Cisár Hirohito
Aktuality, História,

Prečo Rusi odtajňujú dokumenty o konaní japonských militaristov pred i počas 2. sv. vojny?

Predseda vedeckej rady Ruskej vojensko-historickej spoločnosti, jeden z popredných japonológov Ruska Anatolij Arkadievič Koškin, tvrdí, že odtajnenie týchto dokumentov preukáže pokrytectvo súčasných japonských radikálov, požadujúcich od Ruska vrátenie Kurilských ostrovov.


 

Podľa Koškina Japonsko si pripravovalo predmostie na vojnu so ZSSR už v roku 1931, keď jeho ozbrojené sily anektovali Mandžusko, čo sú severovýchodné provincie Číny. „Do nástupu k moci Hitlera bol najnebezpečnejším smerom z pohľadu zaťahovania ZSSR do vojny, práve japonský smer,“ uviedol expert.

 

„Odtajňovanie a uverejňovanie nových dokumentov treba vítať. Ruské ministerstvo zahraničia ich už predtým odtajnilo značné množstvo. Preto ja osobne, a myslím, že aj ďalší historici sú zainteresovaní na tom, aby sa k tejto téme pripojili hlavne dokumenty NKVD, orgánov štátnej bezpečnosti ZSSR tých čias,“ povedal Koškin a podtrhol, že „musíme konfrontovať japonskú propagandu, ktorá neuznáva verdikt Tokijského tribunálu a vyhlasuje, že Japonsko vraj čestne dodržiavalo pakt o neutralite so ZSSR a že to akoby zákerný Stalin im udrel od chrbta a zachvátil pradávne japonské územia. Lenže nové dokumenty upevnia našu pozíciu, rozšíria našu dôkaznú základňu ohľadne toho, že zákernosť a vierolomnosť prejavovalo práve Japonsko“.

 

Japonsko kapitulovalo 2. 9. 1945

 

„Som presvedčený, napríklad, že existujú neodtajnené dokumenty, ako minister zahraničia Japonska Esuke Macuoka, ktorý v apríli 1941 podpísal v Moskve s Molotovom sovietsko-japonský pakt o neutralite, po správach o napadnutí hitlerovským Nemeckom Sovietskeho zväzu 22. 6. 1941 vrhol sa k cisárovi Hirohitovi s návrhom okamžite udrieť do tyla ZSSR a takto pomôcť Hitlerovi,“ povedal Koškin.
Požiadavky japonských radikálov Koškin nazýva „absolútne pokryteckým správaním“, nakoľko svojim výskumom už dokázal, že Tokio v lete 1945, obávajúc sa vstupu ZSSR do vojny proti Japonsku, samé navrhovalo Moskve rôzne ústupky, vrátane územného charakteru.

„Mimochodom, japonské vládne kruhy vtedy všemožne a z vlastnej iniciatívy chceli odovzdať ZSSR Južný Sachalin a Kurily. Navyše japonskí novinári v 1990-tych rokoch našli dokumenty, z ktorých podľa hlásení sovietskeho veľvyslanca v Tokiu vyplývalo, že aby ZSSR nevstupoval do vojny, Japonci mu boli pripravení odovzdať aj ostrov Hokaido, o ktorý sa sovietska strana vôbec neusilovala,“ poznamenal Koškin a zdôraznil, že on sa vo svojich výskumoch opiera hlavne o fakty z japonských zdrojov. „Bolo by preto zaujímavé mať k tomu aj naše dokumenty, vrátane dokumentov z archívu FSB“.

 

ZSSR 8. augusta 1945, keďže mal nevyvrátiteľné dokumenty o vývoji Japonskom bakteriologických zbraní a uvedomujúc si jeho spojenecký tandem s Nemeckom, vyhlásil mu vojnu. Na druhý deň sa začala Ďalekovýchodná kampaň sovietskych vojsk, ktorá obsahovala tri operácie: Mandžuskú strategickú útočnú, Juhosachalinskú útočnú a Kurilskú výsadkovú operáciu.

 

Kurilské ostrovy

 

Vstup Sovietskeho zväzu do vojny s Japonskom a rozdrvenie jeho Kuantungského zoskupenia predurčili jeho bezpodmienečnú kapituláciu: 2. septembra 1945 japonská vláda podpísala Akt o kapitulácii, čo znamenalo úplne ukončenie 2. svetovej vojny.
Od tých čias medzi ZSSR (Ruskom) a Japonskom panuje prímerie, mierová zmluva medzi nimi dodnes nie je podpísaná.
V roku 1956 ZSSR a Japonsko podpísali Spoločnú deklaráciu, v ktorej Moskva súhlasila, že po podpise mierovej zmluvy zváži možnosť odovzdania Japonsku ostrovov Habomai a Šikotan. Osudu ostrovov Iturup a Kunašir sa to netýkalo. ZSSR rátal s tým, že Spoločná deklarácia postaví bodku v tomto spore. No Japonsko považuje tento dokument len za časť riešenia celého problému, nevzdáva sa nárokov na všetky ostrovy.

 

V istom období vstúpili do sporu USA, ktoré pohrozili, že ak bude Japonsko súhlasiť s odovzdaním mu len dvoch zo štyroch ostrovov, bude to mať dopad na návrat suverenity Japonska nad Okinavou (dohoda o návrate Okinavy Japonsku dosiahla účinnosť v roku 1972).
Postoj Ruska dodnes spočíva v tom, že Kurilské ostrovy sa stali súčasťou ZSSR na základe výsledkov vojny a suverenita RF nad nimi nesmie byť spochybnená.
Vladimír Mikunda

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov