Vyšetrovanie nasvedčuje že sa američania pomýlili pri bombardovaní údajného atentátnika neďaleko Kábulského letiska
Koncom augusta americký dron zasiahol auto údajného samovražedného atentátnika v Kábule. Ako informovali médiá, pri útoku zahynulo 10 členov jednej rodiny vrátane šiestich detí. Reportéri denníka New York Times skúmali zábery z kamerového systému a hovorili aj s príbuznými a kolegami zosnulého vodiča auta – autori vyšetrovania spochybňujú verziu americkej armády o vzťahu zavraždených s Islamským štátom (IS) a prítomnosti bomby v jeho aute.
Publikácia uvádza, že 43-ročný Zemari Ahmadi bol vodičom auta zasiahnutého americkou armádou. Od roku 2006 pracoval ako elektrotechnik v americkej neziskovej organizácii Nutrition & Education International.
Armáda vysvetlila, že v ten deň považovali vodiča auta za podozrivého – predpokladalo sa, že navštívil úkryt IS a naložil do auta výbušniny. Reportéri NYT zistili, že v deň útoku Zemari Ahmadi viezol kolegov do práce a z práce – podľa jeho kolegov to bol Ahmadiho bežný pracovný deň. A na záberoch z CCTV kamier autori vyšetrovania videli, ako Ahmadi a kolega nakladali do auta plechovky vody, aby ich priviezli domov. Podľa kolegu zosnulého boli dodávky vody v jeho oblasti zastavené po prevzatí moci Talibanom a tak si Ahmadi priniesol vodu domov zo svojej kancelárie. V to ráno tiež viezol niekoľkých svojich kolegov na policajnú stanicu Talibanu, aby požiadali o povolenie na distribúciu jedla utečencom v neďalekom parku.
Podľa armády Ahmadi a ďalší traja ľudia naložili do auta ťažké vrecia, ktoré mohli obsahovať výbušniny. Cestujúci v aute tvrdia, že okrem vodných kanistrov boli v aute iba dva notebooky. Všetci traja cestujúci popierajú, že by mali pri sebe výbušniny.
Potom, čo Ahmadi vysadil svojich kolegov, zamieril domov – jeho dom nie je ďaleko od letiska. Americká armáda uviedla, že auto predstavovalo hrozbu pre jednotky na letisku – takže keď Ahmadi vošiel na jeho nádvorie, jeho auto bolo zasiahnuté. Podľa NYT bolo v tom momente v aute niekoľko Ahmadiho detí a detí jeho bratov, ktorí mali z jeho návratu veľkú radosť a vošli dovnútra.
Americká armáda uviedla, že po náraze do auta došlo k druhému výbuchu, pravdepodobne kvôli prítomnosti výbušnín v aute. Novinári a nimi opýtaní experti nenašli stopy po druhom výbuchu. Ahmadiho príbuzní tiež novinárom povedali, že pred svojou smrťou požiadal ako utečenec o presídlenie do USA.
Karol Jerguš