Mali: Úspešný vojenský puč – povstalci zatkli prezidenta, predsedu vlády a ministrov, prezident oznámil demisiu
Mali, 20. august 2020 (AM) – Lídri vzbúrených vojakov v Mali tvrdia, že zatkli prezidenta Ibrahima Boubacar Keita a predsedu vlády Bouboua Cissého. Uvádza to agentúra France-Presse. Skôr miestne a západné médiá informovali o vzbure, ktorá sa odohrala na vojenskej základni v blízkosti tamojšieho hlavného mesta, Bamako. Povstalci zatkli rad ministrov a vysoko postavených dôstojníkov.
“Môžeme vám povedať, že prezident a predseda vlády sú pod našou kontrolou. Zatkli sme ich v prezidentovej rezidencii. Prezident a predseda vlády sa teraz nachádzajú v obrnenom vozidle, ktoré ich vezie do Kati, “povedal agentúre hovorca povstalcov.
Práve v oblasti Kati sa nachádza vojenská základňa, kde vzbura v pondelok ráno začala. Už skôr tamojšia vláda vydala vyhlásenie rebelom, v ktorých požadovala upokojenie situácie a dialóg. Výzvu podpísal predseda vlády.
Podľa správ miestnych médií povstanie vedú plukovníci Dyau a Kamara, rovnako ako generál Shayk Fantamady Dembele.
Mali sa nachádza v ostrej politickej kríze. Opozícia požaduje demisiu prezidenta a odmieta akékoľvek kompromisné riešenie. Počas protestov zomrelo najmenej 14 ľudí. Vojaci oboch politických lídrov zatkli v utorok v Bamaku po tom, ako začali vzburu a zmocnili sa základne v Kati. V Mali od začiatku júna prebiehajú protesty, účastníci ktorých žiadajú prezidentovo odstúpenie.
V súvislosti so situáciou v Mali sa v stredu uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). Pokus o prevrat v tejto Africkej krajine v utorok odsúdil i vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
„Európska únia odsudzuje pokus o štátny prevrat, ktorý prebieha v Mali po tom, ako sa vojaci vzbúrili a zatkli politických lídrov krízou zmietanej krajiny,“ uviedol Borrell vo vyhlásení.
Keita bol v roku 2018 znovuzvolený na druhé funkčné obdobie. Obyvatelia krajiny sú však podľa BBC nahnevaní v súvislosti s korupciou, zlým riadením hospodárstva a zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou súvisiacou s džihádistickým násilím.
Organizácia Spojených národov v utorok odsúdila zatknutie politických lídrov Mali. Generálny tajomník OSN António Guterres a Komisia Africkej únie (AÚ) žiadali „okamžité prepustenie“ prezidenta. V súvislosti so situáciou v Mali sa v stredu uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). Podporovatelia opozície podľa AFP Keitu obviňujú zo zastrašovania a kupovania hlasov počas parlamentných volieb v apríli 2020, v ktorých jeho vláda získala väčšinu.
Včera nakoniec prezident Ibrahim Boubacar Keïta oznámil v televízii svoju rezignáciu a rozpustenie parlamentu a vlády – Video: