The Diplomat: Ruské námorníctvo predstavuje reálnu hrozbu pre NATO
USA, 14. február 2021 (AM) – Moderné možnosti ruského námorníctva ukazujú na vysoko rozvinutý všeobecný vojenský potenciál krajiny a zákonite musia viesť k znepokojeniu krajín NATO, píše americký magazín The Diplomat.
Toto médium si všimlo, že Rusko má silné námorné tradície a v štruktúre jeho námorníctva sú aj ponorky hrajúce dôležitú úlohu tak pri jadrovom zadržiavaní, tak i pri demonštrácii sily. Od roku 1991 pritom vojenský potenciál Ruska značne vyrástol vďaka reformám v oblasti modernizácie a financovania, v neposlednom rade aj vďaka prechodu k technologicky vysoko rozvinutým zbraniam. To všetko sa silne odrazilo na stave flotily.
“Znovuzrodenie ruských ponoriek prestavuje veľké problémy pre USA a spojenecké krajiny,” uviedol autor materiálu.
Autor zdôraznil, že okrem vývoja ultramoderných ponoriek Moskva tiež sústredí svoje úsilie na posilnenie svojich existujúcich možností. Novinár tak poukazuje na ponorky triedy Jaseň a Borej a zdôrazňuje, že ponorky triedy Jaseň získajú rakety Kaliber a ponorky triedy Borej zase nové medzikontinentálne rakety Bulava-30. Okrem toho atómové ponorky špeciálneho určenia Chabarovsk a Belgorod sa stanú nositeľkami jadrových torpéd dlhého dostrelu Poseidon.
Vo Veľkej Británii porozprávali o “šokujúcom” stave armády
Ministerstvo obrany Veľkej Británie zverejnilo vnútornú správu, ktorá svedčí o “šokujúcim stave” britskej armády. O tejto správe informoval The Daily Mail. Podľa informácie denníka nemá iba jeden z 33 pechotných práporov vo Veľkej Británii nedostatok kádrov. Príčina podobnej situácie spočíva v nízkych mzdách, a tiež v nábore brancov prostredníctvom súkromnej firmy.
Podľa slov plukovníka Richarda Kempa, ktorý velil britským silám v Afganistane, zmluva so súkromnou spoločnosťou za 1,3 miliardy libier šterlingov bola “katastrofálnym rozhodnutím”. Branci pri nábore narážali na byrokratické prekážky, čo ich odrádzalo od vojenskej služby. V dôsledku toho sa znížil počet podaných prihlášok na 25 tisíc v roku 2017.
Prieskumy verejnej mienky medzi profesionálnymi vojakmi ukázali, že sa sťažujú na zlé bytové podmienky a nízku životnú úroveň. Dokonca elitná Škótska garda, jeden z najprestížnejších pechotných práporov Spojeného kráľovstva, pociťuje nedostatok vojakov. K doplneniu potrebuje vyše 600 vojakov. V súčasnej dobe je na plnenie vojenských operácií pripravených len 339 vojakov. Podľa správy potrebujú pozemné vojská Veľkej Británie 15 984 vojakov. Teraz môže krajina poslať na bojisko iba asi 11 tisíc.
“Armáda je príliš slabá na to, aby spoľahlivo bránila Britániu v stále nebezpečnejším svete,” je presvedčený plukovník Richard Kemp.
V decembri The Sun s odvolaním sa na vlastný zdroj oznámil, že najnovšia britská lietadlová loď HMS Prince of Wales v hodnote 3,1 miliardy libier šterlingov sa bude po dlhú dobu opravovať potom, čo do jej strojovne prenikla voda. Ako podotýka The Sun, k havárii došlo v dôsledku prerazeniu potrubia v požiarnom systéme. Kvôli tomu začala do strojovne prúdiť morská voda, a elektrické zariadenie bolo viac ako 24 hodín pod vodou. V dôsledku toho sa loď nebude môcť zúčastniť spoločných cvičení s USA a musí zostať v prístave Portsmouth až do jari.
“Na opravy budú potrebné mesiace. Náklady budú miliónové, “uviedol bulvár. Dodal, že spoločné cvičenia s USA “sa plánovali roky “, a teraz sa ocitla Veľká Británia v ťažkej situácii kvôli tomu, že sa musí vzdať účasti v týchto cvičeniach.
Maroš Šolc