Vojenská hra odhalila slabé miesto NATO: Rusku stačí jeden útok
USA, 13.August 2021 (AM) – Magazín National Interest simuloval ruskú „inváziu“ do Pobaltia a schopnosť NATO ju zastaviť, pričom posúdil aj hrozbu vtiahnutia NATO a USA do totálnej jadrovej vojny. Na príklade vojenskej hry NATO ukázal pozorovateľ americkej publikácie zraniteľnosť aliancie a poukázal na to, že Rusku stačí „úder na päť nepriateľských základní“ na „výrazné zníženie vojenského potenciálu“.
Magazín zverejnil štúdiu agentúry RAND, podľa ktorej „existuje hrozba vtiahnutia NATO a USA do totálnej jadrovej vojny kvôli ruskej invázii do pobaltských štátov“. Spisovateľ amerického časopisu Michael Peck sa napriek tomu pokúša odpovedať na otázku: podarí sa Severoatlantickej aliancii zastaviť ruskú „inváziu“ do pobaltských štátov?
NATO podľa všetkého nemá šancu. Autor publikácie poznamenáva, že ruské jednotky „s najväčšou pravdepodobnosťou povedú v pobaltských štátoch dobre rozloženú a rýchlu ofenzívu, čo bude znamenať, že ani taktické jadrové zbrane NATO nebudú schopné zasiahnuť koncentrované formácie vojsk“.
Štúdia RAND ukázala, že jadrové zbrane NATO nie sú odstrašujúcim prostriedkom pre Rusko. Analytici navyše dospeli k záveru, že Európa môže pri výmene taktických jadrových zbraní stratiť oveľa viac ako Moskva.
„Najväčším prínosom z cvičenia vojnových hier je, že NATO nemá dominanciu v eskalácii a Rusko z toho ťaží,“ uvádza sa v štúdii.
Počas vojenských cvičení velitelia aliancie vedeli, že ruská armáda potlačí ich jednotky, a dokonca navrhli možnosť použitia nestrategických jadrových zbraní, aby sa takémuto scenáru zabránilo. Jednoduchá otázka, na čo by sa mala v reakcii na ne zamerať, však dala všetko na svoje miesto.
Hry armády Severoatlantickej aliancie ukázali absolútnu zraniteľnosť NATO voči Rusku. A na to bude Rusku stačiť zasadiť iba jednu ranu. Ako s ľútosťou poznamenáva komentátor časopisu, „bolo vypočítané, že najpravdepodobnejšou reakciou Ruska by bol priamy úder na päť leteckých základní NATO“.
„Infraštruktúra NATO je zraniteľná a škody, ktoré jej spôsobí aj obmedzený počet jadrových útokov, môžu výrazne znížiť vojenský potenciál NATO,“ uvádza sa v publikácii. „Medzitým je Rusko schopné odolávať porovnateľným úrovniam jadrových útokov samo.“
Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO
Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka satelitu „Sentinel-1“. Bol využívaný nielen ako civilný satelit, ale aj ako vojenský prístroj na diaľkový prieskum. Vyskytla sa porucha systémov kozmickej družice, pričom sa zistilo, že dôvodom bol zdroj silného rádio-elektronického rušenia.
Podľa odborníkov by mohlo ísť o ruský systém rádio-elektronického boja (REB), ktorý sa aktivuje špeciálne na skrytie ruských vojnových lodí nachádzajúcich sa v severnej časti Azovského mora. Ak vezmeme do úvahy údaje americkej strany, bolo to práve rušenie činnosti satelitu, ktoré bolo takýmto spôsobom realizované. Je pozoruhodné, že takýto prípad nie je zďaleka jediný: predtým bol prieskumný satelit „Sentinel-1“ terčom podobného útoku 10. a 16. júna, čo naznačuje, že rušenie aktivity satelitu sa deje pravidelne, keďže periodicita preletu satelitu po určitých dráhach je pevne daná. Podľa predpokladov ruských špecialistov mohli byť pri útoku na satelit NATO použité ruské komplexy rodiny Tirada.
Vlado Šinko