Podpora operácií vo vzdialených a drsných prostrediach. Pentagon začal vyvíjať mobilné jadrové reaktory
Program na výrobu mobilných jadrových reaktorov pre armádu, ktorý bol spustený v USA, naberá na obrátkach. Podľa Miltary.com bude väčšina prác vykonaná v jadrovom laboratóriu v Idahu.
Práce sa začali prípravou teoretického odôvodnenia programu mobilných jadrových reaktorov, ďalšou etapou bola štúdia vplyvu rôznych systémov zásobovania energiou na životné prostredie, bez ktorých nie sú v súčasnosti na žiadny projekt vyčlenené žiadne finančné prostriedky. V súčasnej dobe odišli jadroví špecialisti Pentagonu do laboratória, kde budú pozorovať prototyp reaktora.
V Pentagone už skôr uviedli, že armáda potrebuje mobilný mikroreaktor schopný generovať 1 až 10 megawattov. V roku 2019 boli tieto požiadavky: „mobilný reaktor pre armádu by nemal vážiť viac ako 40 ton, mal by byť prepravovaný nákladným autom, lietadlom alebo loďou, pracovať až 3 roky bez nabíjania v poloautomatickom režime, pričom generuje od 1 do 10 megawattov. Je možné, že niektoré z týchto požiadaviek boli odstránené alebo doplnené pridaním ďalších.
“Bezpečný, malý, mobilný jadrový reaktor splní rastúce potreby americkej armády tým, že sa stane spoľahlivým zdrojom energie (…) podporujúcim kritické operácie vo vzdialených a drsných prostrediach.” uviedli v Pentagone.
Americkí jadroví vedci medzitým vyzvali americkú armádu, aby z dôvodu vážnych obáv o bezpečnosť upustila od používania mobilných jadrových reaktorov. Podľa ich názoru aj malé poškodenie plášťa mobilného reaktora môže viesť k tragickým následkom.
Milan Novický