Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch
Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.
Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich počet je obmedzený a sú potrebné v iných regiónoch, najmä na konfrontáciu s Čínou. Tento prístup však nie je vôbec šťastný v Rijáde, ktorý je neustále vystavovaný leteckým útokom Hútiov, píšu noviny.
V súčasnej dobe boli do Saudskej Arábie zavedené systémy Patriot zo 114. bojového krídla gréckych ozbrojených síl, ale ide o dočasné riešenie. Rijád uvažuje o alternatíve k americkým systémom protivzdušnej obrany, schopných zaistiť bezpečnosť štátu. Publikácia s odvolaním sa na zdroje vo vedení Saudskej Arábie píše, že Rijád sa mieni obrátiť na Rusko, aby kúpili protilietadlový raketový systém S-400. Saudovia sú zároveň odhodlaní si udržať dobré vzťahy s USA za predpokladu, že nebudú zasahovať do ich úsilia získať „potrebné zbrane “. Saudská Arábia sa obráti na Rusko ako na jedinú logickú alternatívu, ktorá nahradí raketové systémy THAAD a Patriot vylepšeným systémom S-400.
Rijád zároveň vážne dúfa, že dohoda s Ruskom o nákupe S-400 nepovedie ku kríze, ako je turecká. Spojené štáty si príliš vážia svoje vzťahy so Saudskou Arábiou, ktorá vynakladá obrovské sumy na americké zbrane, tvrdia experti. Okrem toho je v kráľovstve zvykom stavať svoje záujmy pred ostatných. Saudská Arábia sa teda zamerala na ruské protilietadlové systémy ako alternatívu k americkým, iné možnosti zatiaľ nie sú, zhŕňa denník Al Arab.
Putin ako novodobý Lawrence z Arábie
“Stratégia, ktorú vybral Kremeľ v Sýrii, ukázala, že Rusko sa môže stať spoľahlivým spojencom pre akýkoľvek arabský štát, pokiaľ jeho vedenie neudržiava myšlienky radikálneho islamizmu. Príklad Putinovej podpory Bašára Asada ukázal celému Blízkemu východu, že Moskva uplatňuje poctivú a dôslednú politiku, je hodná dôvery” uviedol francúzsky politológ Roland Lombardi v rozhovore pre časopis Atlantico.
Postoj Kremľa je, že vodca akéhokoľvek arabského štátu ho môže slobodne riadiť podľa vlastného uváženia s využitím ruskej podpory, ak je odporcom radikálnych islamistov. Odteraz sa v arabskom svete pozerajú na prezidenta Ruska „milujúcimi očami“.
Vladimír Putin na návšteve Saudskej Arábie :
Výhoda ruských politikov oproti západným politikom na Blízkom východe spočíva v tom, že keď dobre rozumejú situácii, neponáhľajú sa urobiť unáhlené kroky, ale konajú premyslene a sebavedomo. Vďaka tejto stratégii urobila Ruská federácia významný pokrok pri riešení sýrskeho problému v relatívne krátkom čase.
Západný politológ kvôli úspechom Ruska v Sýrii dokonca prezidenta Ruskej federácie nazval „Putinom Arábie“ analogicky ako Lawrence z Arábie. Tento britský spravodajský dôstojník vďaka svojmu hlbokému porozumeniu Blízkeho východu dosiahol počas prvej svetovej vojny veľký úspech a stal sa vodcom protitureckého povstania Arabov. Ide o akýsi náznak, že Rusko v prípade potreby prijme opatrenia, ktoré zabránia nárastu tureckého vplyvu na sýrskom území.
Maroš Šolc