Vražda iránskeho generála Sulejmáního bola najväčším darom pre terorizmus
Irán, 5. júl 2020 (AM) – Tajomník Najvyššej rady národnej bezpečnosti Iránu Ali Shamkhani v sobotu uviedol, že atentát na generála Kásima Sulajmáního bola “najväčším darom” Spojených štátov pre terorizmus. Slová Shamkhaniho zdieľala agentúra Press TV.
“Nenahraditeľná úloha Kásima Sulajmáního a Abú Mahdi al-Muhandise v boji proti takfirskému terorizmu v regióne a odhaľovaní šarády protiteroristických amerických rokovaní vyvolala zlosť a zášť zo strany USA a sionistického režimu Izraela,” Povedal Shamkhani pri oslovení na schôdzke venovanej vražde Sulajmáního.
K tomu dodal, že medzinárodné spoločenstvo musí oceniť obete dvoch vojenských činiteľov. Ich úsilie podľa Shamkhaniho zabránilo šíreniu takfirského terorizmu po celom svete.
V pondelok Irán vydal zatykače na politických a vojenských zástupcov Spojených štátov a ďalších krajín, ktorých podozrieva z účasti na vražde Sulajmáního. Na list bolo zaradených 36 osôb vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa, o ich zadržanie Irán tiež požiadal Interpol.
Neskôr v Interpole odpovedali, že nebudú zvažovať iránske žiadosti o zadržanie amerického prezidenta. Organizácia sa odvolávala na to, že nemôže podnikať kroky spojené s politikou, náboženstvom či rasovými otázkami.
Dňa 3. januára USA vykonali v okolí medzinárodného letiska Bagdade vojenskú operáciu, v dôsledku ktorej bol zavraždený iránsky generál a veliteľ špeciálnej jednotky Iránskych revolučných gárd Kásim Sulejman spoločne so zástupcom veliteľa irackej šiitskej domobrany Abú Mahdi al-Muhandisem. Donald Trump vyhlásil, že operácia sa uskutočnila na jeho rozkaz.
Kroky Washingtonu viedli k prudkému rastu napätia v americko-iránskych vzťahoch. Odvetou zaútočil Irán na americké základne v Iraku. Po týchto udalostiach odovzdala medzinárodná koalícia na čele s USA irackým vojakom radu objektov, kde boli predtým dislokovaní americkí vojaci.
Iránsky vojenský činiteľ: Naše južné pobrežie chránia podzemné raketová mestá. Nepriateľ nevie, kde presne sú
Iránske pobrežie pozdĺž Perzského a Ománskeho zálivu je chránené obranným systémom, ktorý tvoria podzemné a námorné raketové komplexy. Informoval o tom Ali Reza Tangsiri, veliteľ námorných síl Iránskych revolučných gárd.
“Náš nepriateľ vie, že armáda a Iránske revolučné gardy majú podzemné (raketová) mestá pozdĺž celého Perzského zálivu a na makránskom pobreží, ale jeho informácie nie sú presné,” cituje slová Tangsiriho agentúra Tasnim.
Tangsiri tiež poznamenal, že Irán bráni svoje južné pobrežie “plávajúcimi raketovými mestami” a jeho námorníctvo je prítomné všade v Perzskom a Ománskom zálive a pozorne sleduje každé plavidlo, ktoré prechádza Hormuzským prielivom. Južné námorné hranice podľa neho stráží 482 námorných jednotiek, ktoré tvorí 23 tisíc príslušníkov armády.
Iránske úrady opakovane kritizovali prítomnosť jednotiek cudzích mocností v Perzskom zálive. Teherán vníma podobnú skutočnosť ako hrozbu proti regionálnej stabilite a bezpečnosti.
Väčšia časť iránskych námorných síl sa tiež nachádza v Perzskom zálive, ale časť morskej hranice krajiny obmýva Ománsky záliv. Tangsiri už skôr oznámil, že Teherán tento rok plánuje začať práce na vytvorení vojenskej základne v Indickom oceáne.
Americko-iránske vzdorovanie
Vzťahy medzi Iránom a Spojenými štátmi sa dramaticky zhoršili po nástupe Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta v roku 2017. Americká strana odstúpila od dohody, ktorá obmedzovala iránsky jadrový program výmenou za uvoľnenie sankčného režimu, a uvalila na islamskú republiku tvrdé sankcie, ktoré sa predovšetkým dotkli exportu ropy.
Od tej doby sa v Perzskom zálive uskutočnilo niekoľko incidentov vrátane zostrelenia amerického dronu, bombových útokov na komerčné tankery a útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, z ktorých Washington obvinil Irán. Okrem zostrelenie dronu, ktorý sa podľa Teheránu dostal do iránskeho vzdušného priestoru, Irán svoju zodpovednosť odmieta.
V polovici tohto marca Centrálne veliteľstvo amerického námorníctva oznámilo, že motorové člny Iránskych revolučných gárd vykonali v Perzskom zálive nebezpečnéj manévre v blízkosti amerických vojnových lodí. Iránske revolučné gardy však uviedli, že zodpovednosť za provokácie nesú Američania.
Po incidente nasledoval rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa ničiť iránske vojenské lode, ktoré na mori prekážajú americkým silám. Teherán varoval pred ozbrojenou odvetou v prípade ohrozenia svojich plavidiel, Námorníctvo Spojených štátov pritom označil za teroristickú silu.
Pjakin: Medzištátne vojny a “medzinárodný terorizmus“ na príklade škandálu „Irancontras“