Prvá porážka USA v 21. storočí
USA, 27.December 2020 (AM) – Výsledky päťročného pôsobenia Ruska v Sýrii sa dajú merať nielen likvidáciou hromady teroristov, ale aj zaujatím pevného postavenia v blízkovýchodnom panstve USA, z ktorého boli odsunuté na perifériu regionálnych procesov.
Ruská armáda tým naniesla nenapraviteľný úder po imidži americkej armády. Svet tak spoznal, že USA už nie sú hegemónom sveta, pretože ich vojakov je už možné takmer beztrestne obmedzovať, vytláčať a vyháňať z ktoréhokoľvek bodu na Zemi.
Špecialisti nemeckého vydavateľstva Deutsche Welle, napríklad, uvádzajú, že Rusko za päť rokov pobytu v Sýrii dosiahlo hlavné ciele nielen pri likvidácii bojovníkov Islamského štátu, ale aj pri likvidácii líderstva Spojených štátov v našom mnohopolárnom svete. Rusko sa triumfálne vrátilo na Blízky východ, ktorý ako vplyvná sila opustila po rozpade ZSSR.
Dnes sa však vrátilo. Pričom vidíme nielen v Sýrii, ale aj v Líbyi. Experti tvrdia, že bez Ruska sa tam už nedá obísť. Vynútene priznal vojenské úspechy Ruska v Sýrii aj predstaviteľ USA James Jeffrey. Uviedol, že ak by Rusi v Sýrii neurobili nič iné, len oslobodili Palmýru od vandalizmu islamských fanatikov, už aj to by bolo slávnou historickou udalosťou pre celé ľudstvo.
Rusko však išlo ďalej. Oslobodilo od islamistov prakticky celú Sýriu. Tí zostali iba tam, kde ich pod svoje krídla schovali USA. Ruská armáda však aj tieto krídla postupne láme a vytláča. Ruské komentáre znejú tak, že „naša armáda dnes bez škrupulí tak ponižuje amerických vojakov na Blízkom východe, že tí chcú čoraz menej v médiách hovoriť o konfliktných situáciách s Rusmi“.
Povedzme rovno, že vstup ruskej armády, jej letectva a námorníctva 30. 9. 2015 do Sýrie bol pre USA, pre ich spojencov v regióne i vo svete, absolútne nečakaným strategickým krokom. Efekt strategického prekvapenia v réžii ruských vojakov bol v plnej miere dosiahnutý!
Nezabudnime pri tom, že Ruská armáda niečo podobné dosiahla v 21. storočí už tretíkrát. Prvým bol veľkolepý prielom cez Rokský tunel na prinútenie Gruzínska k mieru. Druhým bola operácia „úctivých ľudí“ na Kryme v roku 2014 a tretím operácia v Sýrii. Tá už bola hodný kus od hraníc Ruska.
Pričom spomeňme si, aké reči sa šírili na jej začiatku. Napríklad, že „sýrsky expres“ sa stane druhým Afganistanom nielen pre Rusko, ale aj osobne pre Putina. Vtedy avizované „chyby“ sú dnes vyvážené nadšením z úspechov.
Vladimír Mikunda