© Foto: US Missile Defense Agency
Aktuality, Bezpečnosť, Pozemná technika,

Japonsko chce anulovať plán rozmiestnenia amerického systému protiraketovej obrany

Japonsko, 22. jún 2020 (AM) – Japonská vláda chce na zasadnutí Rady národnej bezpečnosti (National Security Council), ktorá sa má konať budúci týždeň, anulovať plán na rozmiestnenie amerických pozemných systémov protiraketovej obrany Aegis Ashore. Informovala o tom japonská verejnoprávna televízia NHK.


 

“Premiér Šinzó Abe a príslušní ministri tento týždeň pravdepodobne zvolajú zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a anulujú plán rozmiestnenia,” informuje televízia s odvolaním sa na zdroje vo vládnych kruhoch.

Japonský minister obrany Taró Kono tento týždeň informoval o zastavení dislokácie pozemných systémov protiraketovej obrany (PRO) v prefektúre Akita na severozápade krajiny a Yamaguti na juhozápade, a to až do roku 2023. Dosah týchto systémov by dokázal, ako sa očakávalo, pokryť celú krajinu. Minister to odôvodnil tým, že úpravy potrebné na zabezpečenie pádu raketových urýchľovačov po štarte presne v hraniciach polygónu, nie v obytných štvrtiach, vyžadujú príliš veľké finančné výdavky a čas.

 

V parlamente následne začali debaty o tom, ako by sa dalo naplniť vzniknuté “obranné vákuum”. Jednou z variant bol návrh na nákup okrídlených rakiet veľkého doletu. Nebolo však jasné, či je rozhodnutie japonskej vlády dočasné, alebo definitívne.

 

USA naopak vyhlásili, že považujú plán na rozmiestnenie pozemného systému protiraketovej obrany Aegis Ashore v Japonsku za “pozastavený”, nie za zrušený. Japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že ďalšia bezpečnostná stratégia krajiny bude prerokovaná tento rok v lete.

Rozhodnutie o rozmiestnení dvoch amerických pozemných systémov Aegis Ashore na japonskom území bolo prijaté japonskou vládou v roku 2017, a to kvôli pokračujúcemu vypúšťaniu rakiet Severnej Kórey. Mali byť dislokované v severozápadnej prefektúre Akita a juhozápadnej Yamaguti. V tomto prípade by mal ich dolet zahŕňať celé Japonsko. Cena každého systému predstavovala približne 100 miliárd jenov (asi 890 miliónov dolárov) a uvedenie do prevádzky sa malo konať do roku 2023.

 

Rusko ale niekoľkokrát dalo najavo, že tieto zámery Japonska nezlepšia situáciu v strategickej stabilite v tomto regióne a budú určite vzaté do úvahy na rokovaniach s Tokiom o otázkach mierovej zmluvy .

 

Koniec éry „Fantómov”, Japonsko končí s prevádzkou stíhacích lietadiel F-4EJ

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov