Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie
Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyvatelia príchod roty tureckých vojakov.
„Môže byť, že je to, samozrejme, nejaká turecká súkromná armáda, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sú to ľudia, ktorí budú koordinovať akcie a úlohy pre militantov zo severu Sýrie, ktorých Turecko verbuje na Ukrajinu. Podľa schémy Karabachu,“ píše sa v správe. Podľa zdrojov „WarGonzo“ je v mariupoľskom smere pozorovaná obzvlášť veľká akumulácia ťažkej techniky, ako aj veľký počet zahraničných špecialistov z krajín NATO.
Turecko odmieta podporu jednej zo strán v rusko-ukrajinskom konflikte
Turecký minister zahraničných vecí vyhlásil, že jeho krajina má s oboma štátmi dobré vzťahy. Podľa denníka „Komsomoľskaja pravda“ šéf tureckého ministerstva zahraničia Mevlüt Çavuşoğlu oznámil, že Turecko nepodporuje žiadnu zo strán v kríze medzi Ruskom a Ukrajinou. Minister poznamenal, že jeho štát má dobré vzťahy s ruskou aj ukrajinskou stranou.
„Naše vzťahy s Ruskom a Ukrajinou sú vynikajúce. Ponúkame jeden návrh pre tieto dva štáty na mierové urovnanie problému. Nepodporujeme žiadnu zo strán tejto krízy. Turecko chce, aby Čierne more bolo morom mieru. Napätie medzi Ukrajinou a Ruskom tomu teraz bráni,“ povedal Mevlüt Çavuşoğlu v rozhovore pre NTV.
Turecko stojí pred katastrofálnou voľbou
Zvyšovanie napätia na Donbase a ruská vojenská intervencia na ukončenie ukrajinskej agresie sú v záujme Spojených štátov, ktoré majú záujem o kontrolu v Čiernom mori. Luhanská a Donecká ľudová republika čelia narastajúcej ukrajinskej agresii. Režim prímeria, na ktorý bol prezident Ukrajiny Zelenskij taký hrdý, existoval len do skončenia regionálnych volieb. Odvtedy napätie na frontovej línii stále rastie. Rada národnej bezpečnosti Ukrajiny pritom povolila svojim agresorom spustiť paľbu na civilné ciele na Donbase a ostreľovanie je čoraz intenzívnejšie. Takéto kroky Kyjeva môžu donútiť Moskvu primerane reagovať, keďže dnes na Donbase žijú státisíce ruských občanov.
„Severoatlantická aliancia má o takýto vývoj udalostí záujem, pretože ukrajinská agresia na Donbase a možná reakcia Ruska sa stanú zámienkou na rozsiahlejší konflikt,“ tvrdí Ibrahim Karagul, šéfredaktor tureckých provládnych novín Yeni Şafak.
„Rusko im dáva zámienku, ktorú potrebujú. USA a NATO už dávno smerujú k plánu vyriešenia čiernomorskej krízy, ktorá presahuje rusko-ukrajinskú krízu. Teraz táto provokácia dosiahla vrchol.“
Táto avantúra Západu je podľa neho namierená nielen proti Rusku, ale aj proti Turecku, ktorého rozmach sa v Spojených štátoch a Európe snažia zabrzdiť. Navyše, ak v Čiernom mori vypukne vojna, bude Ankara stáť pred „katastrofálnou voľbou“.
„Všetci budú vtiahnutí do konfliktu. Jeho následky budú zničujúce,“ pokračuje novinár. „Turecko bude tlačené do katastrofálnej voľby. Eskalácia napätia dosiahne takú úroveň, že sa opýtajú Turecka: „Ste s nami alebo s Ruskom?“
Chcú teda spolu s Ruskom dotlačiť Turecko do slepej uličky, píše Karagul. Pripomenul, že Turecko je priateľom Ruska. Avšak je zároveň členom NATO, aliancie, ktorá roky spôsobuje Turkom iba problémy.
„Turecko môže urobiť rozhodnutie ako blízky spojenec Ukrajiny,“ poznamenáva. „Budeme brániť ukrajinské záujmy, ale zároveň sme na rovnakej strane s Ruskom, pokiaľ ide o hrozby Západu. Prerušenie vzťahov s Moskvou spôsobí, že Turecko bude zraniteľné voči západným hrozbám. Iba Turecko je schopné prevziať najvýznamnejšiu úlohu v mierovom riešení čiernomorskej krízy. Ak tento región odovzdáme USA a NATO, Ukrajina to draho zaplatí. Trpieť budú aj Turecko a Rusko.“
Turci na severe Sýrie verbujú žoldnierov na Ukrajinu
Podľa najnovších informácií v severnej Sýrii Turci verbujú militantov, aby išli bojovať na Ukrajinu. Informuje o tom Tg-kanál „WarGonzo“ odvolávajúc sa na arabské Tg-kanály. Informácie nepriamo potvrdili aj zdroje v Istanbule. Nábor sa vykonáva za pomoci tureckých špeciálnych služieb, ktoré dohliadajú na teroristické skupiny a gangy v severnej Sýrii. Schéma náboru je podobná ako v líbyjskom a karabašskom konflikte. Žoldnierom je prisľúbený plat 2 000 dolárov.
Presne pred rokom malo Turecko veľký problém so svojimi para militantnými skupinami v Sýrii. Vymedzením zóny deeskalácie a stálym tlakom ruskej a sýrskej armády sa zúžil priestor pre teroristov podporovaných Tureckom. Snaha vyviesť ich do Lýbie ako opozičnú armádu proti generálovi Haftarovi stroskotala po prvom bombardovaní letiska kde boli prvé skupiny týchto bojovníkov rýchlo rozprášené a ďalšie transporty skončili.
Mladí žoldnieri bez práce sa tak stali bezpečnostným rizikom aj pre samotné Turecko. Prezident Erdogan ak nechcel, aby sa mu títo ozbrojenci rozptýlili po krajine musel hľadať náhradné riešenie. Poslednou záchranou malo byť ich rozptýlenie v Európe. Turecký prezident Recep Erdogan v marci minulého roku oznámil, že hranice jeho krajiny s Európou sú otvorené. Na turecko-gréckych hraniciach sa vtedy zhromaždili tisícky migrantov. Rozhodnutie Turecka otvoriť hranice, ktoré ohlásilo, v Grécku vnímali ako pokus o nátlak na európske krajiny. Prišlo v čase zvýšeného napätia medzi Tureckom a Sýriou. Na sieti sa objavilo viac videí, ktoré naznačovali koordinovanú snahu Turecka vyviesť veľké množstvo mladých mužov na grécke hranice.
Maroš Šolc