Kto vedie v kybernetickej vojne? Briti určili rebríček 15 krajín s maximálnymi počítačovými schopnosťami
Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS) so sídlom v Londýne uskutočnil výskum kybernetických schopností rôznych krajín. Odborníci formalizovali svoje závery vo forme správy. Dvojročný výskum umožnil britským expertom identifikovať 15 krajín s najvyššími kybernetickými kapacitami a Čína ani Rusko nie sú v tejto oblasti lídrami. Podľa Fox News je kybernetický potenciál týchto krajín, najmä Číny, zjavne „preceňovaný“.
Hodnotenie sa uskutočňovalo podľa mnohých kritérií, medzi ktoré patria: stratégia a doktrína; riadenie a velenie; schopnosti počítačovej inteligencie; závislosť od kyberpriestoru; kyber ochrana; globálne vedenie v kyberpriestore a útočné počítačové schopnosti.
USA sa stali bezpodmienečným vodcom s veľkým odstupom od všetkých ostatných; práve tejto krajine odborníci pripisujú „prvú úroveň“ ako najspoľahlivejšiu so všetkými kritériami. Rusko a Čína, rovnako ako Kanada, Austrália, Francúzsko, Veľká Británia a Izrael boli ocenené ako „druhý stupeň“. Tieto krajiny majú výhodu v mnohých kritériách.
Krajiny tretieho stupňa stupňa majú v niektorých kategóriách silnú alebo potenciálnu výhodu, v iných však majú značné nevýhody. Tieto krajiny boli britskými odborníkmi klasifikované ako India, Indonézia, Irán, Japonsko, Malajzia, Severná Kórea a Vietnam.
Zdôrazňuje sa, že USA sú v oblasti kybernetických schopností ďaleko pred svojimi konkurentmi. Napríklad Čína má podľa predpokladov najmenej 10 rokov dobehnúť Ameriku a Rusko ešte viac. Ak Číne podľa odborníkov z IISS bránia „pretrvávajúce problémy“ v oblasti kybernetickej bezpečnosti, potom je Rusko vo veľkej miere závislé od zahraničných technológií.
Maroš Šolc