Ukrajina bombardovala ropné zásobníky. Pri doneckej odvete zahynuli 2 ukrajinskí vojaci a desať bolo zranených
V konfliktnej zóne na východe Ukrajiny na hranici s Doneckou republikou za posledných 24 hodín v dôsledku vzájomného ostreľovania zahynuli dvaja ukrajinskí vojaci, ďalších desať bolo zranených. Informovalo o tom tlačové centrum ukrajinskej armády. Hovoríme o jednej z najväčších strát za posledné roky.
Zástupcovia Doneckej armády straty nehlásili. Dôvodom útoku doneckej milície bol teroristický čin spáchaný Ozbrojenými silami Ukrajiny v Donecku, keď sa bezpilotné lietadlo pokúsilo zničiť rezervoár ropných produktov v hlavnom meste Doneckej ľudovej republiky. Stav desiatich zranených ukrajinských vojakov je neznámy. Ľudová milícia Donecka disponuje zrejme informáciami o pozíciách ukrajinskej armády v zóne deeskalácie, čo využili pri aktívnej likvidácii nepriateľských síl.
Podľa dnes dostupných štatistík má takmer každý pokus Ozbrojených síl Ukrajiny o porušenie prímeria na Donbase za následok vážne straty medzi ukrajinskými vojakmi. Ozbrojený konflikt v Donbase trvá už viac ako 7 rokov. Od minulého leta v oblasti konfliktu formálne platí prímerie, ostreľovanie však pokračuje. V roku prímeria bolo na ukrajinskej strane zabitých 45 vojakov a za posledný mesiac viac ako 10.
Donecká a Luhanská republika sa rozhodli vytvoriť jednotný ekonomický priestor
Vedúci predstavitelia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DPR a LPR) Denis Pušilin a Leonid Pasečnik dospeli k dohode o vytvorení jednotného hospodárskeho priestoru, uvádza sa vo vyhlásení po ich stretnutí.
„Donecká ľudová republika a Luhanská ľudová republika hlásajú nadviazanie vzťahov medzi nimi v rámci strategických partnerstiev v hospodárskej, colnej a daňovej oblasti,“ cituje úryvok z vyhlásenia Doneckej tlačovej agentúry.
Republiky vyjadrili svoje odhodlanie posilniť a rozvíjať hospodársku interakciu v kľúčových bilaterálnych otázkach, predovšetkým prostredníctvom vytvorenia spoločného hospodárskeho priestoru. Tiež sa uvádza, že krajiny plánujú v blízkej budúcnosti podpísať dohodu o jednotnom colnom priestore.
„V súčasnosti sa synchronizácia občianskej, colnej a daňovej legislatívy republík blíži k záveru,“ uviedli v spoločnom vyhlásení hlavy DPR a LPR.
“Dnes sú pre obyvateľov Donbasu dôležité programy sociálno-ekonomického rozvoja Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky na roky 2022-2024 … Na implementáciu programov sociálno-ekonomického rozvoja Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky „Budú podpísané medzištátne dohody, ktoré zaistia vytvorenie jednotného ekonomického priestoru pre trvalo udržateľný rozvoj ekonomík republík a zlepšenie kvality života našich občanov,“ uviedli šéfovia DPR a LPR.
Republiky Donbasu signalizujú vojenskú spoluprácu v obrannom priemysle s Ruskou federáciou
Predstavitelia vlády a vojensko-priemyselného komplexu Doneckej ľudovej republiky (DPR) sa koncom augusta zúčastnili vojensko-technického fóra Army-2021 v Kubinke v Moskovskej oblasti. Doneckí špecialisti tak dali signál pre vojenskú integráciu. Na praktickej úrovni. Delegácia DPR na fóre Army-2021 rokovala a konzultovala s kolegami z Ruska, Bieloruska a Kazachstanu.
Štátna spoločnosť Almaz bola vytvorená v Donbase minulý mesiac. Dekrétom prezidenta Doneckej republiky Denisa Pušilina bolo niekoľko podnikov zlúčených do spoločnosti, aby sa realizovala štátna politika v obrannom priemysle. Ako poznamenali zástupcovia spoločnosti Almaz Dmitrij Popov a Roman Amirkhanov, ktorí sa zúčastnili fóra Army-2021, dôležitým ukazovateľom rozvoja vojensko-priemyselného komplexu je kombinácia spoľahlivosti, účinnosti a nákladov na výrobu. Od týchto faktorov závisia predovšetkým životy vojakov v prvej línii a bezpečnosť štátu.
Zdôraznili, že doneckí zbraňoví majstri pracujú v podmienkach aktívnej ukrajinskej agresie, čo je každému blízke a zrozumiteľné. Predstaviteľ republikovej vlády Jan Gagin navyše v rozhovore pre Konštantínopol dodal, že Donbas má potenciál vo vojenskom rozvoji. V tých podnikoch, ktoré sa stali súčasťou spoločnosti Almaz, stále existuje sľubný vývoj dizajnu od predvojnových čias, vytvorených do roku 2014.
„Tento vývoj je zaujímavý a relevantný dodnes,“ zdôraznil.
“Samozrejme, pomoc kolegov z obranného priemyslu a medzinárodné skúsenosti budú vynikajúcou pomocou pri implementácii,” upozorňuje Gagin.
“Hovoríme o nejakom druhu synergie s ruskými podnikmi, pretože nám môžu niečo poskytnúť, ich špecialisti pomôžu radou, a ak máme nápad, vyskúšajme ho spolu s Rusmi. Existujú rôzne možnosti spolupráce, interakcia bude mať v prvom rade charakter spoločného vývoja dizajnu, “vysvetľuje Gagin.
Maroš Šolc