V Rusku vytvorili nové veliteľstvo riadenia atómových síl
Rusko, 19. november 2020 (AM) – Jeho význam ozrejmil bývalý zástupca pre otázky Spoločného systému PVO štátov SNŠ genpor. v zálohe Ajteč Bižev.
Uviedol, že požiadavky na moderné veliteľské stanovištia sa neustále menia a že pre súčasnosť je najdôležitejší čas. „Vyhráva ten, kto rýchlejšie zareaguje,“ zdôraznil. Povedané jednoduchou rečou vyhráva ten, kto operatívnejšie získa informáciu, na základe ktorej vydá rozkaz.
Nové veliteľské stanovište riadenia ruskej atómovej triády si vynútila aj požiadavka jej spoľahlivejšieho riadenia. Ruské veliteľstvo rýchlejšie získa aj informáciu o príprave protivníka na atómový útok. A to preto, lebo existuje „prieskum optický, rádiolokačný, družicový, toto všetko sa sústreďuje v systéme riadenia,“ uviedol a dodal, že vo svete neexistuje štát, ktorý by dokázal nebadateľne odštartovať atómovú vojnu. Úmysel protivníka sa dá určiť už v momente naštartovania jeho raketových motorov. Podľa jeho plameňa i teplote okolia. Vedenie Ruska sa o tom dozvie v momente.
Nová jadrová raketová ponorka Knieža Vladimir
Strategický projekt jadrového raketového krížnika 955A (kód „Borej-A“) „Knieža Vladimir“ bol v lete oficiálne prijatý do Severnej flotily. Informovala o tom tlačová služba ministerstva obrany.
Podnik Sevmaš v Severodvinsku zorganizoval slávnostné prijatie najnovšej strategickej raketovej ponorky Borej-A (955A), Knieža Vladimír. Po oznámení rozkazu veliteľa ruského námorníctva na začlenenie ponorky do námorníctva, bol jeho veliteľom kapitánom 1. stupňa Vladislavom Družinom vyzdvihnutý Andrejevský prapor na stožiari ponorky. Osvedčenie o prijatí ponorky bolo podpísané 28. mája v Sevmaši 1. júna 2020.
Strategický jadrový projekt „Knieža Vladimir“ začal v Sevmaši 30. júla 2012. Projekt Borej-A je menej hlučný a má pokročilejšie systémy na manévrovanie a zotrvanie v hĺbke.
Atómové raketonosné strategické ponorky projektu 955 patria do 4 generácie, a majú postupne nahradiť staršiu triedu raketonosných ponoriek projektu 667BDRM. Vývojová kancelária CKB Rubin, začala pracovať na projekte 955 v druhej polovici osemdesiatych rokov. Rozpad Sovietskeho zväzu a následné finančné problémy v mnohých odvetviach vzniknutej Ruskej federácie, počas devedesiatich rokov, pribrzdili vývojové a stavebné práce na triede Borej. Počas roku 2003 ministerstvo obrany dalo vývojovým a stavebným prácam znova zelenú a aktuálne je celkovo objednaných už osem ponoriek tejto triedy. Niekoľkoročné problémy pri vývoji a testovaní, ktoré postihli balistickú raketu Bulava, predĺžila oneskorenie nástupu do služby prvej prototypovej ponorke K-535.
Projekt 955 je dvojtrupová ponorka s jedným vodou chladeným atómovým reaktorom OK-650V, o výkone 190 MW. Dĺžka ponorky je 170 metrov, šírka plavidla dosahuje 13.5 metra, výtlak na hladine je 14 700 ton a pod hladinou 24 000 ton. Hlavnú výzbroj tvoria rakety Bulava na pevné palivo, ktoré môžu niesť až 6 atómových hlavíc (blokov) o sile 150 kt TNT. Dosah balistických rakiet Bulava, sa uvádza na 8000 – 10 000 km. Ponorky stavané podľa projektu 955 (9550 a 9551), obsahujú 16 síl pre 16 balistických rakiet Bulava, a vylepšený projekt 955A (9552) obsahuje až 20 síl.