Ruský prezident Vladimír Putin pomenoval letisko Groznyj po Achmatovi Kadyrovovi
Prezident Vladimir Putin svojim dekrétom pomenoval medzinárodné letisko Groznyj po Achmatovi Kadyrovovi, bývalom prezidentovi Čečenska a otcovi súčasného prezidenta Čečenska Ramzana Kadyrova. Vyhláška bola zverejnená na oficiálnom internetovom portáli právnych informácií.
Čečenská štátna univerzita pomenovaná po Achmatovi Kadyrovovi, uviedla, že skupina študentov a učiteľov prišla s takýmto nápadom na jar. Štátne médiá predtým napísali, že sa obyvatelia obce Gikalo pri Groznom obrátili na Kadyrova a osobne ho požiadali, aby postavil mešitu pomenovanú po Abdul-Kadyrovi, synovi Ilyasa Benoevského, pradedka Ramzana Kadyrova. Predtým boli dve najväčšie mešity v republike – „Srdce Čečenska“ a „Srdce matky“ pomenované na počesť otca a matky Ramzana Kadyrova.
Podľa Kadyrova staršieho je pomenovaný aj futbalový klub z Grozného (pôvodne Terek), Kadyrovov osobný fond a mnoho ďalších zariadení v republike, od škôl po elektrárne. BBC vypočítala, že na počesť súčasného šéfa regiónu Ramzana Kadyrova a jeho príbuzných v Čečensku bolo pomenovaných 346 ulíc.
Achmat Abdulchamidovič Kadyrov bol bývalý čečenský prezident a hlavný mufti. V prezidentských voľbách, ktoré sa konali 5. októbra roku 2003 , zvíťazil ako doterajší ” šéf čečenskej správy, menovaný do funkcie Kremľom v roku 2000 “, avšak podľa vtedajšieho čečenského (povstaleckého) vodca, Aslana Maschadova , zvoleného už v roku 1997 , boli tieto voľby neplatné. Na Achmata Kadyrova bol spáchaný v lete roku 2004 pri príležitosti osláv výročia konca druhej svetovej vojny na futbalovom štadióne Sultan Bilimkhanov v hlavnom meste Čečenska bombový útok, ktorému podľahol.
Nakoľko v prvej Čečenskej vojne bojoval po boku separatistov, mal spočiatku proti-ruskú povesť. Putinova snaha o vyriešenie situácie a jeho pretrvávajúci dialóg s nepriateľom dosiahli, že Achmat Kadyrov neskôr prešiel na pro-ruskú stranu. Kadyrov svoju lojalitu potvrdil, keď sa po Dagestánskej invázií odmietol zapojiť do proti-ruského odboja. Tým bol extrémistami prehlásený za nepriateľa čečenského národa a jeho boj proti wahhábitom pokračoval. V Čečensku sa za kolaboráciu s RF ocitol pod ich hrozbou krvnej pomsty, ktorá mu zamedzovala návrat k separatistom. Mohol sa teda postaviť na stranu Moskvy a posilniť svoju moc, alebo ostať v opozícií, no ohrozený ostatnými separatistami.
Nariadenie „O organizácií dočasného systému výkonnej moci v Čečenskej republike“ de facto zaviedlo prezidentskú vládu. Achmat Kadyrov sa stal v júli 2000 šéfom proruskej civilnej správy. Na začiatku roku 2001 výnos s názvom „O systéme orgánov výkonnej moci Čečenskej republiky“ transformoval dočasnú administráciu v čečenskú vládu. Referendum z roku 2003 prejavilo vôľu občanov pretrvať v či skôr navrátiť sa do RF a legitimovalo prezidentské a parlamentné voľby i novú ústavu. Toho roku sa Achmat Kadyrov stal prezidentom. Jeho snaha sa zamerala predovšetkým na urýchlené rozloženie separatistických hnutí a tak aj stabilizáciu Čečenskej republiky.
Milan Novický