Foto: MO SR
Aktuality, Bezpečnosť,

Spoločný výcvik policajných a vojenských zložiek na Liptovskej Mare

Slovensko, 6.august 2020 ( AM, MO SR ) – V prvý augustový týždeň sa v priestore Liptovskej Mary uskutočnilo inštrukčno- metodické zamestnanie pre inštruktorov výcviku policajných zložiek, ktorí zodpovedajú za lanovú a výsadkovú prípravu. Riadiaci zamestnania podplukovník Marián Pogány z odboru výcviku Prezídia Policajného zboru vysvetľuje, že na zamestnaní sa stretli zástupcovia všetkých pohotovostných útvarov Policajného zboru SR, hasiči, útvar osobitného určenia, horská služba, poriečne oddelenie a zástupcovia Vojenskej polície.


 

Foto: MO SR

 

„Sme radi, že aj takýmto spôsobom môžeme rozvíjať spoluprácu so všetkými špecifickými zložkami na Slovensku. Veď sme na jednej lodi, musíme vedieť lepšie spolupracovať v rámci domáceho krízového manažmentu, odovzdať si navzájom skúsenosti. Vojenskí policajti ich majú množstvo napríklad aj zo svojho pôsobenia v operácii SOPHIA v Stredozemnom mori,“ hovorí pplk. Pogány. Kpt. Martin Urban z Vojenskej polície takúto spoluprácu považuje za veľmi prospešnú. Okrem iného aj preto, aby jednotlivé zložky zbytočne neopakovali chyby, ktorých sa dopustili ich kolegovia, ale sa z nich poučili. Výcvik v priestoroch neďaleko vodnej nádrže a nad ňou bol okrem iného zameraný na výcvik prác vo výškach a nad voľnou hladinou. Často pôsobili zmiešané tímy, v ktorých boli vojenskí policajti a príslušníci MV SR. Išlo o prácu jednotlivca v podvese vrtuľníka, uviazanie do zlaňovacieho kľúča a istenie, záchranu zraneného a prevoz v podvese vrtuľníka a nakoniec o záchranné práce na vodnej hladine za spoluúčasti hliadok na motorovom člne. Využívali sa vrtuľníky ministerstva vnútra Bell 429 a Mi-171.

 

Foto: MO SR

 

Podľa kpt. Urbana sa pri zlaňovaní využívali rôzne typy lán. Pri nižších výškach to bolo tzv. hrubé lano a pri vyšších tenké lano. Takéto lano sa využíva pri zlanení z väčších výšok, policajti majú tenké lano na sebe (zhruba 30 metrov lana). Ďalším spôsobom je lano ukotvené vo vrtuľníku, môže mať dĺžku aj 50 – 80 metrov. To je ale pomalší spôsob zlanenia. Naopak najrýchlejší spôsob je rýchle lano Fast rope a vtedy je výsadok z vrtuľníka von doslova za pár sekúnd. Prospešnosť spoločného výcviku s príslušníkmi policajných zložiek Ministerstva vnútra SR si pochvaľovali aj vojenskí policajti nrtm. Štefan Tršo či rtn. Jozef Jurík, ktorí majú skúsenosti z pôsobenia v operácii SOPHIA. Priznali, že im pomohol v príprave na ďalšie možné prípadné vyslanie do operácií v Stredozemnom mori, kde vojenskí policajti, príslušníci oddelenia krízového manažmentu Odboru krízového manažmentu, výcviku a kynológie Vlkanová-Hronsek získali pri svojom pôsobení z paluby nemeckej lode veľmi dobré meno.

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov