktúry Rosatomu, bola o rok neskôr ďalej rozšírená o oblasť rádioaktívnych odpadov.