Jemenskí Hútiovia privítali vládnu delegáciu po návrate zo Saudskej Arábie bombovými útokmi. Video
Jemen, 31.December 2020 (AM) – Výbuchy otriasli letiskom v jemenskom prístavnom meste Aden krátko po prílete lietadla novej vlády zo Saudskej Arábie. Najmenej päť ľudí bolo zabitých a ďalšie desiatky zranené, uviedol pre Reuters bezpečnostný zdroj. Premiér Maeen Abdulmalik Saeed a členovia kabinetu údajne vyviazli bez zranení a boli prevezení do prezidentského paláca. Minister informácií uviedol, že výbuchy boli výsledkom „zbabelého teroristického útoku“ Hútiovských povstalcov.
Jemenská vojna, v ktorej Spojené štáty a Británia podporujú saudskú koalíciu, zabila viac ako 100 000 ľudí a milióny dostala na pokraj hladomoru. Vojenský a politický konflikt v Jemene medzi prosaudskou vládou a hútíjskými rebelmi z šiitského hnutia Ansar Alláh prebieha od roku 2014. Vojenská koalícia arabských krajín vedená Saudskou Arábiou je na strane bábkovej vlády od marca roku 2015.
Niekoľko hodín po útoku na letisko v jemenskom Adene došlo k výbuchu pri sídle vlády
Pri sídle vlády v Adene došlo k výbuchu. Informovali o tom miestne médiá. Mohlo ísť o raketový útok alebo útok dronmi. V paláci sa nachádzali ministri, ktorí sem boli dopravení po raketovom útoku na letisko po pristátí ich lietadla. Do Adenu dorazili zo Saudskej Arábie, kde ich vymenoval jemenský prezident Abd Mansúr Hadí, ktorý sa ukrýva v Rijáde po vypuknutí občianskej vojny v krajine. O tom, že na vládny palác bol spáchaný útok informovala televízia Sky News. Zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete. Arabská koalícia bojujúca v Jemene pod vedením Saudskej Arábie neskôr uviedla, že sa jej podarilo zostreliť dron naplnený výbušninou, ktorý odpálili vzbúrenci z hnutia Ansar Alláh (Hútíovia) proti vládnemu palácu v Adene, uviedol televízny kanál Sky News Arabia vyhlásenie koalície.
Britská zbrojovka BAE Systems – popredný výrobca zbraní v Spojenom kráľovstve predal zbrane v hodnote takmer 20 miliárd dolárov do Saudskej Arábie počas ich agresie v Jemene v roku 2019
The Guardian v apríli vydal spravodajský článok, citujúc údaje získané z najnovšej výročnej správy BAE (British Aerospace) Systems, ktorá bola nedávno analyzovaná aj britskou organizáciou CAAT (Campaign Against Arms Trade – Kampaň proti obchodovaniu so zbraňami) so sídlom v Londýne. Táto suma zahŕňa tržby 2,5 miliardy GBP, ktoré spoločnosť získala z predaja zbraní v Saudskej Arábii v roku 2019.
Predaj sa uskutočnil napriek rozhodnutiu britského odvolacieho súdu v júni minulého roka, že všetky vývozy britských zbraní, ktoré by sa mohli použiť proti Jemenu, sa mali zastaviť. Andrew Smith z CAAT medzitým povedal:
„Za posledných päť rokov došlo k brutálnej humanitárnej kríze pre obyvateľov Jemenu, ale pre spoločnosť BAE je to bežné. Vojna bola možná iba vďaka zbrojným spoločnostiam a spolu vinným vládam, ktoré ju chceli podporiť. “
Údaje ďalej ukázali, že skutočná hodnota predaja zbraní Spojeného kráľovstva do Saudskej Arábie je oveľa vyššia ako celková hodnota vývozných licencií krajiny vo výške 5,3 miliárd libier od marca 2015, keď Rijád a koalícia spojencov začali vojenskú kampaň. Tento rozdiel bol spôsobený skutočnosťou, že zbrane sa predali aj Saudskému kráľovstvu na základe otvorených licencií, ktoré povoľujú predaj bez zaznamenania nákladov v rámci oficiálneho celkového vývozu.
„Tieto čísla odhaľujú blízky vzťah medzi Saudským režimom a BAE Systems. Naznačujú však aj to, že hodnota predaja zbraní v Spojenom kráľovstve je oveľa vyššia, ako ukazujú údaje vlády, “dodal Smith.
Karol Jerguš