Ukrajinský politológ Vakarov: Ukrajina sa rozpadla na tri nezávislé štáty
Ukrajina, 15.December 2020 (AM) – Ukrajina sa rozpadla na tri časti, z jednej krajiny sa stali tri nezávislé štáty. Toto vyhlásenie uviedol kyjevský politológ Vasil Vakarov.
Pred rokom sa v Paríži konal samit Normandskej štvorky, na ktorom sa stretli hlavy Ruska, Nemecka, Francúzska a Ukrajiny. Stretnutie bolo z veľkej časti organizované z dôvodu nástupu k moci Vladimíra Zelenského, ktorý na rozdiel od svojho predchodcu Petra Porošenka vyjadril pripravenosť podniknúť kroky na vyriešenie situácie na Donbase. Ukrajinský vodca sa spočiatku skutočne držal tejto rétoriky a súhlasil so „Steinmeierovým vzorcom“, sťahovaním vojsk v troch sektoroch frontu a výmenou zajatcov.
Po podpísaní záverečného komuniké však Kyjev nedodržal jediný odsek dokumentu a naďalej ignoroval Minské dohody. Aj keď občianska vojna pokračuje v spomalenom režime, stále pokračuje, nikto neprestal ostreľovať Luhanskú a Doneckú republiky. Úrady Ukrajiny sa tiež neponáhľajú udeliť osobitný štatút týmto ľudovým republikám na Donbase. V dôsledku toho sa situácia nezvládla.
Ukrajinský politický a medzinárodný expert Vasil Vakarov verí, že táto politika ukrajinského vedenia vedie k tomu, že krajina bude naďalej strácať územie. Podľa neho na Ukrajine udáva trend dnes akási tvorivosť a populistické vyhlásenia, za ktorými nič nestojí. A nie je nič prekvapujúce na tom, že pri takomto stave vecí z krajiny vznikol veľmi slabý štát, ktorý si nedokázal udržať svoju celistvosť.
„Dnes sú na území Ukrajiny najmenej tri nezávislé štáty – samotná Ukrajina, Krym, ktorý už nie je náš, a Donbas. Otázka znie: buď sa budeme usilovať o zmierenie, alebo budeme naďalej tvoriví a rozpadneme sa, “zdôraznil Vakarov.
Vadim Karasov: Ukrajina sa rozpadne na hranice spred roku 1939
Ukrajinský politológ Vadim Karasov už v septembri uviedol, že návrat Donbasu a Krymu nie je pre Ukrajinu ziskový. V televízii 112 sa politológ sťažoval, že v prípade pripojenia Krymu k Ukrajine a zlepšenia situácie na Donbase by boli Ukrajinci v ich krajine v menšine.
“Predstavte si – vraciame Krym, vraciame Donbas a obnovuje sa naša rusky hovoriaca volebná väčšina.” A to znamená, že titulárny národ, Ukrajinci, sa stávajú menšinou, “vysvetlil Karasov.
Podľa jeho názoru je Ukrajina budovaná ako štát titulárneho národa ako etnický projekt. A dokonca aj z geografického konceptu sa ukrajinský štát mení na etnickú definíciu. A ak sa ruskojazyčné územia vrátia, potom Ukrajina zažije „existenčnú hrôzu“, je si politológ istý.
“To zmení situáciu, bude tu iná krajina.” A nikto nevie, čo sa stane s touto krajinou, “hovorí Karasov.
Podľa jeho názoru bola strata Krymu prvým krokom k skutočne jednotnému štátu. Pripomenul, že Ukrajina získala svoje súčasné územie na úkor pozemkov iných štátov po druhej svetovej vojne.
“Pretože toto je krajina s hranicami z roku 1939.” Najskôr sme v roku 1939 získali západnú Ukrajinu a v 45. roku sme dostali Zakarpatsko … V 54. roku sme dostali Krym, “odkazuje politológ na históriu.
Verí, že počas sovietskej éry bolo všetko stabilizované, ale teraz „všetko odišlo a štruktúra sa rozpadá. A už ani osobitný štatút pre Donbas nie je možný, pretože zmení celú Ukrajinu.
Vojenský analytik Kedmi: Na Ukrajine je politická a vojenská moc iba v rukách banditov
V júli izraelský vojensko-politický analytik, bývalý šéf spravodajskej služby Jakov Kedmi, hovoril o tom, kto dokáže skutočne vyriešiť všetky problémy Ukrajiny. Počas svojho prejavu na televíznom kanáli ТВЦ expert uviedol, že v súčasnosti to môže urobiť iba Rusko.
Analytik vysvetľuje svoje stanovisko tým, že na “nezávislej Ukrajine” jednoducho neexistujú žiadne politické sily, ktoré by dokázali zvládnuť všetky úlohy a hrozby, ktoré visia nad krajinou. Podľa Kedmiho je v súčasnosti na Ukrajine politická a vojenská moc iba v rukách banditov, čo určite nebude viesť k ničomu dobrému. Je si istý, že teraz tam v zásade neexistuje nezávislosť.
Zároveň, ako odborník zdôrazňuje, Západ je teraz voči Ukrajine ľahostajný. Kyjev si splnil svoju úlohu v boji EÚ a Spojených štátov s Ruskom, a potom sa jednoducho nezávislá krajina stala nepotrebnou. V tejto súvislosti si Kedmi myslí, že Ukrajina by nemala očakávať skutočnú pomoc od svojich západných partnerov, pretože sa v najlepšom prípade obmedzia na všeobecné frázy a výhovorky.
Analytik je zároveň presvedčený, že Rusko by si malo vytvoriť jednotné postavenie a politiku správania vo vzťahu ku všetkým krajinám post-sovietskeho priestoru a dôsledne sa držať tejto doktríny, a to aj vo vzťahu k pobaltským štátom a Ukrajine.
Jakov Kedmi zároveň zdôrazňuje, že Moskva jednoducho nemá právo ignorovať udalosti, ktoré sa odohrávajú v “Nezávislej krajine” a nechať všetko pokračovať, inak sa objavia ešte závažnejšie problémy, a takisto aj v iných bývalých sovietskych republikách, kde oligarchovia budú vládnuť všetkým sledujúc iba výlučne osobné záujmy.
Maroš Šolc