Z ruskej jadrovej flotily budú stiahnuté známe sovietske ponorky série 667
“Sovietske ponorky s jadrovým pohonom Projektu 667, ktoré prešli mnohými modernizáciami a od 60. rokov boli základom domácej flotily, budú do roku 2030 definitívne stiahnuté z ruského námorníctva”, uviedol člen predstavenstva Vojensko-priemyselnej komisie a námornej rady Ruskej federácie Vladimír Pospelov.
Zastarané modely nahrádzajú moderné strategické ponorky Borej. Ich tvorba sa začala koncom 80. rokov a prvý prototyp bol vyrobený v roku 1996. V roku 2013 vstúpila do služby vedúca loď projektu K-353 Jurij Dolgorukyj, potom boli postavené ďalšie štyri jednotky.
„Deviata a desiata Borej bude uvedená do prevádzky do roku 2030, niekedy v tomto čase bude z flotily odstránená posledná jadrová ponorka projektu 667,“ cituje Pospelova agentúra RIA Novosti.
V súčasnosti zostávajú v prevádzke zastarané, ale hlboko modernizované ponorky 667BDR „Kalmar“ a 667BDRM „Delfin“. Ich korene siahajú do 50. rokov 20. storočia, keď Centrálnej dizajnérskej kancelárii (CKB-18) začali vytvárať raketový nosič novej generácie.
Ďalšia jadrová ponorka sa stala súčasťou ruského námorníctva
Kazaň – raketová ponorka s jadrovým pohonom (typu Jaseň-M) sa začiatkom mesiaca stala súčasťou ruskej flotily. Loď mala byť odovzdaná flotile v roku 2019, ale vzhľadom na zistené konštrukčné chyby, ako z dôvodu potreby opätovného dovybavenia plavidla o možnosť vystreľovania rakiet Zirkon, sa proces sa natiahol do mája 2021.
Ruské ponorky triedy Jaseň sú veľkou výzvou pre americké námorníctvo. Hlavný problém totiž je neschopnosť ich sledovať. Tieto ponorky majú navyše niekoľko strategických výhod, vďaka čomu sa dajú považovať za príklad pokrokových vojenských technológií. Pri jej výrobe bol použitý rad technológií, ktoré boli aktívne skúmané v Sovietskom zväze. Súčasťou ponorky je veľký a citlivý hydrolokátor umiestnený na prove lode a torpédový aparát, ktorý sa nachádza uprostred ponorky. Ďalšou výhodou ruskej ponorky je jej trup, ktorý je vyrobený z málo magnetickej ocele, čo znižuje jej magnetickú signatúru. Výnimočnou vlastnosťou ponorky je vysoká úroveň automatizácie, vďaka čomu nepotrebuje veľkú posádku pre zabezpečenie svojho fungovania.
Okrem toho ruská ponorka môže niesť vo svojej výzbroji hypersonické rakety Zirkon. Ruská ponorka je veľmi tichá, čo sa považuje za najdôležitejšiu výhodu pri podmorskom boji. Ruské ponorky Jaseň majú čo ponúknuť – osem univerzálnych vertikálnych odpaľovačov pre päť okrídlených rakiet Kaliber-PL. V závislosti od danej misie môžu byť tieto rakety protilodné, protiponorkové, určené k útoku na pozemné ciele, alebo môžu byť strategické. Ak sú cieľom veľké lode, potom je Kaliber kombinovaný s výkonnejšou P-88 Onix. Konštruktéri tvrdia , že Jaseň prekonala amerických konkurentov, pokiaľ ide o vyhľadávací potenciál, čo z tohto stroja činí kráľovnú podvodných duelov. Jednoducho povedané – ponorka zaznamená nepriateľa oveľa skôr, ako zaznamená on ju. A to jej poskytuje čas k včasnému útoku.
Maroš Šolc