Turecký vojenský priemysel ukazuje svoje zuby

.

Turecko, 1.september 2020 (AM) – Turecká armáda, bola počas studenej vojny vybavená predovšetkým americkým materiálom. Od začiatku 60. rokov začali turecké firmy vyrábať civilné vozidlá, potom začiatkom 90. rokov aj vojenské vozidlá.

 

Od tohto desaťročia sa pre turecký vojenský priemysel všetko urýchlilo vďaka dvom hlavným udalostiam, ktoré ovplyvnia vzťahy s Atlantickou alianciou. Prvou je vojna v Perzskom zálive v roku 1991. V prípade Turecka je blokovacím bodom tohto konfliktu kurdská otázka, ktorá sa vracia do popredia medzinárodnej scény, spolu s istou ohľaduplnosťou západnej verejnej mienky. Druhým je 11. september 2001, ktorý postavil krajinu do centra boja proti medzinárodnému terorizmu tým, že sa stal križovatkou medzi západom a afgánsko-pakistanskou zónou Talibanu. Tieto dve hlavné udalosti prinútia Ankaru uvedomiť si, že dnešní spojenci nemusia byť zajtrajšími spojencami a že je čas vybudovať silný a predovšetkým nezávislý zbrojársky priemysel.

 

Skromné začiatky
V roku 2016 tento pocit neistoty zvýraznil neúspešný puč armády, ktorá otriasla vnútornou stabilitou krajiny a na pozadí sa javila možnosť prepuknutia bojov na sýrskej juhovýchodnej hranici. Turecko preto v posledných rokoch výrazne zvýšilo svoj rozpočet na obranu a bezpečnosť. V roku 2017 tieto dva sektory predstavovali viac ako 20 miliárd dolárov. V tomto konkrétnom kontexte sa turecký vojenský priemysel stal jedným z najplodnejších v dnešnej dobe. Dôkaz agresivity v dobývaní nových trhov a teda vo vývoze je narastajúci počet tureckých firiem prítomných na rôznych zbrojárskych veľtrhoch a najmä na Eurosatory. , Medzi najstaršími je “Otokar”, ktorý začiatkom 60. rokov začal vyrábať autobusy z dielov dovážaných z Nemecka.

 

Ľahké obrnené vozidlo Cobra

 

Jeho prvým úspechom je ľahké obrnené vozidlo Cobra, ktoré používa podvozok a motor z Americého “Hummer”. Cobra, ktorú kúpili sily v Ankare, je tiež prvým pozoruhodným exportným úspechom tureckého vojenského priemyslu. Jeho nástupcu, Cobra II, si objednali TKK(Türk Kara Kuvvetleri alebo turecké pozemné sily) v počte 200 kusov a investícia sa vyšplhala na 126 miliónov dolárov.
Cobra je vyrobená v tvare „V“, ktoré zvyšuje odolnosť proti výbuchom mín. Oceľové brnenie chráni pred paľbou ľahkých zbraní. Vozidlo môže integrovať rôzne zbraňové systémy: guľomet 7,62 mm, guľomet 12,7 mm, kanón 20 mm, automatický odpaľovač granátov, protitankové rakety alebo 20 mm kanón.
Cobru používajú ozbrojené sily Turecka, Gruzínska, Azerbajdžanu, Pakistanu, Alžírska, Bahrajnu, Spojených arabských emirátov, Kazachstanu, Kosova, Nigérie, Bangladéša, Macedónsko, Čierna Hora a Slovinsko.

 

TKK 529 Kirpi

 

Ďalšia plne prosperujúca firma, BMC, izmirská spoločnosť špecializujúca sa na MRAP, ktorá v auguste 2017 predala TKK 529 Kirpi („ježko“) za 350 miliónov dolárov. Čo sa týka vývozu, 300 kusov predali v Pakistane, Tunisku a Turkménsku.

 

Ejder(“Drak”) 6 × 6

 

K tým úspešnejším sa ešte radí spoločnosť Nurol-Makina, ktorá v roku 2009 predala Gruzínsku 72 transportérov Ejder(“Drak”) 6 × 6.

Prvým veľkým úspechom tureckého exportu vo oblasti bojových kolesových vozidiel je však konzorcium FNSS Savunma Sistemleri. Zrodil sa v lete 1987 v Ankare po zlúčení medzi FMC a Nurol Savunma Sanayii.
V tom čase TKK dala požiadavku na pásové bojové vozidlo. Navrhovaný projekt, založený na americkom M – 113A1, bol objednaný v roku 1992 v počte 2 249 kusov a uvedený do prevádzky pod názvom ACV – 15.

 

ACV-300

 

ACV-300 Adnan pre Malazijské ozbrojené sily
ACV-15 je rustikálny a lacný a pretláča sa do dvoch regiónov sveta, v ktorých má Ankara v úmysle získať podiel na trhu.
Po prvé, Blízky východ so Spojenými arabskými emirátmi (136 kusov) a Jordánsko (100 kusov).
V roku 2000 sa podarilo dostať sa na Ďaleký východ do Malajzie,ktorá objednala 267 ACV-15, premenovaných na AC-300 Adnan. Týmito predajmi ACV-15 sa Turecku podarilo implatnovať sa v týchto oblastiach a nadviazať úzke vzťahy a pripraviť tak pôdu pre šťavnaté budúce kontrakty, ktoré sa môžu už čoskoro podpísať.

 

Malajzijská zmluva

Pars 8 × 8

 

Dôkazom tejto dôvery je Malajzia, ktorá v roku 2011 požiadala FNSS o kolesové bojové vozidlo pechoty štvrtej generácie. Vozidlo, ktoré je v ponuke, je úplne nový Pars 8 × 8 („Anatolian Leopard“). Jeho vznik sa datuje pred desiatimi rokmi, keď sa FNSS vyvinula v spolupráci s americkou firmou GPV (General Purpose Vehicles) v New Haven, Michigan, podvozok 8 × 8 z prototypu s názvom Captain.

 

Pars 6 x 6

 

Pars 4 x 4

 

Prvé oficiálne vystúpenie Pars 8 × 8 sa konalo v Abou Dhabi počas veľtrhu IDEX vo februári 2005. Vzhľadom na jeho úspech FNSS využíva veľtrh Ankara, IDEF 2005, aby predstavil celú škálu vrátane verzie 4 × 4 a 6 × 6, ktoré tiež zdôrazňujú modularitu.

 

Niektoré krajiny na Blízkom východe, ktoré sa zaujímajú o prezentovanú modularitu, začínajú sériu intenzívnych skúšok. Tri verzie 4 × 4, 6 × 6 a 8 × 8 FNSS potom rekonali tisíce kilometrov v púšti a preukázali prvotriedne terénne schopnosti. Bohužiaľ v polovici tohto desaťročia FNSS nenájde očakávané obchodné odbytiská pre svoje “Pars”-y v tomto regióne sveta. Všetko teraz závisí na spolupráci s Malajziou, ktorá zahŕňa aj transfer technológií.

 

V roku 2011 plánuje spoločnosť Kuala Lumpur nahradiť svoju flotilu kolesových obrnených vozidiel, ktoré pozostávali z nemeckých “Condor”-ov a belgických “Sibmas”-ov pochádzajúcich z polovice 80. rokov 20. storočia.
Ankare sa 23 februára 2011 podarilo získať zmluvu na 2,5 miliardy dolárov. Zmluva však podmieňovala presun technológii do Malajzie a výrobu “Pars”-ov 8×8 bola pridelená firme “Kuala Lumpur DRBHICOM Defence Technology”. Celkovo sa takto podarilo Ankare predať 257 exemplárov v 12 rôznych verziách:
– pechotný boj 30 mm (24),
– pechotný boj 25 mm (46),
– protitanková verzia (54),
– preprava osôb s ťažkým guľometom 12,7 mm (54) ,
– verzia s prehľadom na bojiskách (24),
– velenie (13),
– opravárenská (9),
– zdravotnícka / sanitka (9),
– údržba (9),
– podpora pre mínomety 120 mm (8),
– prieskum NBC (4)
– elektronické vojny (3).

 

V apríli 2012 DRB a FNSS spoločne predstavili model Pars 8 × 8 na výstave v Kuala Lumpur, počas ktorej prevzalo názov AV8 Gempita („hromový hluk“), takmer rok pred jeho prezentáciou prvého prototypu na veľtrhu pre verejnosť (marec 2013). V decembri 2014 Gempita oficiálne vstúpila do služby u kráľovských síl, kde sú ním v súčasnosti vybavené dva pluky.

 

“Gempita”, podobne ako “Cobra” je vyrobená v tvare “V”. Je 8 metrov dlhá, 2,7m šíroká a 2,17m vysoká. Štandardná ochrana chráni posádku pred kalibrom 7,62mm. Dodatočné pancierovanie spĺňajúce normy STANAG ochráni posádku pred kalibrom 14,5 a pred protitankovými raketami. 8 kolies, všetky permanentne poháňané a otočné umožňujú otočenie sa s polomerom 7,8m. Šofér môže zo svojho postu dynamicky meniť výšku podvozku nad zemou a meniť podľa potreby aj tlak v pneumatikách. NBC [Proti chemická-bakteriologická-nukleárna] ochrana vytvára pre posádku slušný komfort.

 

 

Čo sa týka rozloženia posádky, pilot a šéf vozidla sú samozrejme vpredu. Títo sú vedľa seba v celkovo veľkej prednej časti. Majú k dispozícii 7 periskopov, LCD monitory (15”) spojené na 2 termické kamery (infra červené).
A originalita tohto vozidla je to, ze pilot (šofér) môže byť v ľavo, alebo v pravo, podľa požiadavky. Je to vďaka tomu, že jeho post je na koľajniciach a dá sa presunúť tam, alebo na druhú stranu.

 

Za pilotom (ak je v ľavo) je motor. Výfuk sa nachádza v ľavo na hornej strane trupu. Motor je nemecký Deutz BFM 2015, diesel, 550 koní a 2100 otáčok za minútu. Prevodovka je automatická so 7. stupňami dopredu a 1 do zadu. Celková rýchlosť tohto stroja je okolo 100 km / h na ceste s dojazom až 1000 km vďaka 650 litrovej nádrži.

 

Podľa výrobcu dokáže vystúpať 70% stúpanie a 60% klesanie. Prekoná pevnú (statickú) prekážku do výšky 0,7 m
V zadnej časti sedí deväť pešiakov oproti sebe, pripútaných k sedadlám pásmi na stenách. Priestor pre vojakov je klimatizovaný a nastupujú do neho cez veľké zadné hydraulické dvere v ktorých je núdzový východ (otváraný manuálne).

Na malajských modeloch sú 2 rôzne veže. Jedna má stabilizovanú verziu “FNSS Sharpshooter” s kanónom 25mm Bushmaster od Amerického ATK.

 

Druhý protitankový model s vežou (tzv ťažké modely), nie je obojživelný, je vybavený dvojmiestnou vežou LCT 30, ktorú vyvinula juhoafrická firma Denel. Veža disponuje 30mm kanónom Denel EMAK 30 s dvojitým podávačom munície. Ten umožní pohodlné namiešanie poradia jednotlivých munícii podľa potreby strelca na dávky explozívnych (cca 1100m/s) a perforačných (cca 1400 m/s). Účinný dostrel je do 3000m a za minútu vystrelí 30 nábojov v dávke, alebo môže strieľať aj jednotlivo. Má so sebou 210 nábojov, z čoho je 74 pripravených ku streľbe.

 

Sekundárna zbraň je FN MAG 7,62mm (koaxiálne s hlavným kanónom) a má k dispozícii 800 nábojov. Veža má tiež 22 odpaľovačov dymovníc [OVERIŤ odpaľovače dymovníc]. Strelec má k dispozícii optiku deň/noc aj s laserovým telemetrom.

 

Šéf veže má svoju nezávislú panoramatickú stabilizovanú optiku s rovnakými charakteristikami ako strelec, ale s funkciou “hunter-killer” umožňujúcou lepšie označovanie cieľov na bojovom poli. Táto protitanková veža nesie po svojich bokoch 2 odpaľovacie rampy pre protitankové riadené strely juhoafrickej výroby LNGWE s dostrelom až 5 km. Tento komerčný úspech podporil “Gempita” k ďalším úspešným krokom.

 

Ománska zmluva
V roku 2015 dosiahla ankarská firma svoj druhý cieľ predajom svojich vozidiel Pars 8 × 8 v Perzskom zálive do Ománu. Skôr sa očakávalo, že to budú Spojené arabské emiráty s ktorými už Turci čiastočne spolupracovali predajom ACV-15.

 

Zmluva podpísaná v septembri 2015 sa týka nadobudnutia 172 kusov Pars 8 × 8 vyrobených v Ankare. Ománsky model, ktorý sa teraz volá Pars III, sa mierne líši od malajzijskej Gempity s menej výkonným GMP, 483 k. Je vybavená vežou “Sabre” vyzbrojenou 25 mm kanónom M – 242 Bushmaster. Kanón M-242 Bushmaster je dobre známy a existuje aj v námornej verzii pod označením “MK38”.

 

Dodávky “Gempita” začali Turci realizovať od júla 2017. Od mája 2018 bolo v prevádzke iba osem vozidiel, ale dodávka všetkých objednaných kusov sa má ukončiť počas tohto roku. Medzi objednanými 172 jednotkami treba poznamenať, že 27 exemplárov je verzia 6 × 6, čo demonštruje schopnosť FNSS prispôsobiť sa požiadavkám zákazníkov. Model 6 × 6 má naviac prístupový otvor v pravej hornej časti trupu, medzi prvou a druhou nápravou. Prieskumná verzia je vybavená diaľkovo ovládanou vežou vyzbrojenou ťažkým guľometom M – 2 ráže 12,7 mm.
Celá flotila je kombinácia rôznych verzii ako veliteľské moduly, prieskumné, zdravotnícke, ženisti atď…

 

Tieto dve dôležité zmluvy vytvorili pozitívnu dynamiku v rámci združenia FNSS, ktoré teraz patrí Nurol Makina (51% akcií) a BAE Systems (49%). Na základe týchto úspechov a túžby dobiť nové trhy turecko-malajzijské združenie nešetrilo na kvalite a agresívnom dizajne týchto dvoch posledných modelov.

Pars 6 x 6

 

Prvým z nich je Pars III 6 × 6 Scout, ktorý má uspokojiť dopyt tureckých síl po všeobecnej kolesovej platforme pre prieskumné misie, misie NBC a radarové pozorovacie úlohy na bojiskách. Scout, ktorý bol predstavený po prvýkrát na výstave IDEF v Istanbule v roku 2017, je súčasťou novej generácie bojových vozidiel známych ako WACV (Wheeled Armed Combat Vehicle). Modernejší ako jeho predchodca, má podvozok so šiestimi kolesami. Iba prvá a tretia náprava sú smerové, čo umožňuje polomer otáčania 7 m pre vozidlo s dĺžkou necelých 7 ma šírkou 2,9 m. Oleopneumatický systém pruženia zostáva rovnaký. Najviditeľnejšou inováciou vonkajšieho plánu je nahradenie periskopovej koruny trojdielnym pancierovaným čelným sklom s uhlom pozorovania 230 °.

 

Je potrebné poznamenať, že pilot a kapitán teraz nastúpia cez malé bočné dvere umiestnené medzi prednou a strednou nápravou. Vnútorné usporiadanie sa nemení: GMP zostáva za pilotom a bojový priestor vzadu. Výber motora ešte nebol dokončený, malo by sa však opäť jedna o nemeckú pohonnú jednotku a malo by umožniť tomuto 25 t vozidlu dosiahnuť na ceste rýchlosť 100 km / h s dojazdom viac ako 800 km. Scout môže prekračovať priekopy 1,75 m široké a zdolá pevnú prekážku (napríklad múrik) o výške 0,70 m. Môže “liezť” na svahy so 60% stúpaním. Pokiaľ ide o výzbroj, Scout predstavený v Kuala Lumpur v apríli 2018 bol vybavený diaľkovo ovládanou vežou vyzbrojenou ťažkým guľometom 12,7 mm a kamerovým systémom 360 ° určeným pre domáce policajné operácie. Zdá sa, že turecko-malajzijské vozidlo Scout je určené pre ázijský trh, najmä pre filipínsky.

 

 

Pars 4 x 4

 

Druhým modelom je Pars III 4 × 4, ktorý sa dodnes nebol pokrstený. Táto verzia bola vyvinutá na základe žiadosti, ktorú v roku 2014 podali TKK spoločnosti FNSS, ktorá chcela kúpiť 260 protitankových bojových vozidiel (76 kolesových a 184 pásových). Prvý model bol predstavený na výstave IDEF 2015 v Istanbule. Prvé dodávky 4×4 začali v 2019 a budú pokračovať až do 2021.

 

Pars III 4 × 4 (5 m dlhý, 2,5 m široký a 1,90 m vysoký) je esteticky veľmi blízko nemecko-holandského Fenneku, z ktorého prebral čelné sklo v troch častiach a vnútorné usporiadanie. Päť členov posádky má prístup na svoje stanovište štyrmi dverami s pancierovými oknami. S výkonom motora 25-30 koní na tonu sa môže tento stroj pohybovať až 120km rýchlosťou. Tiež dokáže prekonať až takmer 70% stúpanie, alebo 0,5 m vysokú vertikálnu prekážku a prejde cez 0,90 m priekopu. Obojživelné vozidlo má v zadnej časti karosérie dva hydrojety (turbíny), ktoré umožňujú na vode dosiahnuť 8 km / h.

 

Je vybavený diaľkovo ovládanou vežou so stabilizátorom (ARCT – Anti­tank Remote Controlled Turret). Videnie zabezpečuje denná optika ako aj nočné termo videnie. To je doplnené laserovým meračom vzdialenosti. Veža ARCT je vybavená 2. riadenými protitankovými strelami. Strieľať môže buď riadenú strelu “Mizrak”(UMTAS) od Roketsan-u s doletom 5-8km, ktorý je na helikopetér T129 ATAK.

 

T129 ATAK

 

 

Riadená strela “Mizrak”

 

Alebo môže strieľať ruský KORNET (9M133)(AT-14 Spriggan), ktorého schopnosti v boji sú už dobre poznané.

 

KORNET (9M133)

 

 

V roku 2017 FNSS oznámila, že preberá na seba vývoj 184 pásových vozidiel navrhnutých z platformy Kaplan. Kolesovú verziu medzitým teraz vyvíja Nurol Makina, ktorý ponúka nové vozidlo, ktoré nahradí vozidlo FNSS. Maketa nového projektu bola vystavená v Istanbule v máji 2017 a dva prototypy boli predstavené v januári 2018 tureckému generálnemu štábu. S pokusmi začali v nasledujúcom máji a oficiálne boli predstavené v júni 2018 na Eurosatory.

 

Nový Pars 4 x 4 zaznamenal hlavne prelom v estetike v porovnaní s prvým prototypom v roku 2015. Nový Pars 4 × 4 s výškou 2,1 m je viac viditeľný ako jeho predchodca so svojimi 1,90m (výška). Zachováva si však trojdielne čelné sklo ponúkajúce 180 ° výhľad dopredu, GMP vzadu a vežu ARCT. O pancierovaní tohto 5 m dlhého a 2,6 m širokého vozidla zatiaľ nebolo zverejnených dostatok informácií.

 

Môžeme napriek tomu odhadovať, že spĺňa STANAG IV a STANAG IIIb pre ochranu pred mínami. Vzadu sa nachádza spätná kamera a rezervná pneumatika. Posádka nastúpi dvoma bočnými dverami. Pozostáva z pilota sediaceho vľavo vpredu, kapitána po pravej strane, strelca v pravej zadnej časti a pozorovateľa vľavo. GMP ešte nie je definovaný, očakáva sa však, že bude obsahovať motor s výkonom približne 300 koní s automatickou prevodovkou. Umožnilo by to 13 t vozidlu jazdiť s rýchlosťou 110 km / h na ceste a 6,5 ​​km / h na vode s dosahom 700 km. Stúpanie zvládne do 70% pre svah, 0,40 m pre vertikálnu prekážku (schod/múrik), šírku 0,80 m pre priekopu. Pokiaľ ide o rôzne doplnky, Pars 4 × 4 je, rovnako ako predchádzajúce modely, vybavený systémami CTIS, ABS, oleopneumatickým pružením, cúvacou kamerou, klimatizáciou, pretlakovým systémom NBC, naviják a pod. Prijatie Pars-u 4 × 4 spoločnosťou TKK je potvrdené a výroba sa začala v roku 2019 spolu s protitankovým Kaplan-om. Pars 4 × 4, ponúkaný na export, je k dispozícii v prieskumných, hliadkových a veliteľských verziách.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Trump chce rozoštvať pred odchodom: Nové útoky na ruské zbrojovky

USA, 30. november 2020 (AM)  - Moskva má byť potrestaná za vojenskú spoluprácu s Čínou. USA môžu uložiť nové protiruské sankcie ešte pred zmenou administratívy Bieleho domu. Návrh verzie prezidentského zákona je už pripravený. Stanovuje opatrenia proti ministerstvu obrany RF.   Tím Donalda Trumpa navrhuje zaradiť na čiernu listinu 28 ruských organizácií a podnikov…

Foto Americký seržant vyrozprával, ako chcel dať lekciu „ruským bastardom“: „Prebral som sa na základni …“

USA, 30. november 2020 (AM) - Američan, ktorý slúžil v Kosove, vyrozprával, ako sa jedného dňa s jeho druhmi, pobúrení správaním ruských spojencov, rozhodli dať malú lekciu „ruským bastardom“. „mariňáci “ prenikli do „tábora nepriateľov“, ale potom sa niečo pokazilo ... „Prebudil som sa až na základni,“ pripustil vojak.   Seržant americkej…

Foto Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

Veľké Británia, 30. novembra (AM) - „Kim Philby, dvojaký agent, ktorého vlastizrada na prospech ZSSR stále omračuje Britov, sa v roku 1981 nechal počuť, ako ľahko sa dala oklamať MI-6.   Philby, ktorý žil v Moskve od roku 1963 až do smrti v roku 1988 (zomrel vo veku 76 rokov), predniesol túto lekciu pre…

Foto Vojnový jastrab Žirinovskij: Rusko bude musieť bojovať proti ukrajinskej, poľskej a nemeckej armáde

Rusko, 30 novembra (AM) - Rusko bude musieť bojovať proti ukrajinskej, poľskej a nemeckej armáde, aby bolo schopné zahrnúť 80% súčasného územia Ukrajiny.   Vodca Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij to dnes povedal novinárom v Štátnej dume Ruskej federácie. „Podľa scenára Ukrajinci útočia na Krym a Donbas. Bránime sa, ničíme ukrajinskú armádu. V…

Foto Sýria : mýtický Bayraktar stiahli z kože, na rade sú sultánove tanky

Sýria, 30. novembra (AM) - Je čudné vidieť „turecké výdobytky“ v oblasti zbrojenia, ktoré pomohli azerbajdžanskej armáde tak ľahko zvládnuť konflikt v Náhornom Karabachu, končiť v kúdoloch dymu. Cenzúra je tvrdá v lokálnych médiách a preto nie je možné vidieť príliš veľa podobných záberov. Niečo sa predsa len dokáže dostať von,…

Foto Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spolupracovníkov Joea…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Kalašnikov predstavil novú hračku: Karabínu AKV-521

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Koncern Kalašnikov predstavil milovníkom palných zbraní svoj nový produkt - karabínu AKV-521 v kalibri 5,45x39. AKV-521 je na 85% unifikovaný s civilnou verziou samopalu AK-12, tj. karabínou TR3, ale zároveň má svoje osobitosti.   Prepínač paľby je vyrobený podľa štandardnej logiky samopalu Kalašnikova - pre…

Foto Čiernohorský “Glock” – Tara TM-9

Čierna Hora, 20. november 2020 (AM) - Čiernohorská firma Tara je významný hráč na poli leteckého a obranného priemyslu. Pištol TM-9 v kalibri 9x19mm je prakticky totožná s Glock 19, ale s mnohými vylepšeniami: obojstranne vypúšťanie zásobníka, nastaviteľné predné aj zadné mieridlá, spúšť systému DARE má iba 3mm reset, záver má…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Foto Letom – svetom alebo … O vojenskej technike inak

Slovensko, 14. november 2020 (AM) - Samopal Kalašnikova malo vo výzbroji až 55 štátov sveta. 11 z nich má jeho siluetu dokonca vyobrazenú na svojich erboch a zástavách. Najväčším producentom AK v súčasnosti je Čína. Tá dnes vyváža viac Kalašnikovov ako Rusko.   Nemci na začiatku 2. svetovej vojny desaťnásobne zvýšili produkciu ponoriek. Mesačne…

Video Strelecké trenažéry MANTIS ideálne pre tréning v čase karantény

USA, 11. november 2020 (AM) - Jeseň 2020 je v plnom prúde a to znamená dve veci - na mnohé strelnice už začína byť príliš zima a za druhé, ku kadejakým lockdownom sa nám začnú pridávať aj chrípky a iné pliagy, ktoré nás prikovajú do interiéru. Preto ako dobrá alternatíva sú tréningové strelecké…

Foto Ruský koncern Kalašnikov zmenil majiteľa

Rusko, 9. november 2020 (AM) - Novým majiteľom koncernu Kalašnikov sa stal Alan Lušnikov, bývalý námestník ruského ministra dopravy. Informoval o tom Kommersant. Podľa denníka získal Lušnikov 75% mínus jedna akcia spoločnosti. Cena obchodu nie je známa. Odborníci naznačujú, že by to mohla byť asi 1 miliarda rubľov. Zároveň môže byť cena balíka služieb z dôvodu…

Foto Trump chce rozoštvať pred odchodom: Nové útoky na ruské zbrojovky

USA, 30. november 2020 (AM)  - Moskva má byť potrestaná za vojenskú spoluprácu s Čínou. USA môžu uložiť nové protiruské sankcie ešte pred zmenou administratívy Bieleho domu. Návrh verzie prezidentského zákona je už pripravený. Stanovuje opatrenia proti ministerstvu obrany RF.   Tím Donalda Trumpa navrhuje zaradiť na čiernu listinu 28 ruských organizácií a podnikov…

Foto Americký seržant vyrozprával, ako chcel dať lekciu „ruským bastardom“: „Prebral som sa na základni …“

USA, 30. november 2020 (AM) - Američan, ktorý slúžil v Kosove, vyrozprával, ako sa jedného dňa s jeho druhmi, pobúrení správaním ruských spojencov, rozhodli dať malú lekciu „ruským bastardom“. „mariňáci “ prenikli do „tábora nepriateľov“, ale potom sa niečo pokazilo ... „Prebudil som sa až na základni,“ pripustil vojak.   Seržant americkej…

Foto Vojnový jastrab Žirinovskij: Rusko bude musieť bojovať proti ukrajinskej, poľskej a nemeckej armáde

Rusko, 30 novembra (AM) - Rusko bude musieť bojovať proti ukrajinskej, poľskej a nemeckej armáde, aby bolo schopné zahrnúť 80% súčasného územia Ukrajiny.   Vodca Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij to dnes povedal novinárom v Štátnej dume Ruskej federácie. „Podľa scenára Ukrajinci útočia na Krym a Donbas. Bránime sa, ničíme ukrajinskú armádu. V…

Foto Sýria : mýtický Bayraktar stiahli z kože, na rade sú sultánove tanky

Sýria, 30. novembra (AM) - Je čudné vidieť „turecké výdobytky“ v oblasti zbrojenia, ktoré pomohli azerbajdžanskej armáde tak ľahko zvládnuť konflikt v Náhornom Karabachu, končiť v kúdoloch dymu. Cenzúra je tvrdá v lokálnych médiách a preto nie je možné vidieť príliš veľa podobných záberov. Niečo sa predsa len dokáže dostať von,…

Foto Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spolupracovníkov Joea…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Ruskej federácie a pokúsil sa priblížiť k mestu…

Foto Rusko má podmorskú CIA – nový systém hydroakustického sledovania

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podvodné bitky si dnes už prakticky nedokážeme predstaviť bez účasti ponorných bezpilotných prístrojov. A napokon ani bez spoločného centra pre zber dát založenom na moderných akustických prostriedkoch sledovania pod vodou. Aké prostriedky má Rusko v tejto sfére? A čo s tým má spoločné americká sieť SOSUS?   V…

Video Čínska televízia sa pochválila stíhačkou J-15 určenou pre novú čínsku lietadlovú loď. Video

Čína, 19. november 2020 (AM) – Čínska televízia zverejnila reportáž z pozemného výcvikového komplexu letectva čínskeho námorníctva na počesť ôsmeho roka od začatia letov z lietadlovej lode Liao-ning.  Skúšobné letisko sa nachádza na brehu Pochajského zálivu. Na záberoch možno vidieť stíhacie lietadlo J-15 s číslom 552 . Práve toto lietadlo pristálo a vzlietlo z i  Liao-ning  20.…

Foto Vyrovnajú tureckú šabľu? Francúzsko nasadilo silnú flotilu vo východnom Stredomorí proti Turecku

Francúzsko, 18. november 2020 (AM) - Francúzske námorníctvo oznámilo, že vo východnom Stredomorí nasadilo od 4. do 13. novembra silnú bojovú flotilu zloženú z ľahkej stealth fregaty Lafayette, protiponorkovej fregaty Latouche-Tréville a obrannej protivzdušnej fregaty Forbin, najsilnejšie vyzbrojené bojové povrchové jednotky francúzskeho námorníctva. Toto námorné zoskupenie označili Francúzi ako Surface Action…

Foto Ruská prítomnosť v Afrike rastie: Putin schválil novú námornú základňu v Sudáne – lode budú mať imunitu

Rusko, 17. november 2020 (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin prikázal vytvoriť v africkom Sudáne technickú základňu pre námorníctvo. Dokument s jeho nariadením bol publikovaný na oficiálnej stránke právnych informácií Ruska. Predseda ruskej vlády Michail Mišustin minulý týždeň schválil návrh dohody a nariadil, aby bola dohoda predložená hlave štátu na podpis "Prijať návrh vlády Ruskej federácie…

Foto Zase pokus vyhovieť USA: Taiwan začal s výstavbou prvej vlastnej ponorky

Taiwan, 15. november 2020 (AM) - Pre Taiwan to skutočne nie je ľahké, pokiaľ ide o hľadanie partnerov pre medzinárodný obranný program. Výmena jej 4 útočných ponoriek, z ktorých dve pochádzajú z konca druhej svetovej vojny a dve z polovice 80. rokov, je o to ťažšia, že jediná krajina, ktorá sa oficiálne…

Foto Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii       Rad prelomových robotických bezposádkových pozemných vozidiel Mission Master Autonomous – Unmanned Ground Vehicle (A-UGV), sa rozšíril o nového…

Foto Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúšali mechanizmy zbrane.   Lotos, ktorý má váhu…

Foto SVOS: Dvadsať rokov s Toyotou Land Cruiser

Česko, 27. november 2020 (AM) - Rok 2000 pre spoločnosť SVOS Přelouč znamenal počiatok novej významnej etapy v jej činnosti. Tento rok totiž bránu závodu opustil prvý pancierovaný automobil Toyota Land Cruiser, vtedy to bol model 100. V tom čase už mala spoločnosť SVOS veľa skúseností s konštrukciou, projektovaním a výrobou…

Foto Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Foto Český výrobca pancierových automobilov SVOS začal s vývojom skiel v širokom rozsahu balistickej odolnosti

Česko, 25. november 2020 (AM) - S postupne sa zvyšujúcou produkciou pancierových áut vo SVOS, spol. s r.o. a s tým stúpajúcou závislosťou na zahraničných subdodávateľoch, ktorí boli často nespoľahlivými a s veľkým termínovaných sklzom dodávok, musela firma stále častejšie riešiť otázku, či nezačať s vlastnou výrobou balisticky odolných a bezpečnostných…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videli…

Foto Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Foto Baijiahao (Čína): nová hrozba pre Biely dom! Rusko ukázalo svoj „tromf“ v správnom momente – je ním bombardér nového typu

Čína, 25. november 2020 (AM) - Podľa amerických médií Rusko údajne v rozhodujúcom momente oznámilo, že uskutočnilo prvý let strategického bombardéru novej generácie. Dňa 3. 11. 2020 Zjednotená letecká korporácia Ruska uviedla, že bombardér Tu-160M2 uskutočnil úspešný let s novými motormi z letiska v Kazani. Americké média hovoria, že táto novinka „zatriasla celým svetom“   Skúšobný…

Video Rusko – Indické rakety: India otestovala pozemnú verziu strely BrahMos. Video

India, 25. november 2020 (AM) - India v utorok uskutočnila skúšobný štart pozemnej verzie nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos z Andamanských a Nikobarských ostrovov, oznámil denník The Times of India s odvolaním sa na zdroj na Ministerstve obrany Indie.     Dolet rakety BrahMos bol zvýšený na viac ako 400 kilometrov.…

Foto Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

Foto Mike Pompeo sa pri návšteve posnažil: Grécko má v úmysle kúpiť až 24 stíhačiek F-35

Grécko, 23. november 2020 (AM) - V októbri grécky denník Estia informoval, že možnosť nákupu lietadiel F-35A pre grécke letectvo sa zvýšila počas cesty do Grécka, ktorú pred niekoľkými týždňami uskutočnil Mike Pompeo, šéf americkej diplomacie. Vysvetlil, že šesť lietadiel odobratých z dávky objednanej Tureckom bolo možné dodať veľmi rýchlo, pričom…

Foto Ako Kim Philby ľahko klamal MI-6

Veľké Británia, 30. novembra (AM) - „Kim Philby, dvojaký agent, ktorého vlastizrada na prospech ZSSR stále omračuje Britov, sa v roku 1981 nechal počuť, ako ľahko sa dala oklamať MI-6.   Philby, ktorý žil v Moskve od roku 1963 až do smrti v roku 1988 (zomrel vo veku 76 rokov), predniesol túto lekciu pre…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj proti nemeckým tankom. Vyzbrojení…

Foto Veterán studenej vojny, strategický bombardér Tu-95, uskutočnil svoj prvý let pred 68 rokmi

ZSSR/Rusko, 27. november 2020 (AM) – V auguste 1945 zhodili Američania atómové bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Táto udalosť kardinálnym spôsobom zmenila predstavy vo svete o priebehu budúcich vojen. Zdalo sa, že použitie atómových zbraní by dokázalo rozhodnúť akýkoľvek konflikt a už vtedy to bolo veľmi vážne – krajiny videli…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Rozporuplná anketa: Ktorá krajina sa najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašistami v druhej svetovej vojne

Nórsko, 25. november 2020 (AM) - Obyvateľov Ruska, Veľkej Británie a aj iných štátov, ktoré boli cez vojnu protihitlerovskými spojencami, požiadali, aby zhodnotili podiel svojej vlasti na víťazstve. Výsledok ukázal, že mnohí si myslia, že to bol ich štát, kto sa najviac zaslúžil o spoločné víťazstvo.   Prečo ľudia tak zveličujú význam svojho štátu…

Foto Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy…

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Foto Prečo britské médiá zrazu odhalili nacistov na Ukrajine?

Ukrajina, 27. november 2020 (AM) - Určite mnohí počuli, že „nacizmus na Ukrajine je výmyslom ruskej propagandy“. Západné ( ale a aj slovenské – pozn. AM) médiá používali toto zariekanie neustále.   Lenže stal sa „zázrak“. Britské médiá zrazu „zbadali“ neonacistov v Kyjeve a kvôli ich vplyvu na radikálov Albionu vyhlásili poplach. Labouristické…

Foto Zúfalá situácia vo Francúzsku vyžaduje zúfalé činy – budú môcť vojaci používať svoje zbrane aj mimo služby?

Francúzsko, 23. november 2020 (AM) - Vo francúzskom parlamente sa objavil ďalší návrh, aby mohli vojaci nosiť a prípadne použiť svoju služobnú zbraň aj mimo služby v prípade teroristického útoku.   Po útokoch z 13. novembra 2015 boli policajti a žandári vo Francúzsku oprávnení ponechať si svoje zbrane mimo svojej pracovnej…

Video Nová audio relácia Generálny štáb prináša rozhovor s Petrom Švecom o zbrojárskom priemysle na Slovensku

Slovensko, 22. november 2020 (AM) - Vitajte v našej novej audio relácii GENERÁLNY ŠTÁB. Vidíme ako vlády utrácajú astronomické sumy na nové zbrane a vývoj ešte novších, sofistikovanejších a ničivejších než sú tie aktuálne.   V prvom diele našej audio relácie sme sa preto rozprávali s plukovníkom vo výslužbe Ing. Petrom Švecom o týchto…

Foto Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov

Slovensko: 18. november 2020 (AM) -Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Parlament vtedy 25. októbra schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel…

Foto Verejná výzva k slovenským vojakom: Ste z ľudu, ste jednými z nás. Nedajte sa zneužiť a vmanipulovať do protiústavných činov!

Slovensko, 13. november 2020 (AM) - Iniciátor vzniku slovenskej armády, plukovník Generálneho štábu vo výslužbe Peter Švec zverejnil výzvu všetkým slovenským vojakom:   Vojaci, poddôstojníci, práporčíci, dôstojníci všetkých druhov Ozbrojených síl SR, obraciam sa na vás ako vysoký dôstojník, dnes vo výslužbe, ktorý sa už v roku 1989 nebojácne vyslovil za…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…

Video V Prešove po karanténe odštartovali prvú súťaž v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 17. jún 2020 (AM ) - Po mesiacoch obmedzení sa 14. júna na strelnici Cemjata v Prešove stretli priaznivci dynamickej streľby na 1. kole regionálnej ligy Šariš Zemplín. Súťažiaci si zmerali sily na 6 pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v divíziách production, standard, open a production…

Foto V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Foto Interkontinentálne majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli – Slováci obsadili vo svojich kategóriách prvé a druhé miesto

V dňoch 11 - 17. Novembra 2019 sa uskutočnili majstrovstvá Ázie a Austrálie v pištoli podľa pravidiel IPSC Uvedeného preteku sa celkovo zúčastnilo 927 strelcov z celého sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj kontinenty ako Európa, Afrika, Severná a Južná Amerika. Na strelcov čakalo 24 streleckých situácii, na ktoré bolo…

Foto Deti súťažili v dynamickej streľbe

Košice (10.11.2019) - Rebels Action Air Shooting Camp 3 je úspešným pokračovaním projektu, ktorý vznikol v roku 2017 v spolupráci klubov : Športovo Strelecky klub JPS Snina-Humenné, ŠK Hodkovce a Rebels teamom. Úlohou projektu je priblížiť verejnosti odvetvie športovej streľby s airsoftovými zbraňami - Action Air , podľa pravidiel IPSC.…