Rusko vyradilo Navaľného nadáciu z registra „zahraničných agentov“
Ministerstvo spravodlivosti vyškrtlo Protikorupčnú nadáciu a Nadáciu na ochranu práv občanov z registra „zahraničných agentov“ (tieto organizácie boli ruskými orgánmi uznané aj za extrémistické) . Dôvod pre vylúčenie je jednoduchý – likvidácia organizácie, uviedla TASS s odkazom na ruské úrady.
FBK zanikla ako právnická osoba 31. augusta. Podľa bývalého riaditeľa FBK Ivana Ždanova po likvidácii fondu napísal list adresovaný ministrovi spravodlivosti Konstantinovi Chujčenkovi so žiadosťou o vyradenie organizácie z registra mimovládnych organizácií vykonávajúcich funkciu „ zahraničný agent “.
Ministerstvo spravodlivosti zaradilo FBK na zoznam „zahraničných agentov“ začiatkom októbra 2019. Potom ministerstvo uviedlo, že FBK uskutočnila „pokusy o ovplyvnenie vládnych agentúr Ruskej federácie“ a zorganizovala „zhromaždenia a sprievody pri získavaní finančných prostriedkov zo zahraničia“. Ministerstvo spravodlivosti údajne počas auditu odhalilo tranže prijaté na účty Navaľného fondu zo Španielska a USA v celkovej výške viac ako 140 tisíc rubľov. Sponzor zo Španielska zároveň nevedel vysvetliť, prečo peniaze previedol do fondu: nikdy nebol v Rusku a nehovorí po rusky. FBK považovala prevod za provokáciu, peniaze boli vrátené odosielateľovi.
28. septembra 2021 začalo trestné konanie proti vodcovi opozície Alexejovi Navaľnému a dvom z jeho spoločníkov, Leonidovi Volkovovi a Ivanovi Ždanovovi, za vytvorenie extrémistickej komunity. Niekoľko ďalších priaznivcov Navaľného je podozrivých z účasti v extrémistickej komunite.
Navaľnyj zostáva väzňom „so sklonmi k úteku“, súd zamietol jeho odvolanie
Súd Vladimirskej oblasti vo štvrtok zamietol odvolanie väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného proti súdnemu verdiktu, ktorým bol vyhlásený za väzňa so „sklonmi k úteku“ Ako informovala agentúra RIA Novosti, Navaľnyj sa na pojednávaní zúčastnil prostredníctvom videokonferencie z väzenského tábora č. 2 v meste Pokrov, kde si odpykáva svoj trest. Opozičný politik sa vo svojom podaní na súd sťažoval, že ako väzňa, ktorý údajne má sklony k úteku, ho dozorcovia vo väznici počas noci budia a kontrolujú každú hodinu. Navaľnyj od súdu žiadal, aby mu bol zabezpečený zákonom stanovený osemhodinový spánok. Status väzňa so sklonmi k úteku získal Navaľnyj ešte vo vyšetrovacej väznici Matrosská tišina v Moskve, kde bol internovaný do svojho prevozu do väznice v meste Pokrov.
Navaľného blízky spolupracovník a právnik Ivan Ždanov pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy uviedol, že rozhodnutie súdu Vladimirskej oblasti je dôsledkom tlaku Kremľa, nemá žiadnu oporu v zákone a je „len formou šikany“. Podľa Ždanova sa šikanovanie Navaľného zastaví, až keď príde pokyn z Kremľa „opačný pokyn: Prestaňte šikanovať“ Navaľného. Ždanov nemá pochybnosti o tom, že súd Vladimirskej oblasti nie je v kauze Navaľnyj nezávislý.
Navaľnyj sa ocitol vo väzbe v polovici januára – hneď po svojom návrate z liečenia v Nemecku, kde sa zotavoval z pokusu o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok. Následne mu súd vo februári zmenil pôvodne podmienečný trest väzenia vynesený v kauze Yves Rocher na nepodmienečný. Vzhľadom na čas, ktorý už strávil v cele predbežného zadržania a v domácom väzení, si vo väzení odsedí dva a pol roka.
Zahraniční agenti od marca napĺňajú ruský rozpočet. Poďakovať za to môžu Spojeným štátom
V správnom poriadku Ruska sa uskutočnili zmeny, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby zahraniční agenti v Rusku aktívne dopĺňali ruský rozpočet, píše Alexander Travnikov. Predpokladá sa, že teraz vo federálnom rozpočte bude dokonca samostatná položka príjmu.
Inovácia: zahraničný agent môže byť navyše aj občan – jednotlivec
Pokuty budú dopĺňať štátny rozpočet aj za uverejňovanie informácií na internete. Bude zaujímavé sledovať, ako to bude fungovať v praxi. Tu je priemerný sadzobník pre zahraničného agenta, ktorý zverejnil myšlienku, ale neoznačil, že ide o myšlienku zahraničného agenta.
Pokuty pre právnické osoby sú stanovené až do výšky 5 miliónov rubľov. Distribúcia materiálov neziskoviek – zahraničných agentov bez uvedenia štatútu „agenta“ sa bude trestať pokutami vo výške 100 – 300 tisíc rubľov pre vedúcich týchto mimovládok a 300-500 tisíc rubľov pre právnické osoby.
Za šírenie informácií o akomkoľvek zahraničnom agentovi, alebo jeho materiáloch bez uvedenia tohto stavu to bude stáť 2 – 2,5 tisíc rubľov pre bežných občanov, pre úradníkov – 4–5 tisíc rubľov a pre právnické osoby – 40 – 50 tisíc rubľov.
Hovoríme o šírení informácií nielen v médiách, ale aj na internete. Zákon nadobúda účinnosť 1. marca 2021, počas tohto obdobia ho musí schváliť Rada federácie a podpísať prezident. Veľké vďaka za túto inováciu v legislatíve môžu ruskí liberáli a nasledovníci Navaľného povedať všeobecne spojeným štátom a osobne Márii Buttinovej (ruská väzenkyňa v USA). Poďakovať môžu, ako sa hovorí, za tip. Viem si predstaviť, koľko protestov čoskoro nastane.
Ruska Mária Butinová sa zdržiavala v Spojených štátoch na základe študentského víza. V júli 2018 ju zatkli a v apríli 2019 odsúdili na 18 mesiacov odňatia slobody za špionáž. Ruská vláda tvrdí, že americké orgány Butinovú k priznaniu donútili. Butinová (30) sa priznala k sprisahaniu, v rámci ktorého mala v Spojených štátoch pôsobiť ako neregistrovaná zahraničná agentka. Pripisujú jej vytváranie väzieb s lobistickou skupinou Národné združenie držiteľov zbraní (NRA) v súvislosti s presadzovaním snáh Kremľa o ovplyvnenie kampane pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2016. Butinovú prepustili v októbri 2019 z väzenia v americkom štáte Florida.
Milan Novický