USA chcú kvôli Rusku a Číne obnoviť “armádu duchov”
Americké ozbrojené sily technologicky pretekajú s Ruskom a Čínou v oblasti bezpilotných pozemných strojov, píše Popular Mechanics. Autor Kyle Mizokami uvádza , že americká armáda v súčasnosti pracuje na troch typoch automatických bojových jednotiek. Budú sa líšiť veľkosťou, technickým vybavením a vykonávanými úlohami.
Podľa jeho názoru je táto oblasť mimoriadne dôležitá, pretože podobné drony sú vyvíjané v Rusku aj v Číne. Mizokami zdôrazňuje, že krajina, ktorá ako prvá vyzbrojí svojich vojakov nevyhnutným počtom bojových robotov , získa značnú prevahu. Článok tiež cituje slová generálmajora Rossa Coffmana, ktorý prirovnal nové projekty k “armáde duchov” generála Pattona počas druhej svetovej vojny.
“Keď ste v tme a počujete, ako sa tieto stroje približujú, bez toho aby ste presne vedeli, kde sa nachádzajú, začnete sa báť,” povedal.
“Armáda duchov” – tak sa nazýval útvar amerických vojsk počas druhej svetovej vojny . Jej hlavným cieľom bolo maskovať sa ako ďalšia spojenecká armáda a oklamať nepriateľa. Vojaci používali falošné tanky, nákladné autá a falošné rozhlasové vysielanie. Informácie o útvare boli prísne tajné. Vláda ich zverejnila až v roku 1996.
Objaví sa nová americká zbraň schopná zaútočiť na Moskvu z Londýna?
Americká armáda bude mať k dispozícii hypersonickú zbraň dlhého dosahu (LRHW), ktorá v prípade konfliktu umožní útok na Rusko, píše autor Kyle Mizokami v článku pre časopis Popular Mechanics. Publicista upozorňuje na skutočnosť, že raketa je schopná pokryť priestor sedemnásťkrát rýchlejšie, než je rýchlosť zvuku, a zasiahnuť ciele na vzdialenosť minimálne 1725 míľ (asi 2776 kilometrov).
“Rusko nie je pred LRHW chránené viac než napríklad Čína . Z Európy, povedzme z Londýna, môžu hypersonické zbrane dlhého dosahu zasiahnuť ciele na východe, a to aj Moskvu, “tvrdí Mizokami. Podľa jeho slov bude hypersonická raketa odpaľovaná z pozícií v Tichom oceáne schopná zasiahnuť ciele v Južnej Kórei, na Taiwane, v Japonsku, na Filipínach i v Číne. Autor článku zdôrazňuje, že nové zbrane by mali byť vypúšťané priamo z mobilných odpaľovacích kontajnerov na ťahačoch. Mizokami hodnotí LRHW ako odstrašujúci prostriedok, ktorý podľa jeho názoru zníži riziká ozbrojeného konfliktu . Testovanie rakety je naplánované na rok 2023, uviedol na záver publicista.
Karol Jerguš