Saviz
Aktuality, Námorníctvo,

Izrael zaútočil na Iránsku základňovú loď v Červenom mori

Na iránsku nákladnú loď Saviz zaútočili magnetickými mínami v Červenom mori, informovala iránska tlačová agentúra Tashim. Plavidlo Saviz, pôvodne postavené ako nákladná loď, bolo prerobené na plávajúcu základňu a od roku 2017 je súčasťou námorných síl Islamskej revolučnej gardy (IRGC). Podľa neoficiálnych informácií je plavidlo vybavené rádioelektronickými prostriedkami na pozorovanie, velenie a riadenie vojsk, ako aj ďalším vybavením. Okrem toho je nositeľom plávajúcich plavidiel rôznych tried vrátane diaľkovo ovládaných útočných člnov. Saviz je obvinený z poskytovania pomoci Hútiom a loď sa často objavuje pri pobreží Jemenu.


 

.

 

“USA nemajú nič spoločné s incidentom s iránskou loďou Saviz v Červenom mori”. Uviedla to zástupkyňa Pentagónu Jessica McNultyová. Podľa McNulty môže Pentagón potvrdiť, že americká armáda nebola zapojená do útoku na iránsku loď, ale zároveň „nemôže poskytnúť žiadne ďalšie informácie“. Americké médiá zasa informovali, že Irán útok na loď potvrdil, predpokladá sa, že na ňu zaútočil Izrael v reakcii na iránske útoky na izraelské lode. New York Times cituje anonymný zdroj, ktorý uviedol, že Tel Aviv údajne informoval Washington o útoku na iránsku loď.

 

Izraelčania označili útok za odvetu za predchádzajúce iránske útoky na izraelské lode a to, že Saviz bol poškodený pod čiarou ponoru. Píše NYT. Samotný Irán potvrdil škody na Sávize, dôvod však nie je oficiálne pomenovaný. Podľa iránskych médií došlo k raketovému útoku, na plavidlo, iná verzia hovorí o spustení magnetickej míny. Incident sa stal v Červenom mori.

 

Ďalšia iránska bojová plávajúca základňa a zároveň najväčšia loď absolvovala morské skúšky

Iránske námorníctvo spoločne s Iránskymi revolučnými gardami pokračuje v prestavbe veľkých obchodných lodí, na plávajúce základne. Najnovšia verzia iránskeho námorníctva, I.R.I.N.S. Makran (441), je jednoznačne najväčšia. Na vodu bola spustená v novembri.  Minimálne od 9. do 14. decembra absolvovala aj námorné skúšky v blízkosti Hormuzského prielivu.

 

 

Satelitné snímky z testov lode 9. a 16.decembra

 

Tieto plávajúce základne sú koncepčne podobné expedičnej mobilnej základni (EMB). Z hľadiska celkových rozmerov je približne rovnaká veľká ako USS Lewis B. Puller (ESB-3) amerického námorníctva. I.R.I.N.S. Makran, predtým nazývaný Persian Gulf, je tankerová konverzia. Loď s dĺžkou 230 metrov je oveľa väčšia ako doterajšie lode iránskeho námorníctva a predstavuje nové možnosti pre revolučné gardy. Podľa článkov iránskych médií veliteľ námorníctva iránskej islamskej republiky kontraadmirál Khanzadi uviedol, že loď bude schopná niesť vrtuľníky a bezpilotné lietadlá. A bude tiež vybavená celým súborom výzbroje vrátane rakiet. Ďalšie Iránske plávajúce základne sú Shahid Roudaki a spomínaný Saviz.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov