Detskí špióni: V Británii navrhujú zákon o používaní maloletých detí v rozviedke
Snemovňa lordov britského parlamentu prejednáva návrh zákona, ktorý by štátnym orgánom, vrátane tajných služieb, dovoľoval používať deti ako “tajné zdroje rozviedky”. Iniciatíva navyše pripúšťa, aby za “určitých okolností” osoby staršie ako 16 rokov mohli špehovať svojich rodičov a donášať na nich príslušným orgánom, uvádza Daily Mail.
Mnoho britských štátnych orgánov, ozbrojené sily, a dokonca aj regulátori hazardných hier budú mať zákonné právo používať “detských špiónov”, a to vrátane špionáže proti svojim vlastným rodičom, píše Daily Mail.
Podľa publikácie patrí britská polícia a bezpečnostné služby k tým, ktorým bude povolené za “výnimočných okolností” zapojiť osoby mladšie ako 18 rokov ako takzvané zdroje tajných spravodajských služieb (CHIS). Je to uvedené v príručke k Zákonu o tajných spravodajských službách, ktorý v súčasnosti prerokúva Snemovňa lordov .
Dokument tiež uvádza ďalšie štátne orgány, ktoré sa budú môcť uchýliť k pomoci maloletých ” tajných agentov “. Okrem polície, MI5, MI6 a Národnej kriminálnej agentúry k nim patrí Komisia pre hazardné hry, rady grófstva a okruhov, Agentúra pre životné prostredie a Agentúra pre potravinové normy.
Tento dokument zakazuje použitie osôb mladších ako 16 rokov k donášaniu na svojich rodičov, alebo zákonných zástupcov. Umožňuje však, aby starší adolescenti boli za určitých podmienok použití ako CHIS proti svojej vlastnej rodine, a to v prípade, ak existuje “zdôvodnenie potvrdené štátnym orgánom”.
Komisárka pre záležitosti mladistvých Ann Longfieldová však vyzvala k zákazu používania detských špiónov.
“Stále pochybujem, že by mohla nastať situácia, kedy by dieťa malo byť použité ako CHIS,” povedala a dodala, že podobná prax by deťom len ublížila.
Návrh zákona už počas jeho prerokúvania v parlamente vyvolal ostrú kritiku. V októbri bol minister bezpečnosti James Brokenshire pod nátlakom poslancov donútený potvrdiť, že dospelým tajným agentom nebude vydaná “licencia na zabíjanie”.
Niekoľko poslancov tiež vyjadrilo znepokojenie nad rozsahom návrhu zákona a neochotou vlády zahrnúť do dokumentu zoznam obmedzení. Ich obavy sú pochopiteľné, pretože cieľom iniciatívy je chrániť tajných agentov pred súdnym stíhaním, ak budú musieť počas plnenia úloh porušovať zákon, upozorňuje Daily Mail.
Milan Novický