.
Aktuality, Bezpečnosť,

Uživia nás moria a oceány po atómovej vojne?

Nemecko, 19. január 2021 (AM) – „Ak nastane atómová zima, svetová produkcia potravín sa razantne zníži. Vedci zisťovali do akej miery sa to dotkne lovu rýb,“ píše rakúsky list Der Standard.


 

„V súčasnosti vlastní atómovú zbraň deväť štátov. Podľa Medzinárodnej kampane za zrušenie atómových zbraní (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons vznikla v Austrálii v roku 2007) všetky spoločne disponujú dovedna 13,4 tisícmi atómových náloží, pričom prevažnú väčšinu vlastnia USA a RF. Z toho je 4000 pripravených na okamžité použitie a 1800 môže dosiahnuť svoj cieľ za pár minút,“ hovorí sa v článku.

 

„Aké katastrofálne následky môže mať atómová vojna, bolo už neraz dokazované. Známe je tiež to, že takéto vojny sa nekončia len smrťou, zničením územia a radiáciou v miestach výbuchov. Masové nasadenie atómových zbraní spôsobí emisiu do atmosféry Zeme veľkých objemov sadzí, ktoré sa v nej rozšíria a zablokujú dopad slnečných lúčov. Následkom toho sa na mnohé roky zníži teplota, zníži sa počet vodných zrážok a prudko sa znížia aj objemy pôdohospodárstva.“

 

„Do akej miery si to odnesú moria? Dokáže ľudstvo výlovom rýb kompenzovať stratu potravín a prežiť ťažké roky? Touto otázkou sa zaoberali vedci Barcelonskej univerzity pod vedením Kim Scherrerovej a výsledky skúmania uverejnili vo vedeckom časopise PNAS.
Vedci namodelovali šesť scenárov vývoja atómovej vojny medzi USA a Ruskom alebo medzi Indiou a Pakistanom a zhodnotili možné následky globálneho ochladenia na morskú biomasu,“ píše list.

 

„Ako sa dalo čakať, v rokoch po atómovej vojne sa rybné zdroje prudko znížia. Pri horšom scenári, pri totálnej vojne medzi USA a Ruskom s tisícmi atómových výbuchov, sa môžu znížiť o 30 %. Pri lokálnej vojne medzi Indiou a Pakistanom, v ktorej bude nasadených „len“ niekoľko stovák atómových hlavíc, sa rybné zdroje znížia o 4 %. Ak to dovolí infraštruktúra, objemy svetového rybolovu bude treba zvýšiť v krátkodobom horizonte, aby sa dal nahradiť deficit poľnohospodárskych potravín.

 

Lenže v priebehu roka-dvoch po katastrofe začnú byť aj straty v rybolove evidentné. Také, že rybolovom sa bude dať kompenzovať len malá časť stratenej poľnohospodárskej produkcie,“ uvádza rakúsky list.

 

Autori vedeckej práce však píšu, že „straty morskej biomasy sa dajú výrazne zmierniť: ochrana morí a stabilné opatrenia proti nadmernému výlovu rýb v obdobiach do vypuknutia atómovej vojny nám poskytne úplne iný výsledok. Takto budú ľudia môcť pomocou rýb nahradiť až 40-percentnú potrebu bielkovín, ktorú dnes čerpajú zo živočíšnej produkcie“. Vedci si myslia, že stabilný racionálny výlov rýb ľudstvu pomôže zmierniť globálne potravinové krízy, tvrdí Der Standard.
Vladimír Mikunda

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov