Vývoj protitankového raketového komplexu Kornet-D1 pre vzdušné výsadkové vojská
Rusko, 31. január 2021 (AM) – Štátna korporácia pre pomoc pri vývoji, výrobe a vývoze produktov s pokročilými technológiami Rostech dokončuje projektovanie najnovšieho protitankového raketového komplexu Kornet-D1 pre vzdušné výsadkové vojská RF, oznámil v rozhovore pre Sputnik priemyselný riaditeľ zbrojného klastru štátnej korporácie Bekchan Ozdojev.
Na Ministerstve obrany RF už skôr oznámili, že v Omsku v cvičnom stredisku Vzdušných výsadkových vojsk bol v decembri roku 2020 zahájený nábor do nových odborov. Budú sa tam okrem iného pripravovať velitelia posádok Kornetov.
“Ide o komplex Kornet-D1. Je to principiálne nový komplex: po Kornet, ktorý je teraz vo výzbroji armády , zdedil iba systém riadenia strely počas letu. Kornet-D1 pre výsadkové vojsko sa montuje na podvozok BMD-4M, čo zaisťuje jeho výsadok z lietadla pomocou prostriedkov, ktoré boli vyvinuté skôr pre BMD-4M, “povedal Ozdojev.
Vysvetlil, že pre správnu prevádzku nového komplexu treba preškoliť nielen strelca a mieriča, ale aj veliteľov bojových strojov a jednotiek. V súčasnej dobe sa komplex skúša.
Kornet-D1 je najnovší samohybný protitankový raketový komplex pre vzdušný výsadok . Jeho bojový stroj je vybavený dvoma automatizovanými odpaľovacími zariadeniami, pričom každé z nich má zvláštny infračervený zameriavač, čo mieričovi umožňuje ostreľovanie vo dne v noci súčasne dvoch cieľov, ktoré sa nachádzajú v rôznej diaľke, smere a výške.
Zariadenia sú vybavené tiež sprievodným automatom, ktorý navádza rakety na cieľ bez účasti operátora. Okrem toho je v bojovom stroji Kornet-D1 rozmiestnené plnohodnotné vynesené odpaľovacie zariadenie PTRK, ktoré sa dá využívať paralelne. Pre Kornet-D1 boli vyvinuté strely s väčším doletom schopné ničiť aj vzdušné ciele.
“Dolet protitankovej strely s tandemovou kumulatívnou bojovou hlavicou bol zvýšený na osem kilometrov, dolet strely s termobarickou bojovou hlavicou na desať kilometrov. Strela s termobarickou bojovou hlavicou má nekontaktný snímač cieľa, ktorý umožňuje zasahovať pomalšie vzdušné ciele, “podotkol Ozdojev.
Komplex získal tiež vozidlo veliteľa čaty vybavené okrem odpaľovacích zariadení tiež výzvednými a navádzacími prostriedkami. Veliteľský Kornet-D1 zabezpečuje spojenie v režime reálneho času nielen medzi bojovými vozidlami v zložení jednotky, ale aj s velením. Ozdojev vysvetlil, že predchádzajúca verzia samohybného protitankového komplexu Kornet na podvozku BMP-3 má dostrel až päť kilometrov. Navádzanie striel sa v tejto verzii vykonáva v poloautomatickom režime pomocou optického zameriavača. Vynesené odpaľovacie zariadenie je rozmiestnené vo vnútri vozidla v blokoch a užíva sa len v prípade vyradenia hlavného bojového stroja z prevádzky.
Komplex Kornet-D1 bol vyvinutý v Konštrukčnej kancelárii presného strojárstva (patrí do vedecko-výrobného združenia Vysoko presné komplexy korporácie Rostech). Podvozok BMD-4M sa vyrába v podniku Kurganmašzavod (súčasť Vysoko presných komplexov).
Maroš Šolc