Francúzsky samopal Famas – moja bojová skúsenosť

.

Slovensko, 3. august 2020 (AM) – Pre vysvetlenie, FAMAS som používal počas celej mojej aktívnej služby 8,5 roka v Cudzineckej légii. Skúsenosti s touto zbraňou preto vychádzajú po jej dlhoročnom používaní v tých najrôznejších situáciách a podmienkach. Preto aj názor odborníkov spoza stola môže byť odlišný.

 

Vojenskú terminológiu som tiež spoznal až vo Francúzsku a preto v mojich prekladoch môžete nájsť pravdepodobne celú radu iných, než príručkových výrazov na ktoré ste zvyknutí. Bojovník trénuje, prípadne bojuje, aby dokázal svoju užitočnosť v obore. Tí, čo vytvárajú príručky zase píšu a ohromujú nás svojimi znalosťami o tom, kde má byť aká čiarka v texte, prípadne že “PATRÓN” sa nepoužíva.

 

Týmto nechcem dehonestovať teoretikov, pretože oni si robia svoju prácu, teda píšu a strážia si svoj priestor, v ktorom pôsobia a sú v ňom dobrí, ak sa bavíme o písaní. Na ich bojovom poli sa preto moje, alebo príspevky iných bývalých vojakov s reálnymi skúsenosťami so zbraňami v praxi môžu líšiť tak ako by sa ich pohyb po bojisku líšil od nášho pohybu po bojisku.

 

Preto viac ocením, ak namiesto osočovania za možný nesprávny preklad do slovenčiny, radšej napíšete, ako sa to povie správne v slovenskej terminológii. S istotou tiež viem, že v dnešnom článku je celá rada názvov (termínov), ktoré netuším ako ich povedať po slovensky. A to je dôvod, prečo tu nájdete francúzske výrazy.

 

.

(1) Partie en plastique souple de la crosse, rôle d’amortisseur
(2) Crosse amovible du FAMAS
(3) Appuie-joue mobile (permet de passer d’un FAMAS pour droitier à un FAMAS pour gaucher)
(4) Ensemble mobile. Fenêtre d’éjection des étuis
(5) Goupilles à démontage rapide
(6) Bipied
(7) Poignée garde-main (support du viseur et du guidon)
(8) Levier d’armement
(9) Alidade de visée pour les tirs de grenade (alidade de tir tendu)
(10) Bague support de grenade
(11) Cache flamme
(12) Canon
(13) Sélecteur de tir 3 positions: Sûreté, rafale, coup par coup
(14) Queue de détente
(15) Bouton d’éjection du chargeur
(16) Chargeur (ici, chargeur PCL)
(17) Numéro de série de l’arme
(18) Boitier de mécanisme et bouton sélecteur (limitateur) rafale de 3 ou illimitée
(19) Anneau pour sangle de transport

 

.

 

Prvý kontakt s FAMAS-om

Prvý krát som ho zazrel niekde v Aubagne, v centrále Cudzineckej Légie keď som tam prišiel v marci 91. Moc som tej zbrani nerozumel, vyzerala ináč, než známy Kalašnikov, alebo Československé modely samopalov.

 

.

Ale o niekoľko týždňov neskôr sa stal FAMAS takmer mojou súčasťou. Okrem iného popisujem to v mojich Zápiskoch. Jeho zvláštny tvar bol súčasne pútavý a neustále ma nútil si ho obzerať vždy keď som ho neskôr držal.

 

.

 

FAMAS v rukách

Jeho vzhľad môže spôsobovať celkom dosť otázok. Hlavne ak je človek zvyknutý na zbrane typu Kalašnikov, ktoré sú solídne, doplnené drevom a majú inú filozofiu. Moje prvé pocity, keď som ho videl prvý krát boli, priznám sa dosť čudné. Nevedel som si totiž predstaviť ako taký samopal môže vydržať výcvik a hlavne potom reálne používanie v teréne keď má toľko plastových doplnkov.

 

Umelý dojem (na prvý, ale aj druhý pohľad) ktorým pôsobil v nás vzbudzoval úsmev v porovnaní s Kalašnikovom. Bol som jeden z tých, ktorí sme sa nad ním skutočne veľmi čudovali a niekedy smiali. My z východných krajín sme boli zvyknutí na solídne veci a zbrane. Preto predstava, že samopal je plastový nás dokázala dobre pobaviť.

 

 

.

V základnom výcviku sme ho mali prvý mesiac v každodennom užívaní. Následné 3 mesiace to zostalo už len v intenzívnom užívaní asi 3-4x do týždňa. Prvý mesiac sme s ním robili takmer všetko počas dňa. FAMAS bol náš spoľahlivý spoločník. Zo začiatku zavadzal pri každom pohybe. Ale to sa postupne vytratilo s jeho celodenným používaním. Dokonca sme jedávali s FAMASOM na chrbáte.

 

.

 

Jeho takmer každodenné používanie mi začalo meniť názor naň. Bol ľahký, ľahko vymeniteľné súčiastky, alebo komponenty z neho robili síce niečo ako lego skladačku, ale malo to aj svoje výhody. Keď bolo treba vymeniť nejakú externú časť, napríklad “LA CROSSE”, objednali len tento diel a výmena trvala asi 12 sekúnd aj s prevlečením “LA BRETELLE”.

 

“LA CROSSE”

 

Tieto výmeny sa diali zvyčajne v “ARMURERIE” (sklad zbraní), kde sa drobné opravy do istej úrovne diali priamo tu. K takým patrila aj prípadná výmena opotrebovanej súčiastky ak tak zodpovedný správca usúdil. Len pre doplnenie chcem napísať, že za 8 a pol roka služby som nevidel ani jeden zlomený FAMAS priamo v teréne pri cvičení, alebo misii. Určite sa to mohlo stať, osobne som však nič také nevidel.

 

.

 

Nosenie (prenášanie) zbrane

FAMAS sme prevážali buď v špeciálnych malých kontajneroch pre zbrane. To boli prípady, keď sme išli na niektoré misie a všetky zbrane boli prevážané zvlášť. Obzvlášť misie prítomnosti (missions d’assistances). Ale mohlo to byť aj ináč, záležalo od rozkazov. FAMAS sa dal nosiť aj v ruke a najpohodlnejšie ho bolo niesť za jeho POIGNEE GARDE MAIN (7). Tak sme ich nosili napríklad keď sme ich išli odovzdávať do “armurerie” (sklad zbraní / zbrojnica?)

 

.

 

Ďalšia možnosť bola ho niesť na pleci. Takto sa nosil napríklad počas hliadkovania v bezpečných zónach, keď pravdepodobnosť nutnosti jeho použitia bola kvázi nulová. Krížom cez telo sme ho nosili vždy pri cvičeniach, alebo dlhých pochodoch. Mohli sme ho ľahko presúvať z polohy do inej a tak nenechať unaviť len jednu časť tela. Pre ešte lepšiu maniabilitu mala “bretelle” na FAMAS-e možnosť sa akoby ešte rozopnúť a zväčšiť o ďalší element. Ten relatívne na tesno oblepil časť okolo krku, pod pazuchu a cez plece, tak vytvoril akoby veľké oko na ktorom odvisol FAMAS na zostávajúcej časti “LA BRETELLE”: Tým sme získali takmer neobmedzenú maniabilitu zbrane, ale museli sme ju v tomto prípade takmer stále držať v ruke pretože odvisnutá vedľa tela narážala o stehno, prípadne koleno a tak sa s FAMASOM nedalo kráčať.

 

.

 

Nosiť zbraň na krátko je veľmi využívaný spôsob pri misiách, kde je zvýšená možnosť jej použitia. Aktuálne vo FR hliadkujúci vojaci, alebo počas hocijakej misie v zahraničí ako na obrázku.

 

.

 

Príprava na prvé streľby

Streľbe s reálnymi nábojmi predchádzala inštruktáž o tom ako zbraň držať pri rôznych činnostiach, ako ho nosiť aby bol čo najpohodlnejšie zavesený a podobne. A v tom bol FAMAS tiež veľmi dobrý. Najskôr sme sa preto naučili o ňom niekoľko základných papierových informácii, ktoré sme si spomenuli v minulom dieli. Ďalšie veľmi dôležité veci sa týkali bezpečnosti pri streľbe s ostrou muníciou. Preto každý z nás sme boli podrobne inštruovaní o bezpečnostných prvkoch FAMAS-u, ale aj o tom, ako sa s nabitou zbraňou pohybovať, ako ju nosiť a podobne. Pri výcviku sa veľmi dbá na bezpečnosť vojaka a jeho okolia.

 

Potom sme sa naučili ho rozložiť a zložiť pre potreby jeho vyčistenia po streľbe. Súčasťou strelieb je správne držanie zbrane počas streľby. Vedieť dýchať pri streľbe je veľmi dôležité. Moji inštruktor nás učili pevne držať zbraň tak, že nám položili mincu 5FRF (vtedy boli ešte Francúzske franky) na koniec kanóna a mali sme tak stisnúť spúšť, aby minca zostala na kanóne. Samozrejme, že to bolo bez streľby. Vedieť správne dýchať, zamieriť, zadržať dych a vystreliť sa vojak najlepšie naučí v praxi. Tej sme mali za mojich čias skutočne dosť.

 

Po týchto administratívnych stretnutiach s FAMAS-om sme boli pripravení ísť na ostré streľby. Po prvý krát v krytej strelnici atď. FAMAS už som mal omáknutý, ale skúsenosť so streľbou ešte žiadnu ak nepočítam streľbu so slepými patrónmi.

 

Vďaka jeho niekoľkým možnostiam mierenia (denne, pološero, šero, slabá viditeľnosť …) nebol problém vybrať to správne pre aktuálne svetelné podmienky. Jednotlivé mieridlá sa dali nastaviť tak, aby každý strelec mal ten svoj FAMAS nastavený presne podľa svojich potrieb. Tieto nastavenia sa však robili vždy, keď vojak dostal iný, ešte nenastavený FAMAS. To sa dialo zvyčajne pri zmene Regimentu, alebo Compagnie, alebo jednoducho keď prišiel nový legionár a bol mu pridelený jeho FAMAS. Každý mal svoje zreteľne viditeľné výrobné číslo, viditeľné na kovovej časti komory pre zásobník.

 

.
.
.
.

 

 

NASTAVENIE MIERIDIEL

Mieridlá FAMAS-u sa dajú nastaviť na smer a na výšku. Pri prvej streľbe nejde o to, kde strelec trafil, ale o rozptyl zásahov v cieli. Čím bol menší, tým bol strelec lepši a nastavenie mieridiel umožnilo to, aby strelec triafal čo najbližšie k stredu terča.

 

.

 

 

Určíme stred rozptylu, zmeriame ho (ak máme čím) a nastavíme “guidon” podľa potreby. Pre nastavenie výšky urobíme podobné kroky s “porte-oeilleton” (mieridlo bližšie k oku).

 

 

FAMAS je ľahko upraviteľný pre praváka, alebo ľaváka. To je jedna z najzákladnejších nastavení strelca ľavák / pravák. To sa dalo hravo nastaviť zmenou pozície “extracteur”, ktorý vyťahoval nábojnice z komory po vystrelení na správnu stranu, aby nezranil strelca. Po nastavení “extracteur” si strelec nasadil “appui-joue” (3) podla toho či bol ľavák, alebo pravák.

 

.

 

Pre zvýšenú stabilitu počas streľby sú na FAMAS-e 2 nezávislé nožičky. Tie sú ľahko otvoriteľné, prípadne odmontovateľné. Počas streľby si strelec mohol svoj FAMAS komfortne položiť na dvojnožku a zlepšiť tak stabilitu zbrane počas streľby.

 

.
.

 

Strieľať sa dá v zásade 3. spôsobmi.
1. jednou ranou
2. dávka 3 rán
3. nekonečná dávka (ako dlho drží spúšť, tak dlho strieľa až do vystrieľania všetkých nábojov. To sa dalo hravo urobiť vďaka 2 komponentom. “Sélecteur de tir” na “boîtier mécanisme” a “la sûreté”. Prvým sme vybrali či chceme strieľať dávku 3, alebo nekonečno a so “sûreté” sme vybrali či 1, alebo dávku. Kombináciou týchto nastavení sme mohli strieľať 3. spôsobmi. Nastavenie bolo veľmi jednoduché a aj rýchle. Samozrejme istá prax bola potrebná, ale hravo to každý zvládol.

 

 

.

Prvé streľby

Prvé streľby sa odohrali v strelnici v ideálnom prostredí pre strelca. Optické podmienky vytvorené umelým osvetlením mne osobne moc nevyhovovali. Nastavenie mojej zbrane bolo preto dosť obtiažne urobiť tu, nakoľko rozptyl zásahov v terči bol príliš veľký. Musel som počkať na streľbu v teréne, kde sa mi podarilo mieridlá správne nastaviť, čo sa okamžite odrazilo na kvalite streľby a počte zásahov do terča.

 

Osobná úspešnosť zásahov do terča v reálnom prostredí bola neporovnateľne vyššia ako v umelom prostredí uzavretej strelnice. Nikto mi na to nedokázal odpovedať, preto si myslím, že išlo možno viac o to, ako reagovali moje oči na skutočné a umelé svetlo. Iným slovami v reálnych podmienkach som doslovne exceloval čo nebol prípad v uzavretej strelnici.

 

FAMAS som spoznal zatiaľ v cvičných prostrediach buď v zatvorenej strelnici, alebo na cvičisku. Streľba s neho bola veľmi príjemná. Zvuk zbrane počas streľby mne osobne veľmi sadol a radšej som strieľal bez štupľov do ucha. Streľba s nimi mi osobne vadila a zhoršovala presnosť zásahu. Táto záležitosť je však moja osobná a s FAMAS-om nemá nič spoločné. VIDEO Cvičná streľba

 

Streľbu granátov si predstavíme v ďalšej časti. Na záver 2. dielu ešte poznamenám tiež veľmi jednoduchú výmenu zásobníka. Malý jazýček (viď obrázok) umožnil prirodzeným tlakom smerom dole (od zbrane) s jedným prstom zásobník uvoľniť a rukou kľudne vytiahnuť. Ďalší zásobník sa len zasunul. Nevýhodou bolo to, že pre pokračovanie streľby bolo treba opäť natiahnuť.

 

FAMAS ma už po pár týždňoch takmer každodenného používania už počas výcviku presvedčil, že je to veľmi dobrá zbraň. Možno si vyžadoval zvýšenú pozornosť pri údržbe, ale jeho iné kvality, obzvlášť presnosť streľby bola fantastická. Veľmi som si ho obľúbil a vždy som sa tešil na ďalšiu skúsenosť s ním, hlavne pri streľbe v otvorenom / reálnom prostredí, kde som s FAMAS-om dokázal ako jeden z mála strelcov bez ďalekohľadu trafiť 7 / 10 rán do terča na vzdialenosť približne 400 m, čo bola vzdialenosť ďaleko nad rámec bežných strelieb.

 

V ďalšom dieli si FAMAS predvedieme počas streľby granátov (AP/AV), popíšem aj niekoľko skúseností z používania FAMAS-u počas misii a rozoberieme ho na súčiastky.
Adam Riečanský


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy – budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Mike Pompeo sa pri návšteve posnažil: Grécko má v úmysle kúpiť až 24 stíhačiek F-35

Grécko, 23. november 2020 (AM) - V októbri grécky denník Estia informoval, že možnosť nákupu lietadiel F-35A pre grécke letectvo sa zvýšila počas cesty do Grécka, ktorú pred niekoľkými týždňami uskutočnil Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie. Vysvetlil, že šesť lietadiel odobratých z dávky objednanej Tureckom bolo možné dodať veľmi rýchlo, pričom…

Foto 5 hlavných záhad Druhej Karabašskej vojny

Arménsko, 23. november 2020 (AM) - Ukončenie Druhej karabachskej vojny zrodilo množstvo záhad a konšpiračných verzií. A to z dôvodu, že podľa obyčajnej vojenskej logiky sú niektoré jej okolnosti naozaj záhadné, či dokonca paradoxné. Ktoré záhady vyvolávajú najviac otázok a provokujú objavenie sa (nielen) v Arménsku „teórie sprisahania“?   1. Prečo nebola v Arménsku uskutočnená plnohodnotná mobilizácia,…

Foto Prečo Poľsko neodpovedá na otázky o ukrajinských SS?

Poľsko, 23. november 2020 (AM) - Vyšetrovací výbor RF v rámci vyšetrovania o zločinoch, ktoré spáchali počas 2. sv. vojny Ukrajinci z divízie Waffen SS Halič (Galizien), poslal Poľsku požiadavku o právnej pomoci, na ktorú však nedostal odpoveď. Na medzinárodnom fóre „Poučenia Norimbergu“ (voľný preklad) o tom informoval podpredseda Vyšetrovacieho výboru RF Alexandr Fjodorov.    …

Foto Nemecko chystá úplne vyvedenie vojakov z Afganistanu

Nemecko, 22. november 2020 (AM) - List Rheinische Post priniesol správu, že ministerstvo obrany SRN posudzuje možnosť o štyri mesiace úplne vyviesť svoje vojská z Afganistanu.   Existenciu plánu a prácu nad ním vraj potvrdil predstaviteľ nemeckého ministerstva obrany. V rezorte tiež potvrdili, že takýto scenár bol plánovaný už pred nedávnym vyhlásením prezidenta USA Donalda…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Vojenský expert Igor Korotčenko: Náhorný Karabach – vojna moderných technológií

Rusko, 28.október 2020 (AM) - Vojna je vždy krutá, je to ľudská smrť. Vojna v Náhornom Karabachu to opäť ukázala. Dala tiež novú lekciu pre armády po celom svete v používaní špičkových zbraní. UAV sa tam používajú veľmi aktívne a vykazujú efektívne výsledky. Aké závery by sme mali vyvodiť z tejto novej situácie? Má ruská armáda…

Foto Čiernohorský “Glock” – Tara TM-9

Čierna Hora, 20. november 2020 (AM) - Čiernohorská firma Tara je významný hráč na poli leteckého a obranného priemyslu. Pištol TM-9 v kalibri 9x19mm je prakticky totožná s Glock 19, ale s mnohými vylepšeniami: obojstranne vypúšťanie zásobníka, nastaviteľné predné aj zadné mieridlá, spúšť systému DARE má iba 3mm reset, záver má…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Foto Letom – svetom alebo … O vojenskej technike inak

Slovensko, 14. november 2020 (AM) - Samopal Kalašnikova malo vo výzbroji až 55 štátov sveta. 11 z nich má jeho siluetu dokonca vyobrazenú na svojich erboch a zástavách. Najväčším producentom AK v súčasnosti je Čína. Tá dnes vyváža viac Kalašnikovov ako Rusko.   Nemci na začiatku 2. svetovej vojny desaťnásobne zvýšili produkciu ponoriek. Mesačne…

Video Strelecké trenažéry MANTIS ideálne pre tréning v čase karantény

USA, 11. november 2020 (AM) - Jeseň 2020 je v plnom prúde a to znamená dve veci - na mnohé strelnice už začína byť príliš zima a za druhé, ku kadejakým lockdownom sa nám začnú pridávať aj chrípky a iné pliagy, ktoré nás prikovajú do interiéru. Preto ako dobrá alternatíva sú tréningové strelecké…

Foto Ruský koncern Kalašnikov zmenil majiteľa

Rusko, 9. november 2020 (AM) - Novým majiteľom koncernu Kalašnikov sa stal Alan Lušnikov, bývalý námestník ruského ministra dopravy. Informoval o tom Kommersant. Podľa denníka získal Lušnikov 75% mínus jedna akcia spoločnosti. Cena obchodu nie je známa. Odborníci naznačujú, že by to mohla byť asi 1 miliarda rubľov. Zároveň môže byť cena balíka služieb z dôvodu…

Video Americké pušky DIAMONDBACK AR-15 aj pre európsky trh

USA,  21. októbra (AM) - Pušky Diamondback pochádzajú z menšej rodinnej zbrojovky z USA, ktorá sa stála známa vďaka svojej vysokej kontrole kvality a nižším cenám. Základom sú overené parametre - 16" nitridovaná chrom-molybdenová hlaveň, 12" M-lok predpažbie, 8620 Mil-Spec záver, lower aj upper z najtvrdšieho leteckého duralu 7075 T-6. V…

Foto Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy – budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Foto 5 hlavných záhad Druhej Karabašskej vojny

Arménsko, 23. november 2020 (AM) - Ukončenie Druhej karabachskej vojny zrodilo množstvo záhad a konšpiračných verzií. A to z dôvodu, že podľa obyčajnej vojenskej logiky sú niektoré jej okolnosti naozaj záhadné, či dokonca paradoxné. Ktoré záhady vyvolávajú najviac otázok a provokujú objavenie sa (nielen) v Arménsku „teórie sprisahania“?   1. Prečo nebola v Arménsku uskutočnená plnohodnotná mobilizácia,…

Foto Prečo Poľsko neodpovedá na otázky o ukrajinských SS?

Poľsko, 23. november 2020 (AM) - Vyšetrovací výbor RF v rámci vyšetrovania o zločinoch, ktoré spáchali počas 2. sv. vojny Ukrajinci z divízie Waffen SS Halič (Galizien), poslal Poľsku požiadavku o právnej pomoci, na ktorú však nedostal odpoveď. Na medzinárodnom fóre „Poučenia Norimbergu“ (voľný preklad) o tom informoval podpredseda Vyšetrovacieho výboru RF Alexandr Fjodorov.    …

Foto Nemecko chystá úplne vyvedenie vojakov z Afganistanu

Nemecko, 22. november 2020 (AM) - List Rheinische Post priniesol správu, že ministerstvo obrany SRN posudzuje možnosť o štyri mesiace úplne vyviesť svoje vojská z Afganistanu.   Existenciu plánu a prácu nad ním vraj potvrdil predstaviteľ nemeckého ministerstva obrany. V rezorte tiež potvrdili, že takýto scenár bol plánovaný už pred nedávnym vyhlásením prezidenta USA Donalda…

Video Nová audio relácia Generálny štáb prináša rozhovor s Petrom Švecom o zbrojárskom priemysle na Slovensku

Slovensko, 22. november 2020 (AM) - Vitajte v našej novej audio relácii GENERÁLNY ŠTÁB. Vidíme ako vlády utrácajú astronomické sumy na nové zbrane a vývoj ešte novších, sofistikovanejších a ničivejších než sú tie aktuálne.   V prvom diele našej audio relácie sme sa preto rozprávali s plukovníkom vo výslužbe Ing. Petrom Švecom o týchto…

Foto Aké sú šance Ruska a NATO v „tretej svetovej“?

USA, 22. november 2020 (AM) - Autor článku Chris Osborne v americkom liste The National Interest, odvolávajúc sa na názory expertov tvrdí, že v dlhodobej bojovej činnosti zostane prevaha na strane Severoatlantickej aliancie. Ak sa však Rusko rozhodne zaútočiť na pobaltské štáty, NATO sa vraj dostane do hroznej situácie, pretože proti tomu nič…

Video Čínska televízia sa pochválila stíhačkou J-15 určenou pre novú čínsku lietadlovú loď. Video

Čína, 19. november 2020 (AM) – Čínska televízia zverejnila reportáž z pozemného výcvikového komplexu letectva čínskeho námorníctva na počesť ôsmeho roka od začatia letov z lietadlovej lode Liao-ning.  Skúšobné letisko sa nachádza na brehu Pochajského zálivu. Na záberoch možno vidieť stíhacie lietadlo J-15 s číslom 552 . Práve toto lietadlo pristálo a vzlietlo z i  Liao-ning  20.…

Foto Vyrovnajú tureckú šabľu? Francúzsko nasadilo silnú flotilu vo východnom Stredomorí proti Turecku

Francúzsko, 18. november 2020 (AM) - Francúzske námorníctvo oznámilo, že vo východnom Stredomorí nasadilo od 4. do 13. novembra silnú bojovú flotilu zloženú z ľahkej stealth fregaty Lafayette, protiponorkovej fregaty Latouche-Tréville a obrannej protivzdušnej fregaty Forbin, najsilnejšie vyzbrojené bojové povrchové jednotky francúzskeho námorníctva. Toto námorné zoskupenie označili Francúzi ako Surface Action…

Foto Ruská prítomnosť v Afrike rastie: Putin schválil novú námornú základňu v Sudáne – lode budú mať imunitu

Rusko, 17. november 2020 (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin prikázal vytvoriť v africkom Sudáne technickú základňu pre námorníctvo. Dokument s jeho nariadením bol publikovaný na oficiálnej stránke právnych informácií Ruska. Predseda ruskej vlády Michail Mišustin minulý týždeň schválil návrh dohody a nariadil, aby bola dohoda predložená hlave štátu na podpis "Prijať návrh vlády Ruskej federácie…

Foto Zase pokus vyhovieť USA: Taiwan začal s výstavbou prvej vlastnej ponorky

Taiwan, 15. november 2020 (AM) - Pre Taiwan to skutočne nie je ľahké, pokiaľ ide o hľadanie partnerov pre medzinárodný obranný program. Výmena jej 4 útočných ponoriek, z ktorých dve pochádzajú z konca druhej svetovej vojny a dve z polovice 80. rokov, je o to ťažšia, že jediná krajina, ktorá sa oficiálne…

Foto Dilema NATO: Čo ak sa Turecko rozhodne napadnúť nemeckými ponorkami Grécko

Turecko, 4. november 2020 (AM) - Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá. Nemci sú svojou podporou Turecka opäť na zlej strane múru. Alebo, žeby sa vytvárala nová, tichá koalícia s jadrom EÚ (čiže Nemeckom)? Čo také Grécko so svojimi stovkami ostrovov, ktoré sú aj tak neubrániteľné vzhľadom ku svojmu počtu,…

Foto Ruské námorníctvo otestovalo svoj prvý námorný protilietadlový systém Pancir-M

Rusko, 26.október 2020 (AM)  - Na kontrolu mnohých vnútrozemských morí hraničiacich s jeho pobrežím, ako je Baltské, Čierne, alebo Kaspické more, vyvinula Moskva veľkú flotilu ľahkých korviet, ako sú lode triedy Karakurt. Tieto plavidlá, dlhé 67 ma 800 ton, sú výkonnostne porovnateľné s mnohými triedami západných hliadkovacích plavidiel. Naproti tomu sú…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Ukrajina chce kúpiť 26 zastaralých českých húfnic DANA M2 za 40 miliónov dolárov

Ukrajina, 14. november 2020 (AM) - Ukrajina od Česka kúpi 26 kolesových samohybných húfnic DANA M2 kalibru 152 mm českej firmy Excalibur Army. Ako uvádza Ukrajinský vojenský portál, cena obchodu bude 40 miliónov dolárov.   Okrem samotných húfnic pôjde aj o dodávky munície: 5 000 obyčajných 152mm vysoko-výbušných fragmentačných projektilov a 1 000 kusov…

Foto Česká armáda nakúpi 1200 terénnych áut Toyota Hilux – nahradia dosluhujúce vozidlá UAZ a Land Rover

Česko, 6. november 2020 (AM, MO ČR) - Ministerstvo obrany vybralo najvýhodnejšiu ponuku vo výberovom konaní na osobné terénne automobily pre Armádu Českej republiky. Dosluhujúce vozidlá UAZ a Land Rover by mali v rokoch 2021-24 nahradiť automobily Toyota Hilux.   Predmetom zákazky je obstaranie až 1200 zabezpečovacích vozidiel kategórie VN1-G (pick-up), ktoré…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Bez panciera ale ľahké: Nové americké výsadkové vozidlo od General Motors

USA, 2.november 2020 (AM) - Spoločnosť General Motors Defence v tlačovej správe oznámila dodanie prvého pechotného vozidla americkej armáde. Vozidlo je súčasťou prvej dodávky 649 vozidiel v hodnote 214,3 milióna dolárov, kontrakt obsahuje celkovo 2 065 vozidiel. Je to prvé významné zadanie zákazky pre GM Defense. GM dodalo svoje výsadkové vozidlo do…

Foto Srbský veľvyslanec: Najprv nám uhraďte škody za NATO bombardovanie a potom kritizujte že kupujeme ruské tanky

Srbsko, 1.november 2020 (AM) - Plánovaná dodávka 30 ruských tankov T-72B1 MS a 30 modernizovaných obrnených vozidiel BRDM-2 je najlepším svedectvom toho, že zrušenie návštevy ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova v Belehrade nijako neovplyvní dobré vzťahy medzi oboma krajinami, tvrdí veľvyslanec Srbska v Moskve Miroslav Lazanski. Vo svojom komentári prezradil cenu…

Foto Mike Pompeo sa pri návšteve posnažil: Grécko má v úmysle kúpiť až 24 stíhačiek F-35

Grécko, 23. november 2020 (AM) - V októbri grécky denník Estia informoval, že možnosť nákupu lietadiel F-35A pre grécke letectvo sa zvýšila počas cesty do Grécka, ktorú pred niekoľkými týždňami uskutočnil Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie. Vysvetlil, že šesť lietadiel odobratých z dávky objednanej Tureckom bolo možné dodať veľmi rýchlo, pričom…

Foto Nahliadnutie do minulosti ohľadom Číny sťa dodávateľa leteckej techniky do Egypta – stíhací bombardér Šenjang F-6C / FT-6

Egypt, 22. november 2020 (AM) - Po tom, čo Egypt v roku 1976 prerušil úzke vzťahy so Sovietskym zväzom, hľadal náhradu pre svoje letectvo v Číne. Tá, vycítiac príležitosť sa chytila nových možností a v roku 1979 predala Egyptu 40 kusov stíhacích bombardérov Šenjang (Shenyang) F-6C (licenčne vyrábané sovietske prvé nadzvukové stíhacie…

Foto Egyptské a sudánske stíhačky sa zúčastňujú spoločného cvičenia „Nile Eagles-1“, Video

Egypt/Sudán, 21. november 2020 (AM) – Viacúčelové stíhacie lietadlá MiG-29M2 Egyptského vojenského letectva sa zúčastňujú na práve prebiehajúcom spoločnom cvičení „Orly Nílu 1" v Sudáne. Zároveň je to po prvýkrát, čo sa egyptské stíhačky stretnú vo vzduchu so sudánskymi cvično-bojovými lietadlami FTC-2000 čínskej výroby. Spoločné cvičenia potrvajú až do 26. novembra…

Foto Pilot zmiznutej taiwanskej stíhačky F-16 mohol mať „priestorovú dezorientáciu“.

Taiwan, 20. november 2020 (AM) – Nezvestný pilot mohol mať „priestorovú dezorientáciu“. Vyšetrovanie nezistilo žiadne mechanické problémy, ktoré by mohli byť základom utorkového zmiznutia lietadla F-16 a jeho pilota, uviedlo včera ministerstvo národnej obrany (MND) s tým, že nevylučuje nehodu z dôvodu „priestorovej dezorientácie“.   Stíhacie lietadlo F-16 v utorok večer zmizlo…

Video Čínska televízia sa pochválila stíhačkou J-15 určenou pre novú čínsku lietadlovú loď. Video

Čína, 19. november 2020 (AM) – Čínska televízia zverejnila reportáž z pozemného výcvikového komplexu letectva čínskeho námorníctva na počesť ôsmeho roka od začatia letov z lietadlovej lode Liao-ning.  Skúšobné letisko sa nachádza na brehu Pochajského zálivu. Na záberoch možno vidieť stíhacie lietadlo J-15 s číslom 552 . Práve toto lietadlo pristálo a vzlietlo z i  Liao-ning  20.…

Foto USA: Trump ešte stihol dohodnúť obchod s Litvou – nakúpia vrtuľníky Black-Hawk za 181 miliónov eur

USA, 19. november 2020 (AM) - Trumpova administratíva ako sa zdá pracuje naplno a využíva možno už len posledné možnosti na uzavretie šťavnatých obchodov. Christopher Miller, ktorý bol len nedávno menovaný do čela Pentagónu namiesto Marka Espera, ktorého prezident Trump vyprevadil bez servítky, sa už stihol prejaviť. V prvom posolstve svojim jednotkám…

Foto Prečo Poľsko neodpovedá na otázky o ukrajinských SS?

Poľsko, 23. november 2020 (AM) - Vyšetrovací výbor RF v rámci vyšetrovania o zločinoch, ktoré spáchali počas 2. sv. vojny Ukrajinci z divízie Waffen SS Halič (Galizien), poslal Poľsku požiadavku o právnej pomoci, na ktorú však nedostal odpoveď. Na medzinárodnom fóre „Poučenia Norimbergu“ (voľný preklad) o tom informoval podpredseda Vyšetrovacieho výboru RF Alexandr Fjodorov.    …

Video Nová audio relácia Generálny štáb prináša rozhovor s Petrom Švecom o zbrojárskom priemysle na Slovensku

Slovensko, 22. november 2020 (AM) - Vitajte v našej novej audio relácii GENERÁLNY ŠTÁB. Vidíme ako vlády utrácajú astronomické sumy na nové zbrane a vývoj ešte novších, sofistikovanejších a ničivejších než sú tie aktuálne.   V prvom diele našej audio relácie sme sa preto rozprávali s plukovníkom vo výslužbe Ing. Petrom Švecom o týchto…

Foto Ruský historik Mjagkov: Západ po 75 rokoch zabudol na ponaučenia z Norimbergu – varovanie pre Ukrajincov

Nemecko, 22. november 2020 (AM) - 20. novembra 2020, uplynulo 75 rokov od začiatku zasadania Medzinárodného tribunálu v Norimbergu - jedného z najvýznamnejších súdnych procesov v histórii ľudstva, počas ktorého sudcovia krajín proti hitlerovskej koalície (ZSSR, USA, Veľká Británia a Francúzsko) odsúdili vodcu nacistického Nemecka a vyhlásili samotnú nacistickú ideológiu za…

Foto Nahliadnutie do minulosti ohľadom Číny sťa dodávateľa leteckej techniky do Egypta – stíhací bombardér Šenjang F-6C / FT-6

Egypt, 22. november 2020 (AM) - Po tom, čo Egypt v roku 1976 prerušil úzke vzťahy so Sovietskym zväzom, hľadal náhradu pre svoje letectvo v Číne. Tá, vycítiac príležitosť sa chytila nových možností a v roku 1979 predala Egyptu 40 kusov stíhacích bombardérov Šenjang (Shenyang) F-6C (licenčne vyrábané sovietske prvé nadzvukové stíhacie…

Foto Egyptské a sudánske stíhačky sa zúčastňujú spoločného cvičenia „Nile Eagles-1“, Video

Egypt/Sudán, 21. november 2020 (AM) – Viacúčelové stíhacie lietadlá MiG-29M2 Egyptského vojenského letectva sa zúčastňujú na práve prebiehajúcom spoločnom cvičení „Orly Nílu 1" v Sudáne. Zároveň je to po prvýkrát, čo sa egyptské stíhačky stretnú vo vzduchu so sudánskymi cvično-bojovými lietadlami FTC-2000 čínskej výroby. Spoločné cvičenia potrvajú až do 26. novembra…

Foto Kissinger odporučil administratíve USA, aby čo najskôr zlepšila vzťahy s Čínou keď nechce ďalšiu svetovú vojnu

USA, 21. november 2020 (AM) - Bývalý minister zahraničia USA Henry Kissinger odporučil administratíve prezidentského kandidáta Joea Bidena, aby čo najskôr zlepšila vzťahy s Čínou, informovala agentúra Bloomberg.   Podľa Kissingera inak hrozí kríza, ktorá by mohla prerásť do vojenského konfliktu. "Ak nebude existovať základ pre spoluprácu, svet upadne do katastrofy…

Foto Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy – budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Video Nová audio relácia Generálny štáb prináša rozhovor s Petrom Švecom o zbrojárskom priemysle na Slovensku

Slovensko, 22. november 2020 (AM) - Vitajte v našej novej audio relácii GENERÁLNY ŠTÁB. Vidíme ako vlády utrácajú astronomické sumy na nové zbrane a vývoj ešte novších, sofistikovanejších a ničivejších než sú tie aktuálne.   V prvom diele našej audio relácie sme sa preto rozprávali s plukovníkom vo výslužbe Ing. Petrom Švecom o týchto…

Foto Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov

Slovensko: 18. november 2020 (AM) -Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Parlament vtedy 25. októbra schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel…

Foto Verejná výzva k slovenským vojakom: Ste z ľudu, ste jednými z nás. Nedajte sa zneužiť a vmanipulovať do protiústavných činov!

Slovensko, 13. november 2020 (AM) - Iniciátor vzniku slovenskej armády, plukovník Generálneho štábu vo výslužbe Peter Švec zverejnil výzvu všetkým slovenským vojakom:   Vojaci, poddôstojníci, práporčíci, dôstojníci všetkých druhov Ozbrojených síl SR, obraciam sa na vás ako vysoký dôstojník, dnes vo výslužbe, ktorý sa už v roku 1989 nebojácne vyslovil za…

Foto Osem rokov vo funkcii: hlavné úspechy Sergeja Šojgu – šéfa ministerstva obrany Ruska

Rusko, 9. november 2020 (AM) - V piatok 6. novembra to bude presne 8 rokov, čo sa šéfom ruského vojenského oddelenia stal Sergej Šojgu. V tento deň v roku 2012 ho Vladimír Putin vymenoval za ministra obrany. Odvtedy, každý deň a každú hodinu, Sergej Šojgu slúžil na bojovom poste pre dobro krajiny.  …

Video Od začiatku roka zomrelo na Donbase viac ako 500 ukrajinských vojakov. Video

Ukrajina, 9. november 2020 (AM) - Straty v radoch ozbrojených síl Ukrajiny dosiahli od začiatku roka viac ako 500 príslušníkov ozbrojených síl, uviedol šéf Ľudových milícií Luhanskej ľudovej republiky - Jan Leščenko.     „Od začiatku roku 2020 stratili ukrajinské ozbrojené sily viac ako 500 príslušníkov ozbrojených síl, 90% z týchto…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…

Foto Deti súťažili v dynamickej streľbe

Košice (10.11.2019) - Rebels Action Air Shooting Camp 3 je úspešným pokračovaním projektu, ktorý vznikol v roku 2017 v spolupráci klubov : Športovo Strelecky klub JPS Snina-Humenné, ŠK Hodkovce a Rebels teamom. Úlohou projektu je priblížiť verejnosti odvetvie športovej streľby s airsoftovými zbraňami - Action Air , podľa pravidiel IPSC.…