V Egypte objavili archeológovia trosky starovekej vojenskej lode
Spoločná francúzsko-egyptská výprava archeológov našla v okolí zaplaveného starovekého mesta Heracleion neďaleko terajšej egyptskej Alexandrie trosky vojnovej lode z čias Ptolemaiovcov (4. storočí pred nl), oznámilo egyptské ministerstvo cestovného ruchu.
Loď sa potopila po tom, čo sa na ňu zrútila časť múru Amonovho chrámu v druhom storočí pred n.l. v dôsledku zemetrasenia, vysvetlil generálny tajomník Najvyššej rady pre starožitnosti Mostafa Waziri. Loď sa dobre zachovala v zálive Abukire práve vďaka tomu, že sa nachádzala pod úlomkami múru. Trosky lode boli nájdené pod päťmetrovou vrstvou bahna zmiešaného s úlomkami chrámu.
Podľa slov vedúceho výpravy archeológov IEASM Franka Gaudiota je tento nález unikátny, pretože sa vedcom darí len veľmi vzácne nachádzať rýchle lode z onej doby. Podľa jeho slov bola loď cez 25 metrov dlhá, a pri jej výstavbe bol využitý klasický a egyptský štýl. Hladké dno lode sa ideálne hodilo pre plavbu po rieke Níl, loď bola vybavená tiež veslami. Rad symptómov poukazuje na to, že bola postavená v Egypte , a drevo bolo používané druhotne.
Okrem toho našli archeológovia starogrécke hrobky zo 4. storočia pred n.l. pri severovýchodnom vchode do Heracleionu.
“Tento nález poukazuje na prítomnosť starogréckych obchodníkov, ktorí v tomto meste žili … bolo im dovolené tam žiť koncom doby faraónov, stavali pohrebné chrámy vedľa Amonovho chrámu, avšak kvôli prírodným katastrofám bola táto oblasť spustošená, a zvyšky civilizácie boli nájdené spolu s ruinami chrámu, “uvádzajú sa v správe slová šéfa ústredného departementu zaplavených starožitností Ihab Fahmího.
Vedci sa domnievajú, že Heracleion bol postavený približne v 8. storočí pred nl v pobrežnom pásme Stredozemného mora. Bolo to najväčšie obchodné centrum a prístav starovekého Egypta až do postavenia Alexandrie v roku 331 pred n.l. Mesto bolo zaplavené pred asi 1200 rokmi a v súčasnej sa nachádzajú jeho zvyšky v rôznej hĺbke (až 45 metrov). Archeológovia objavili mesto v roku 2000, a doteraz sa považuje za veľmi zaujímavé podvodné múzeum.
Maroš Šolc