Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

USA padli na kolená pred Talibanom a Paríž protestuje proti prepusteniu väzňov usvedčených zo zabitia Francúzov

USA, 18. august 2020 (AM) – Spojené štáty a afganské hnutie Taliban podpísali 29. februára v Dauhe dohodu, ktorá pripravuje cestu na stiahnutie amerických síl a síl NATO z Afganistanu výmenou za záväzok, že Taliban sa stane garantom neútočenia na Americké, ale aj ostatné spojenecké jednotky, ktoré ešte stále okupujú niektoré časti Afghanistanu.


 

Súčasťou dohody je aj vedenie mierových rokovaní s afganskými orgánmi. Aby sa však tieto diskusie mohli uskutočniť, talibanské hnutie požadovalo prepustenie 5 000 svojich bojovníkov uväznených afganskými bezpečnostnými silami. Afghanský prezident Ashraf Ghani však aj napriek rôznym skutočnostiam nebol pripravený odsúhlasiť túto požiadavku. Napokon pod veľkým americkým tlakom Prezident Ghani súhlasil s prepustením veľkej časti týchto väzňov Talibanu.

 

Až donedávna sa však zdráhal vidieť tých 400 najnebezpečnejších spomedzi väzňov ako sa strácajú v divočine. Až 10. augusta dal svoj súhlas po zvolaní “loya jirga”, tj zhromaždenia približne 3 200 afganských hodnostárov, kmeňových vodcov a úradníkov. Deň po vyhlásení rozhodnutia hnutie Taliban uviedlo, že je pripravené začať mierové rozhovory s Kábulom. Medzi týmito 400 väzňami Talibanu však boli niektorí odsúdení za účasť na smrteľných útokoch zameraných na Afgancov, ale aj proti cudzincom pochádzajúcim obzvlášť zo západných krajín. Najmenej 44 väzňov sú predmetom osobitného monitorovania.

 

Prepustenie „ťažkých zločincov“ bude „pravdepodobne predstavovať nebezpečenstvo pre nás, pre Spojené štáty ako aj pre svet“, varoval Ashraf Ghani počas videokonferencie organizovanej “Council on Foreign Relations”, 13. augusta. „Mier má nejakú cenu a týmto oslobodením platíme najväčšiu splátku, čo znamená, že mier bude mať následky“.

 

Tento týždeň austrálsky premiér Scott Morrison uviedol, že sa snažil zabrániť prepusteniu bývalého afganského vojaka uväzneného na sedem rokov za zabitie troch austrálskych vojakov v incidente „Zelená na modrej“. Na diskusiu bolo pozvané aj Francúzsko. Minister zahraničných vecí skutočne prostredníctvom tlačovej správy vydanej večer 15. augusta vyjadril svoj nesúhlas s prepustením Talibancov, ktorý sa podieľali na úmrtí humanitárnych pracovníkov a francúzskych vojakov.

CITÁT: “Francúzsko si pevne stojí za požiadavkou proti prepusteniu jednotlivcov odsúdených za spáchanie zločinov proti francúzskym štátnym príslušníkom, najmä proti vojakom a humanitárnym pracovníkom, ktorí spolu s našimi afganskými partnermi pracovali s obetavosťou pre bezpečnosť a pomoc obyvateľstvu v núdzi“. “Preto sme naliehali na afganské úrady, aby nepokračovali v prepustení týchto teroristov,“ pokračovala francúzska diplomacia, ktorá považuje “za nevyhnutné, aby proces riešenia krízy vyhovoval potrebám obetí konfliktu a páchateľlia terorizmu sa zodpovedali za spáchané trestné činy v plnej miere“.

 

Medzi poslednými väzňami Talibanu, ktorí budú čoskoro prepustení, sú dvaja vrahovia Bettiny Goislardovej, vysokej komisárky OSN pre utečencov, ktorá bola zabitá 16. novembra 2003 v Ghazni. Tiež by mal byť čoskoro prepustený aj bývalý afganský vojak, ktorý obrátil svoju zbraň proti francúzskym vojakom 93. horského delostreleckého pluku a 2. Régiment étrangère de genie (Legionári ženisti) prideleného k vysunutej základni Gwan na juhu provincie Kapisa. Aj napriek jeho odsúdeniu na smrť za tento zločin v 2012, by mal byť prepustený.

Adam Riečanský

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov