OSN: Iba dve krajiny hlasovali proti ruskej rezolúcii o boji proti glorifikácii nacizmu a neonacizmu – ktoré to boli?
USA, 18.December 2020 (AM) – Iba dve krajiny hlasovali proti ruskej rezolúcii o boji proti glorifikácii nacizmu a neonacizmu na Valnom zhromaždení OSN.
Valné zhromaždenie OSN prijalo v stredu ruský návrh rezolúcie o „boji proti glorifikácii nacizmu, neonacizmu a ďalších praktík, ktoré prispievajú k podpore súčasných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a súvisiacej neznášanlivosti“. Dokument podporilo 130 krajín, zatiaľ čo USA a Ukrajina tradične hlasovali proti a 51 krajín (vrátane Rakúska, Belgicka, Bulharska, Estónska, Francúzska a Turecka) sa zdržalo hlasovania.
Rezolúcia obsahuje naliehavú výzvu štátom, aby „odstránili všetky formy rasovej diskriminácie všetkými vhodnými prostriedkami vrátane právnych predpisov vyžadovaných okolnosťami“. Vyjadruje „hlboké znepokojenie nad akoukoľvek formou glorifikáciou nacistického hnutia, neonacizmom a bývalými členmi organizácie Waffen SS“, čo znamená „budovanie pomníkov a pamätníkov, verejné demonštrácie v mene glorifikácie nacistov“ minulosti nacistické hnutie a neonacizmus, ktorí deklarovali alebo sa pokúsili vyhlásiť týchto členov a tých, ktorí bojovali proti antihitlerovskej koalícii, spolupracovali s nacistickým hnutím a páchali vojnové zločiny a zločiny proti účastníkom ľudskoprávneho hnutia za oslobodenie ľudstva, ako aj premenovaním ulíc, ktoré ich oslavujú. ““
Podporovatelia rezolúcie sú znepokojení „zvýšenou frekvenciou pokusov a aktivít zameraných na znesvätenie alebo zbúranie pamiatok postavených na pamiatku tých, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali proti nacizmu, ako aj na nezákonné exhumovanie alebo odstránenie pozostatkov týchto osôb“.
Rezolúcia tiež zdôrazňuje, že Valné zhromaždenie OSN je znepokojené „používaním neonacistických skupín, ako aj ďalších extrémistických skupín a jednotlivcov hlásiacich sa k ideológiám nenávisti, informačných technológií, internetu a sociálnych médií na nábor nových členov, najmä zameraných na deti a mladých ľudí a aby šírili a rozširovali svoje nenávistné správy. ““ Dokument zároveň upozorňuje, že tieto technológie je možné použiť na boj proti týmto skupinám.
Valné zhromaždenie odporúča „prijať príslušné konkrétne opatrenia, vrátane legislatívnych a vzdelávacích, s cieľom zabrániť revizionizmu v súvislosti s druhou svetovou vojnou a proti popieraniu zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov spáchaných počas druhej svetovej vojny.“ .
Ukrajina a USA
Dôvody, pre ktoré USA hlasujú proti sa dali síce predvídať ale veľmi ťažko pochopiť. USA totiž nemôžu uznať, že niektorí z ich nových spojencov podporujú glorifikáciu členov SS. Napríklad Ukrajina a Lotyšsko.
A hlavne USA nechcú podporovať čokoľvek, čo pochádza z Ruska. V roku 2014 PACE odmietlo obviniť xenofóbne strany na Ukrajine. Rovnaký dôvod. Čo sa týka Ukrajiny je to pochopiteľné, ale USA ? Amerika? Teraz nenávidí Rusko natoľko, že odmieta odsúdiť nacizmus.
Šéf lotyšského ministerstva obrany povedal, že nedovolí diskreditovať pamiatku legionárov SS Waffen
Pred rokom Lotyšské orgány chválili nacistické sily. Lotyšský minister obrany Artis Pabriks ocenil lotyšských predstaviteľov légie Waffen SS a zaznamenal ich „odvahu v bitkách s Červenou armádou“.
Lotyšský minister obrany vyhlásil, že je potrebné ctiť pamiatku lotyšských vojakov SS počas slávnosti venovanej 75. výročiu oslobodenia mesta More. Z tlačovej správy lotyšského ministerstva obrany:
“V septembri 1944 sa medzi sovietskymi jednotkami a vojakmi lotyšskej légie, odvedenými do nemeckej armády, v meste More bojovali tvrdé bitky. Lotyšskí legionári bojovali na svojej zemi s nepriateľskými silami, ktoré boli asi desaťkrát väčšie ako ich vlastné. Takmer na dva týždne obmedzili sovietsku ofenzívu na Rigu v regióne Sigulda.”
V skutočnosti hovoríme o úprimnej chvále tých, ktorí bojovali v radoch nacistov a snažili sa zabrániť tomu, aby Červená armáda oslobodila Európu od nacizmu. Na slávnosti, ktorá sa konala na cintoríne, kde sú pochovaní lotyšskí legionári SS Waffen, Artis Pabriks povedal, že „nikomu nedovolí diskreditovať ich pamiatku“.
Zdá sa, že ide o nejaký druh fantázmagórií, pretože v 21. storočí nie je možné vybieliť tých, ktorí bojovali za myšlienky nacizmu. Pre Lotyšsko a niekoľko ďalších krajín sa to však stalo normou, ktorá je okrem toho spojená s pokusmi o preskúmanie rozhodnutí Norimberského tribunálu.
Putin: Rusko nedovolí prepisovanie dejín Veľkej vlasteneckej vojny
Rusko nedovolí, aby bola história Veľkej vlasteneckej vojny prepisovaná, a bude odhaľovať akékoľvek pokusy o takéto skresľovanie dejín. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin. Uviedol, že prepisovanie histórie vrátane udalostí Veľkej vlasteneckej vojny by bolo škodlivé pre tých, ktorí to robia kvôli momentálnej politickej situácii. Ruský vodca tiež poznamenal, že Ruská federácia by mala byť silná a sebestačná vrátane hospodárstva, aby sa zabránilo prepisovaniu histórie.
Vladimir Putin zdôraznil, že Rusi boli vždy hrdí na svoju krajinu a na tých, ktorí sa zúčastnili Veľkej vlasteneckej vojny. Rusko podľa prezidenta nedovolí prepisovať históriu druhej svetovej vojny. Putin poznamenal, že v ťažkých a krvavých bitkách vtedy vojaci vyhnali agresora nielen zo svojej krajiny, ale aj poctivo splnili mimoriadnu oslobodzovacou misiu, keď pomohli ostatným krajinám oslobodiť sa od útočníkov, nacistov a ich prisluhovačov.
“Našou povinnosťou je navždy si pamätať, aká bola cena tohto víťazstva. A nikomu nedovolíme, aby prečiarkol túto hrdinskú stránku histórie a budeme odhaľovať akékoľvek pokusy o prepisovanie histórie, rovnako ako nedovolíme, aby sa zabudlo na duch aliancie a nášho bojového bratstva, “dodal Putin.
Tiež pripomenul, že v predvečer Valného zhromaždenia OSN prijal ruský návrh rezolúcie o boji proti glorifikácii nacizmu. Rezolúcia vyzýva všetky štáty, aby „odstránili všetky formy rasovej diskriminácie všetkými vhodnými prostriedkami“ vrátane právnych predpisov.
Karol Jerguš