Foto: MO SR
Aktuality, Bezpečnosť,

Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

Slovensko, 27. november 2020 (AM) – Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety Vojenský čin roka. Rezort obrany tradične oceňuje výnimočné skutky a činy profesionálnych vojakov pri záchrane života, pomoci v núdzi, ako aj priateľov armády z radov verejnosti, ktorí prispievajú k budovaniu civilno-vojenských vzťahov. Tohtoročný 23. ročník ankety sa vzhľadom na pandemickú situáciu uskutočnil v priestoroch Ministerstva obrany SR len za účasti predstaviteľov rezortu a laureátov jednotlivých kategórií.


 

„Služba vlasti so sebou prináša rôzne situácie, na ktoré je profesionálny vojak cvičený a do ktorých sa počas plnia úloh môže dostať. V mnohých prípadoch je to aj mimo služobného času, a na niektoré z nich sa jednoducho dopredu pripraviť nedá. Som veľmi rád, že som dnes mohli oceniť všetkých, ktorí svojím konaním a skutkami dokázali platnosť nepísaného pravidla „vojenské povolanie nie je prácou ale poslaním,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. Zároveň pri tejto príležitosti zablahoželal laureátom k oceneniu a taktiež poďakoval všetkým, ktorí boli súčasťou tohtoročnej ankety. „Ďakujem Vám za všetky tie správne skutky, ktoré mnohokrát ostávajú pre verejnosť skryté, no svojou podstatou zmenia, či dokonca zachránia nejeden ľudský život,“ dodal.

 

Ocenenie v kategórii „Záchrana života“ si odniesol kolektív profesionálnych vojakov z Práporu ISTAR v Prešove. Dnes si ho za kolektív prevzali por. Ján Štefančík a des. Jozef Bilohučšin. Laureáti pomáhali po výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Des. Bilohučšin bol obyvateľom jedného z bytov, pričom bezprostredne po výbuchu nezaváhal a pomohol susede s evakuáciou. Medzi prvými nasadenými bolo práve 27 príslušníkov OS SR z prešovského práporu. Na miesto nešťastia vyrazili prakticky ihneď po jeho vzniku, kde pomáhali kolegom z hasičského a záchranného zboru s evakuáciou obyvateľov, presunom ranených a sprístupňovali cestu záchranných zložkám. Podieľali sa tiež na strážení a hliadkovaní a aj na zabezpečení priestoru likvidačných prác.

 

V kategórii „Pomoc verejnosti“ získal ocenenie rtm. Michal Holbík z Čestnej stráže Ozbrojených síl SR z Veliteľstva posádky Bratislava. Ten v roku 2016 spolu s kolegami zrealizovali finančnú zbierku „Kolektív dokáže viac, ako jednotlivec“. Vďaka nej počas štyroch rokov vyzbierali finančné prostriedky na pomoc štyrom rodinám, ktoré boli na takúto pomoc odkázané.

 

Ocenenie civilnej osobe alebo kolektívu, ktorý prispieva k budovaniu civilno-vojenských vzťahov v rámci kategórie „Priateľ armády“ putovalo laureátovi Milanovi Gajdošovi z Vojenskej podpornej nadácie. Tá už od roku 2011 pomáha komunite vojakov a zamestnancov rezortu obrany v zložitých situáciách. Ide o jedinú nadáciu s týmto poslaním na území Slovenska, ktorá zároveň rozvíja vojenské tradície.

 

Tento rok boli ocenení aj príslušníci Ozbrojených síl SR, ktorí vynikajú mimoriadne aktívnym plnením služobných úloh a významným spôsobom prispeli k budovaniu dobrého mena ozbrojených síl doma alebo v zahraničí. Laureátkou kategórie „Služba vlasti“ je vojenská zdravotníčka rtn. Ivana Krivošová, ktorá poskytovala zdravotnú starostlivosť v karantenizovaných marginalizovaných rómskych komunitách v rámci civilno-vojenskej operácie UMBRELLA. Okrem toho zvrátila fatálne zhoršenie zdravotného stavu dieťaťa, čím pomohla so záchranou jeho života. Ocenenie si však nemohla prevziať osobne, keďže v súčasnosti plní úlohy v rámci medzinárodného krízového manažmentu. Šéf rezortu obrany jej zablahoželal prostredníctvom videohovoru, počas ktorého jej zároveň poďakoval za kvalitné plnenie úloh a nasadenie, ako aj príkladnú reprezentáciu ozbrojených síl v zahraničí.

 

Anketu Vojenský čin roka vyhlasuje minister obrany každoročne s cieľom oceniť a predstaviť výnimočné skutky súvisiace s rezortom obrany, ktoré boli vykonané v predchádzajúcom roku. Tento rok mala anketa štyri kategórie: Záchrana života, Pomoc verejnosti, Priateľ armády a Služba vlasti.

 

Laureáti sa dnes stretnú aj s prezidentkou SR a hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl SR Zuzanou Čaputovou v priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave.

 

Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov

Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Parlament vtedy 25. októbra schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel od Českej republiky len pamätným dňom.

 

V parlamentnej rozprave pred šestnástimi rokmi búrlivo reagovali hlavne poslanci národniarov. Obvinili konzervatívnych poslancov, že tento návrh je len zastieracím manévrom zobrať Slovensku sviatky, ktoré znamenajú jeho samostatnosť a zvrchovanosť. Poslanec Ján Cuper predkladateľom odkázal, že HZDS im tento sviatok odhlasuje, ale nech si nemyslia, že ho budú aj oslavovať. Najväčšie výhrady k zmene pamätného dňa na štátny sviatok malo vtedajšie ministerstvo financií pod vedením Brigity Schmögnerovej. Podľa šéfky štátnej kasy sme už mali priveľa štátnych sviatkov a ako vtedy tvrdila, ďalší by znamenal stratu zhruba 3,7 miliardy vtedajších korún.

 

Pamätným dňom sa u nás 17. november stal už v roku 1990, keď Federálne zhromaždenie ČSFR schválilo zákon, na základe ktorého sa tento deň stal Dňom boja študentov za slobodu a demokraciu. Po vzniku Slovenskej republiky a prijatí nového zákona sa 17. november stal Dňom boja proti totalite. V roku 2001 nakoniec poslanci Národnej rady SR rozhodli, že 17. november bude štátnym sviatkom SR ako Deň boja za slobodu a demokraciu.

 

„Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať, iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov,“ uvádza minister obrany Naď v komentári na svojej FB stránke v súvislosti so sviatkom a demonštráciami 17.novenbra.

 

.

 

Nebudeme komentovať tento príspevok, keďže množstvo komentárov sa objavilo vzápätí pod jeho príspevkom.

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov