Globálny nepriateľ. CIA vytvorí „Čínske operačné centrum“ na boj proti čínskej hrozbe
Americká centrálna spravodajská agentúra vytvára nový štrukturálny útvar, Čínske operačné stredisko. Bude sa angažovať v boji proti výzvam a hrozbám vlády ČĽR. Oznámil to šéf spravodajskej služby, William Burns.
„Čínske operačné centrum“ bolo vytvorené s cieľom reagovať na „globálnu výzvu ČĽR, ktorá sa týka všetkých oblastí spravodajských služieb“, uvádza sa v tlačovej správe na jej webe. Burns vo vyhlásení označil Čínu za najdôležitejšiu geopolitickú hrozbu pre USA v 21. storočí. Poznamenáva sa, že CIA nebojuje proti čínskemu ľudu, ale proti komunistickej vláde krajiny.
V januári administratíva predchádzajúceho prezidenta USA Donalda Trumpa označila prenasledovanie Ujgurov v Číne za genocídu. “Minimálne od roku 2017 Čína pod kontrolou a vedením komunistickej strany pácha zločiny proti ľudskosti,” uviedol vo vyhlásení americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Washington obviňuje Peking z priemyselnej špionáže a útokov na demokraciu. Demokratickí aj republikánski politici pravidelne zdôrazňujú potrebu posilnenia opozície voči Číne.
Oznámenie o vytvorení nového centra prišlo niekoľko dní po tom, čo lídri americkej kontrarozviedky rozoslali rezidenciám správu o zlyhaní desiatok spravodajcov po celom svete, uvádza denník The New York Times. V roku 2017 denník informoval, že len v rokoch 2010 až 2012 sa čínskym úradom podarilo neutralizovať a zabiť viac ako tucet informátorov CIA.
William Burns poznamenal, že CIA bude aj naďalej „venovať veľkú pozornosť“ ďalším dôležitým hrozbám vrátane „agresívneho Ruska, provokatívnej KĽDR, nepriateľského Iránu a terorizmu“. Ďalšia nová spravodajská jednotka bude riešiť nové výzvy vrátane globálneho otepľovania a pandémií.
Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks
CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli Yahoo News koncom septembra.
V roku 2017 niekoľko predstaviteľov americkej administratívy a predstaviteľov Ústrednej spravodajskej služby (CIA) zvažovalo možnosti únosu alebo dokonca vraždy zakladateľa „WikiLeaks“ Assangeho. Plán CIA uniesť Assangeho však „vyvolal búrlivú diskusiu“ v administratíve vtedajšieho prezidenta USA Donalda Trumpa o zákonnosti a praktickosti takejto operácie. Takéto interné plány boli súčasťou kampane proti „WikiLeaks“. CIA tiež chcela rozšíriť dohľad nad organizáciou, zasiať nezhody medzi jej členov a ukradnúť ich elektronické zariadenia.
Ativity spravodajskej agentúry boli vyprovokované zverejnením materiálov CIA s názvom „Vault 7“. Ide o najväčšiu sériu uniknutých dokumentov o programoch vyvinutých na diaľkové ovládanie počítačov používateľov a monitorovanie ich informácií. Obsahuje takmer 10 000 dokumentov a súborov uložených na izolovanom intranete v centra kybernetickej inteligencie v sídle agentúry.
Od apríla 2019 je zakladateľ „WikiLeaks“ Julian Assange držaný v londýnskej väznici Belmarsh, kde bol umiestnený po tom, čo mu ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne vypovedalo azyl, ktorý mu bol poskytovaný sedem rokov. V januári Westminsterský magistrátny súd odmietol Assangeho vydanie do USA, kde bolo voči nemu vznesených 18 trestných obvinení. Zakladateľovi „WikiLeaks“ hrozí súhrnný trest až na 175 rokov väzenia.
Karol Jerguš