Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú
Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi:
„Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že ak bude PMC „Wagner“ vyslaný do Mali, kde prechodná vláda bojuje o moc s miestnymi militantmi, Rusko bude musieť niesť zodpovednosť. Predtým niekoľko médií informovalo, že junta, ktorá sa chopila moci po prevrate v máji 2021, plánuje najať ruských špecialistov z PMC Wagner na výcvik armády a ochranu vysokých politikov.
Predseda vlády Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na tieto obvinenia. Pripomenul, že samotné Francúzsko sa rozhodlo ukončiť protiteroristickú operáciu „Barkhan“, a preto boli nové orgány Mali nútené hľadať podporu v iných krajinách.
“V určitej miere sme boli opustení uprostred letu. To nás núti skúmať spôsoby a prostriedky, ako lepšie zaistiť svoju bezpečnosť sami alebo s inými partnermi,” uviedol predseda vlády počas svojho vystúpenia na Valnom zhromaždení OSN.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predtým vysvetlil, že samotné prechodné orgány Mali sa obrátili o pomoc na súkromnú vojenskú spoločnosť z Ruska, pretože Francúzsko chce výrazne obmedziť svoj vojenský kontingent. Ten istý vojenský kontingent, ktorý mal bojovať proti teroristom, ktorí sa usadili na severe krajiny a „vládli tamojšej šou“.
“Táto činnosť sa vykonáva na právnom základe a týka sa vzťahu s hostiteľskou stranou – je to legitímna vláda, ktorú všetci uznávajú ako legitímnu a prechodnú štruktúru,” – zdôraznil vedúci ruského ministerstva zahraničných vecí. Dodal tiež, že ruské úrady “s tým nemajú nič spoločné”.
PMC WAGNER went and freed Syria!
Wagner went and liberated the Central African Republic.
And now Wagner is going to Mali! We had to make a decision and our decision is Wagner! pic.twitter.com/mwOXKVFds7— Premysl Czech (@CzechPremysl) September 26, 2021
“Nepotrebujeme Wagnerovcov”
Pred predvčerom francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian uviedol, že nepotrebuje vyslať PMC Wagner do Mali. Takéto zasahovanie do vnútorných záležitostí tejto africkej krajiny hrozí „vážnymi následkami“. Správu zverejnilo tlačové oddelenie francúzskeho ministerstva zahraničných vecí.
Vyhlásil to oficiálny predstaviteľ Paríža na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Pravdepodobne to súvisí s tvrdením agentúry Reuters, že vláda Mali údajne uzavrela dohodu s ruskou súkromnou vojenskou spoločnosťou Wagner. V rámci zmluvy budú podľa Západu bojovníci Wagner školiť malijský vojenský personál a chrániť vysokých úradníkov. Novinári s odvolaním sa na zdroje vyhlasujú nadchádzajúci príchod až tisíc Wagnerovcov do tohto afrického štátu.
V reakcii na to šéf francúzskej diplomacie pohrozil stiahnutím vojsk z Mali. Na publikáciu reagovalo aj francúzske ministerstvo obrany. Ministerka obrany Florence Parleyová v rozhovore pre noviny Le Monde označila možné účinkovanie ozbrojených Rusov v Mali za “mimoriadne alarmujúce”. Ak analyzujeme publikácie zahraničnej tlače, súkromná vojenská spoločnosť „Wagner“ je doslova „všadeprítomná“ – údajne pôsobí v Líbyi, v Iraku a v Sýrii …
Zmluva medzi Mali a ruskou skupinou Wagner stanovuje, že bude nasadených 1 000 ruských žoldnierov. Od začiatku septembra malijský štát – zastúpený Assimi Goïtom (prechodný prezident) a Sadio Camarom (jeho minister obrany) – a súkromná vojenská spoločnosť prepojená s ruskou skupinou Wagner dokončujú spoločnú zmluvu. Dokument počíta s rozmiestnením žoldnierov v krajine v spojení s malijskou armádou a s ochranou významných osobností.
Podľa niekoľkých zdrojov citovaných agentúrou Reuters , dohoda pre Wagner počíta 6 miliárd CFA frankov ( 9.1 miliónov eúr) . Jeden zo zdrojov agentúry Reuters uvádza, že bude nasadených 1 000 žoldnierov, zatiaľ čo iné uvádzajú mierne nižšie čísla. Vyslanci zo skupiny Wagner už niekoľko mesiacov lobujú u prechodných orgánov Mali – najmä Camaru, ktorý Rusko navštívil vlani v auguste. Zástupcovia spoločnosti Wagner v poslednom čase zosilnili tlak , až natoľko, že upútali pozornosť francúzskych diplomatických úradníkov a armády.
Wagner údajne počíta, že v Mali uplatní stratégiu nasadenia, ktorá je podobná tej, ktorá sa používa v SAR od roku 2018. Okrem toho je spoločnosť prepojená s ministerstvom baní v Bamaku, ktoré vedie Lamine Seydou Traoré. V Bangui funguje ruský bezpečnostný aparát prostredníctvom dvoch súkromných spoločností: Sewa Security Services pre bezpečnosť a Lobaye Invest, ktorý je aktívny v stredoafrickom ťažobnom sektore a od uvedeného štátu získal ústupky.
Karol Jerguš