The Guardian: Čína nepredstavuje tú najväčšiu hrozbu pre USA
Počas povojnovej histórie Spojených štátov sa Washington snažil obviňovať ostatných za svoje problémy a démonizovať súperiace krajiny, uviedol v článku pre denník The Guardian politický komentátor profesor Robert Reich.
Reich pripomenul, že pred viac ako 60 rokmi viedli obavy USA o to, že Sovietsky zväz je v mnohých oblastiach pred USA k uskutočneniu série reforiem, ktoré zvýšili produktivitu a mzdy.
Ďalším „rivalom“ USA bolo Japonsko, ktorého automobily americkým výrobcom odobrali pomerne veľký podiel na trhu. Podľa experta americký Kongres usporiadal nespočetné množstvo vypočutí o japonskej „výzve“ americkej konkurencieschopnosti a japonskej „hrozbe“ americkým pracovným miestam.
„V súčasnosti je geopolitická rivalita citeľná pri Číne. Americké korporácie a investori však pritom potichu zarábajú peniaze prevádzkovaním tamojších tovární s nízkymi mzdami a predajom technológií svojim čínskym „partnerom“. Nechcem bagatelizovať výzvu, ktorú predstavuje Čína pre USA, no v celej povojnovej histórii Ameriky bolo jednoduchšie obviňovať druhých len nie seba,“ píše The Guardian.
Reich zdôrazňuje, že najväčšou hrozbou pre USA v súčasnosti nie je Čína, ale „smerovanie k protofašizmu“. Profesor vyzýva Washington, aby si dával pozor a „zbytočne nedémonizoval Čínu, čo by mohlo vyvolať novú paranoju naďalej viac deformujúcu priority, podporujúcu nativizmus a xenofóbiu a zvyšujúcu americké vojenské výdavky na úkor verejných investícií do vzdelávania“.
„Hlavnou otázkou pre Ameriku — čoraz rozmanitejšiu Ameriku, ktorej ekonomika a kultúra sa rýchlo prepája s ekonomikou a kultúrou zvyšku sveta — je, či je možné znovu objaviť svoju identitu a vzájomnú zodpovednosť bez vytvárania ďalšieho nepriateľa,“ uzavrel Reich.
Vlado Šinko