Taliban obsadil strategický koridor v záujmovej zóne Číny. Aká bude reakcia Pekingu?
Militanti Talibanu vstúpili do Wakhanského koridoru. Jedná sa o úzky pás zeme na ďalekom severovýchode Afganistanu, ktorý patrí provincii Wuluswoli (okres) Wakhan z provincie Badachšán. Obyvateľstvo tvorí malý počet Wakhanov, jeden z národov Pamíru, moslimovia Ismaili z presvedčenia Nizari. Práve tadiaľto prechádzala Veľká hodvábna cesta.
V posledných rokoch Peking financoval Kábul na vytvorenie horskej brigády hliadkujúcej na Wakhanskom koridore a zaviazal sa, že vynaloží viac ako 90 miliónov dolárov na rozvojové projekty v provincii Badakhshan (samozrejme vrátane Wakhan); V roku 2017 bola podpísaná čínsko-afganská dohoda o prepojení Afganistanu s Čínskou ľudovou republikou cez Wakhan prostredníctvom optickej komunikačnej linky.
Wakhan je jediný región Afganistanu, ktorý ešte nebol zasiahnutý vojenskými operáciami (a nikdy nevidel Taliban), čo uľahčovala odľahlosť od centrálnej časti krajiny a najťažší horský terén. Andrej Medvedev, novinár VGTRK, zástupca riaditeľa riaditeľstva spravodajského programu Vesti:
“Taliban zverejnil na svojich zdrojoch video z toho, ako vstupujú do Wakhanu.” Toto je najneprístupnejší a najodľahlejší región Afganistanu. Ak sa pozriete na mapu, je to taká dlhá úzka vetva v pravom hornom rohu krajiny. Mimochodom, výsledok Veľkej hry. Británia tu vytvorila nárazník pre Britskú Indiu z možného pochodu ruských vojsk. Znova a znova musím opakovať: Taliban vstupuje bez vojny a strieľa v oblastiach, kde nikdy predtým nebol. A keď „analytici“ tvrdia, že Severná aliancia teraz vstúpi do vojny, treba pochopiť, že títo ľudia nechápu nič o afganskej otázke. Severná aliancia už dlho neexistuje. Stala sa súčasťou afganskej vlády. Proti ktorej bojuje Taliban. A nie je podporovaná ani armádou, ani ľuďmi. Mimochodom, Wakhan je zónou záujmov Číny. Dokonca sa objavila informácia, že tam boli umiestnené čínske jednotky. Teraz to zistíme naisto. Taliban vo Wakhane je však určite hrozbou pre autonómnu oblasť Sin-ťiang. Bude zaujímavé sledovať reakciu Pekingu. “
V noci 2. júla posledná americká jednotka opustila základňu Bagram. Rovnako náhle a bez oznámenia Kábulu, ako sa tu objavili pred 20 rokmi. Nebol žiadny odovzdávací ceremoniál. Na celej základni náhle zhasli svetlá a do vzduchu sa dostalo dopravné lietadlo amerického letectva C-17A Globemaster III. Na základni sa potom okamžite objavili nájazdníci, po ktorých nasledovali miestne bezpečnostné sily. Počas vrcholiacich rokov operácie proti Talibanu bolo na leteckej základni až 100 000 vojakov. Pentagón nechal v zariadení viac ako 1 000 vozidiel, vrátane desiatok obrnených vozidiel. Aj najlepšia nemocnica v celej krajine ostala na základni. Drahé lekárske vybavenie bude podľa miestnych úradníkov naďalej fungovať. Radarové systémy a komunikácie na monitorovanie situácie boli opäť uvedené do prevádzky miestnymi špecialistami. Teraz je najväčší vojenský objekt v Afganistane pod kontrolou vládnych síl, ktoré nemajú jasný plán využitia základne.
Vlado Šinko