Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas – týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

Čína, 30.október 2020 (AM) – Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, nejako ponechá bez odpovede všetky tieto obvinenia Trumpa proti Číne vo všetkých problémoch ľudstva, ako aj sankcie USA proti ČĽR.


 

Čína so svojou vrodenou múdrosťou si nechala svoj čas a v predvečer posledného a rozhodujúceho týždňa pre americké voľby oznámila uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Trump chcel koniec koncov urobiť Ameriku opäť skvelou na základe rastu priemyselnej výroby a organizácie nových pracovných miest, preto sa Čína rozhodla zasiahnuť americký priemysel. Čína si ako dôvod uvalenia sankcií proti USA vybrala dodávky amerických zbraní na Taiwan.

 

Čína uvalí sankcie na gigantov amerického priemyslu, tam kde bude úder pocítený najakútnejšie. Ide o koncerny Lockheed Martin, Boeing a Raytheon. Všetky tri spoločnosti sú gigantmi amerického vojenského priemyslu a ekonomiky.

„Rozhodli sme sa podniknúť príslušné kroky na ochranu našich medzinárodných záujmov. Uložíme sankcie americkým spoločnostiam, ktoré v tomto procese zohrali významnú úlohu (dodávky zbraní na Taiwan – pozn. ), – “uviedol na tlačovom brífingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian.

Dá sa teda konštatovať, že hospodárska vojna s Čínou, ktorú rozpútala administratíva Donalda Trumpa, vstupuje do novej fázy, a to sa deje len v predvečer prezidentských volieb v USA, čo môže hrať v Trumpovej volebnej kampani negatívnu úlohu. Vzhľadom na to, že jeho pozícia v týchto voľbách je dosť neistá, a nie je dôvera, že sa aj bez čínskych sankcií opäť postaví na stoličku šéfa Bieleho domu.

 

Donald Trump predtým inicioval zákaz čínskych sociálnych sietí v USA, ako sú Tik Tok a WeChat, uvalil sankcie na čínskeho giganta Huawei, sankcie proti výstavbe čínskych sietí 5-G, obvinil Čínu zo šírenia koronavírusu po celom svete a sľúbil, že z Číny vymôže bilióny dolárov ako náhradu škody za koronavírus, ako aj uvalenie sankcií na množstvo čínskych podnikov a pohrozil zavedením nových.

 

Čína ukladá sankcie na USA tak, aby ich zasiahla najväčšou silou. USA, konajúce vo svete výlučne z pozície sily, rozumejú iba tejto sile. Čína sa vôbec neobáva obvinení zo zasahovania do amerických volieb, ktoré samozrejme budú nevyhnutne nasledovať po uvalení sankcií zo strany Číny v predvečer amerických volieb.

 

 

USA provokujú Taiwan na vytvorenie “vojnovej zóny” okolo pevninskej Číny

Neexistujú žiadne objektívne príčiny pre zvýšenie vojenského rozpočtu Taiwanu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o pokus vyhovieť USA, ktoré zámerne provokujú napätie v americko-čínskych vzťahoch. Takto vysvetlil vojenský expert správy o plánoch vlády Taiwanu navýšiť obranný rozpočet o 10%.

 

Ako to bude vyzerať ak Čína napadne Taiwan

 

Taiwanská vláda predložila 13. augusta návrh na zvýšenie vojenských výdavkov na 15,42 miliárd amerických dolárov, čo je približne o 10% viac ako v súčasnom roku. O tom sa hovorí v správe taiwanských úradov. Riaditeľ zastúpenia Taiwanu v USA povedal vo svojom včerajšom vystúpení vo Washingtone, že krajiny musia rozšíriť svoje vojenské možnosti. Podľa slov zástupcu ostrova je prioritou upevnenie jeho obrany a tiež ostrovov, ktoré Taiwan v súčasnosti kontroluje v Juhočínskom mori. Taiwan preto v súčasnej dobe spolupracuje so Spojenými štátmi na tom, aby mohol získať rad účinných zbraní, vrátane okrídlených striel. Nové rakety majú byť kompatibilné s taiwanským systémom Hsiung Feng pre zabezpečenie ochrany pobrežia. Medzi Taiwanom a USA tiež prebiehajú rozhovory o nákupe amerických podvodných min, aby mohlo byť zabránené výsadkom nepriateľa a nečakaným útokom.

 

Vojenská hrozba zo strany kontinentálnej Číny je len zámienka pre zvyšovanie vojenského rozpočtu, povedal v rozhovore riaditeľ ruského Inštitútu Ďalekého východu Alexej Maslov .

“Keď budeme hovoriť na rovinu, neexistujú žiadne objektívne príčiny pre zvyšovanie vojenského rozpočtu. Pevninská Čína svoj tlak na Taiwan nezvyšovala v priebehu poslednej doby. Skôr sa jedná o nasledovanie americkej politiky, amerických požiadaviek. Je očividné, že tento rozpočet pôjde čiastočne na nákup zbraní od USA, keď vezmeme do úvahy najnovšie dohody medzi USA a Taiwanom o rozšírení vojenskej pomoci. To principiálne povedie k veľmi prudkej reakcii Pekingu a k eskalácii napätia v danom regióne. Už teraz prebieha v Juhočínskom mori citeľné vyostrenie situácie. Vyostrenie situácie ešte aj v oblasti Taiwanského prielivu povedie k tomu, že vzťahy medzi jeho dvoma brehmi sa citeľne zhoršia. To vo výsledku vytvorí ešte jednu vojnovú zónu v regióne. To je to, o čo sa teraz snažia USA, ide o ďalší krok na obkľúčenie Číny v širokom perimetri pomocou rôznych vojnových zón.

 

Taiwan sa vracia k výrobe domácej stíhačky Ching Kuo jej ďalšou generáciou pod označením Yong Ying

 

Jednou z príčin zvýšenia vojenského rozpočtu Taiwanu je snaha zapáčiť sa USA, myslí si zástupca riaditeľa Inštitútu medzinárodných vzťahov pri Nankingské univerzite Zheng Anguang .”V poslednej dobe v oblasti Taiwanského prielivu ozbrojené sily pevninskej Číny neustále vykonávajú nejakú činnosť, sústreďujú tam veľké počty vojenských lodí a lietadiel. To vyvíja nejaký tlak na Demokratickú a progresívnu stranu Taiwanu. Preto je pre vládu ostrova nevyhnutné zvyšovať vojenský rozpočet. Ďalším cieľom je zvýšenie nákupov amerických zbraní a vďaka tomu ukázať svoju náklonnosť k USA. Bezpochyby je úlohou aj zosilnenie taiwanskej armády. Okrem toho nákupy amerických zbraní sú inštrumentom provokácie vo vzťahoch medzi pevninskou Čínou a USA. Tieto politické snahy Taiwanu sú podľa môjho súdu viac než očividné, “uviedol.

 

Podľa informácií agentúry Reuters sa teraz očakáva predaj štyroch amerických pokročilých výzvedných dronov armáde Taiwanu. Cena tohto obchodu sa pohybuje okolo 600 miliónov dolárov.

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov