Recenzia na novozélandský film The Dead Lands (2014)

Maorijský bojovník záber z youtube z filmu The Dead Lands

Nový Zéland, 11. október 2021 (AM) – Pred niekoľkými rokmi som videl naozaj dobrý novozélandský film režiséra Toa Frasera s názvom The Dead Lands“. Tento film bol po prvýkrát premietaný na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte 4. septembra 2014 a okamžite žal, svojím historickým námetom, stvárnením i hereckými výkonmi, úspech.

 

Film som sledoval v maorijčine s anglickými titulkami. Neskôr som si ho pozrel aj v angličtine, zážitok však nebol až tak podnetný, ako v prípade pôvodného maorijského jazyka. Maorijské bojové výkriky, urážky a výzvy jednoducho lepšie znejú v maorijčine ako v angličtine.

 

Takisto som ocenil skutočnosť, že väčšina maorijských bojovníkov, ktorí vo filme vystupovali, neboli len obyčajní kaskadéri, ale muži, ktorí sa špeciálne venujú maorijskej histórii, bojovým umeniam (Mau Rakau) a zbraniam, ako aj štúdiu rituálu haka – ten mnohí môžu poznať v základnej podobe napríklad aj zo športových vystúpení novozélandského ragbyového národného tímu.

 

Video novozélandský ragbyový tým a jeho haka:

[

 

 

Haka má v maorijskej kultúre svoje osobité miesto

Haka má v maorijskej kultúre svoje osobité miesto. V klasickej podobe je podľa niektorých odborníkov tancom bojovníkov, obsahujúcim bojové techniky, podobne ako kata v karate.

 

Bojové tance predstavujú súčasť bojového umenia rôznych kultúr a civilizácií (napríklad starovekí Mykénčania mali Pyrrchichios – bojové tance so štítom, mečom alebo kopijou), v tieňových pohyboch sa odovzdávali informácie o jednotlivých technikách. Aj dnes pripadá veľká časť tréningu boxu, karate či thajského boxu tieňovým technikám cvičeným bez partnera.

 

Neskôr získala haka v živote Maoriov aj sociálny a kultúrny význam a stala sa súčasťou náboženského a kultúrneho vyjadrenia, takže ju mohli vykonávať nielen muži, ale aj ženy. Dnes, žiaľ, na Novom Zélande zdegradovala aj do podoby vítacieho tolerantného ceremoniálu a tanečníci haka (nemýliť si s bojovníkmi a ich rituálmi) dnes obšťastňujú tanečnými kreáciami zahraničné návštevy.

 

Slovo haka pochádza z polynézskych jazykov, Maoriovia sú totiž etnickí Polynézania, ktorí v 10. storočí prišli na Nový Zéland. Haku vykonávali maorijskí bojovníci tesne pred bitkou, s cieľom pozdvihnúť vlastného bojového ducha. Jej súčasťou je aj vyplazovanie jazyka, dupanie, výkriky a púlenie očí – to všetko má za cieľ vystrašiť nepriateľa.

 

Bojový tanec sa nazýva „haka pukana“ a rozdeľuje sa podľa toho, či sa tancuje bez zbraní (Haka taparahi) , alebo so zbraňami (Haka peruperu). Keďže Maoriovia boli kanibali, v hake sú zakomponované aj posunky, ktorými naznačovali, čo so zabitými nepriateľmi mienia urobiť. Kto sa pozorne zapozerá do bojovej podoby haky, nájde gestá imitujúce vytrhnutie srdca z tela (alebo pohlavných orgánov) či vyhryznutie tepny a pitie horúcej krvi.

 

Z Európanov videl prvý haku nizozemský moreplavec Abel Tasman, ktorý v roku 1642 priplával k Novému Zélandu, a na ktorého lode Maoriovia zaútočili. Prvý opísal haku v podobe vítacieho ceremoniálu pre budúce generácie Joseph Banks, kronikár anglického moreplavca Jamesa Cooka, ktorý si do svojho denníka napísal: „Ide o sugestívny bojový tanec, pri ktorom bojovníci imitujú boj svojimi zbraňami, jazyk vyplazia neuveriteľne ďaleko a rovnako dôrazne vypúlia svoje oči. Ich tváre tak získajú hrôzostrašný výraz.“

 

Obrázok maorijskí bojovníci

 

V 17. a 18. storočí sa anglikánski misionári snažili haku z myslenia Maoriov vykoreniť, ich snahy však boli neúspešné a krátko po tom, čo Maoriovia zabili a zjedli niekoľko anglikánskych misionárov, stratili anglikánski duchovní preventívne na dlhšiu dobu záujem Maoriov priviesť k anglikánskej viere. Katolíci na Novom Zélande takmer až do začiatku 20. storočia nepôsobili, pretože katolícka viera nebola v celom britskom domíniu v 19. storočí povolená.

 

Haku sa podarilo vykoreniť až v 19. storočí, kedy Briti, tak ako bolo často ich zvykom, vystrieľali odbojných Maoriov (vrátane žien a detí), množstvo mŕtvych Maoriov majú na svedomí nákazlivé choroby, ktoré biele obyvateľstvo medzi Maoriami šírilo – podobne ako u Indiánov aj dekami kontaminovanými pravými kiahňami, proti ktorým nemali Maoriovia ani Indiáni žiadnu imunitu.

 

Maoriovia prišli na Nový Zéland z Polynézie na svojich malých člnoch a pltiach. Dodnes existuje množstvo legiend, ktoré sa po generácie medzi maorijským obyvateľstvom ústne odovzdávali a neskôr aj písomne zaznamenali. Tieto legendy obsahujú náboženské predstavy Maoriov, kultúrne a sociálne zvyky a vytvárajú tak plastický obraz dávnovekej maorijskej kultúry.

 

Podľa legendy bol prvým náčelníkom, ktorý priplával na nový Zéland bojovník Kupe (pravdepodobne z Tahiti), priplavil sa niekedy okolo roku 925. Nová veľká populačná vlna Maoriov prišla na Nový Zéland v 14. storočí.

 

Maoriovia sa na Novom Zélande čoskoro rozmnožili natoľko, že začali trpieť hladom, pretože úroveň ich poľnohospodárskeho poznania bola mizivá. Nedostatok potravy zapríčinil, že spoločnosť sa výrazne militarizovala, boje sa stali súčasťou maorijského života. Chlapci boli od útleho veku vychovávaní v bojovom duchu, zbrane Maoriov sa vyrábali z kostí, dreva a kameňa, ku kovovým a strelným zbraniam sa Maoriovia dostali až v 17. storočí.

 

Film The Dead Lands predstavuje maorijský bojový štýl Mau Rakau

Film The Dead Lands sa mi páčil najmä preto, že predstavuje maorijský bojový štýl Mau Rakau. Muži, ktorí vo filme vystupujú, toto bojové umenie roky usilovne cvičia, choreografiu bojových scén takisto robil znalec Mau Rakau. Keďže k najbežnejším maorijským zbraniam patria kyjaky a kopije, vo filme sa bojuje s týmito zbraňami. Maoriovia nepoužívali štíty.

 

K najznámejším maorijským zbraniam patria Patau – jednoručný drevený kyjak, Mere – jednoručný kyjak zo zeleného kameňa, ktorý sa vyskytuje na Novom Zélande, Wahaika – vyrobená z veľrybej kosti, alebo z tvrdého dreva, ktorá mala výrez, tým bolo možné zachytiť nepriateľskú zbraň a prudkým otočením ju vytrhnúť z ruky. Kotiate bol takisto jednoručný drevený kyjak, do ktorého však mohli byť vsadené žraločie zuby, takže bojovník dokázal okrem úderov súpera aj rezať.

 

Kráľovskou podobou maorijskej zbrane je okrem klasickej kopije aj Taiaha, podoba kopije na jednej strane zakončenej dreveným hrotom, vytvrdeným v ohni a vybrúseným na kameni, na druhej strane je plochá čepeľ, ktorou je možné zasadzovať devastačné sečné údery. Všetky spomenuté zbrane a ich použitie sa nachádzajú aj v bojovej scéne z filmu, ktorú som do článku vložil.

 

Keď som film odporučil priateľovi, ktorý nikdy bojové umenia netrénoval, miluje však históriu, etnografiu a rád cestuje po svete, okomentoval maorijské jednoručné zbrane cynickými slovami: „Ani som si nevedel predstaviť, koľko zla a bolesti dokáže urobiť obyčajná pingpongová raketa…“

 

Ale vráťme sa späť k filmu. Keďže nechcem tým, ktorí film nevideli vyzradiť celý dej, budem, čo sa týka obsahu stručný. Film spracúva klasickú maorijskú legendu, plnú domorodých predstáv o cti, posmrtnom živote, kulte predkov a rituálnom kanibalizme, tvoriacich neoddeliteľnú súčasť maorijského historického povedomia a náboženského života.

 

Hlavným hrdinom filmu je 15-ročný chlapec Hongi, syn náčelníka Taneho, ktorý sa nechtiac stane svedkom cielenej provokácie. Dvaja vážení náčelníci, ktorých klany sa zdecimovali vo vzájomnom boji o teritórium sú ochotní uzavrieť po dlhej vojne prímerie. Tane, otec Hongiho je ochotný vrátiť nepriateľskému klanu kosti ich predkov z pohrebiska, ktoré v minulosti obsadili. Syn nepriateľského náčelníka Wirepa, však tajne kosti vlastných predkov poškvrní výkalmi a obviní z tohto aktu členov Taneho klanu. Mladý Hongi, ktorý zneuctenie videl, však obviní Wirepu z klamstva. Mier sa stáva chimérou a je zrejmé, že vojna bude pokračovať.

 

Wirepovi muži, ktorí sa vybrali na cestu domov, sa však domov nevrátia. Tajne sa vrátia k pevnosti Taneho klanu a nadránom Taneho klan, ktorý neočakáva tak rýchly a zákerný útok, napadnú. Wirepovi muži zvíťazia, zlikvidujú takmer celý Taneho klan, mladému Hongimu sa však podarí utiecť pred Wirepom, ktorý ho chce zabiť. Hongi prisahá pomstu Wirepovi a jeho mužom, po pohrebe vlastného otca sa vyberie Wirepu a jeho mužov stopovať a zabiť, aj keď nemá takmer žiadnu šancu na úspech.

 

Pri stopovaní Wirepu prenikne na územie, ktoré podľa maorijských legiend ovláda démon. Tento démon v minulosti vyhubil všetkých členov iného klanu a všetci Maoriovia sa tomuto územiu vyhýbajú. Ukáže sa, že nejde o démona, ale o vynikajúceho bojovníka s temnou minulosťou, ktorý začne mladého Hongiho učiť bojové umenie a takisto mu vysvetľuje svoje zvrátené predstavy o cti, tie však nebudem bližšie rozoberať, podrobnejšie sú vysvetlené priamo vo filme.

 

Aby som to zjednodušil – následne pri svojej ceste za pomstou zažijú mladý Hongi a jeho spoločník mnohé dobrodružstvá a „bojujú a zabíjajú od svitu do mrku všetko, čo sa im postaví do cesty. Pripájam aj video, ktoré žiaľ až do 2 minúty a 16 sekundy hyzdí nápis cez stred obrazovky. Bojové sekvencie sú však už bez tohto nápisu a všetky spomenuté zbrane v článku, vrátane bojovej haky a použitia týchto zbraní, možno vo videu vidieť.

 

Bojové sekvencie z filmu The Dead Lands:

 

 

A na záver už len zopár faktov z maorijskej histórie

Maoriovia žili v opevnených dedinách, ktoré boli dislokované v horskom teréne. Chránila pomerne primitívna, ale účinná drevená alebo kamenná fortifikácia, okolo sa nachádzali polia, na ktorých Maoriovia pestovali kultúrne plodiny, zaoberali sa tiež chovom kôz.

 

V centre dediny sa nachádzala stavba marae, ktorá bola zároveň svätyňou, iniciačným a vládnym centrom. Muži aj ženy chodili takmer nahí, nosili len krátku sukienku z lístia, ktorá im chránila genitálie, pred nečasom sa chránili plášťami z hrubej vlny. Takisto mohli nosiť kožené časti odevu. Maoriovia boli panteisti a uctievali kult predkov. Bohovia i predkovia boli prítomní v okolitej prírode, kostiach predkov a žili neustále v blízkosti živých. V čele maorijského spoločenstva stál náčelník – kazik, ktorý mal aj náboženskú funkciu.

 

Maoriovia mali mnohé ďalšie zaujímavé zvyky. Vykonávali Haputangu (podľa maorijskej tradície je najlepším gynekológom a pôrodníkom muž, pretože ten dokáže komunikovať s nenarodeným potomkom pomocou rôznych hrdelných zvukov a takisto vykonával pôrodnú masáž, o ktorej sa dnes veľa nevie, ale ktorej cieľom bolo uľahčiť žene pôrod). Haputangu dnes poznáme len z historických správ, celé umenie zmizlo v nenávratne.

 

Maoriovia chápali smrť ako niečo prirodzené, k čomu život smeruje a od detstva sa zmierili s pominuteľnosťou života. Pre maorijských mužov bola najlepšia smrť zahynúť v boji. Ak muž umrel na chorobu alebo na starobu, maorijská spoločnosť to vnímala ako trest bohov za nejaké skryté blasfemické prehrešky. Pohreby mali prísne pravidlá, ktoré ak sa nesplnili presne, zabránili predkom dostať sa do posvätného sveta. Ak boli predkovia nepokojní, prejavilo sa to negatívne v živote celého spoločenstva, ktoré začali prenasledovať rôzne nešťastia.

 

Súčasťou maorijského života bolo tetovanie – moka, u mužov malo tetovanie naháňať nepriateľovi hrôzu a takisto bolo znakom dôležitosti v spoločnosti. Otroci nemali tetovanie, čo zvýrazňovalo ich nízke postavenie. Tetovania boli aj na stehnách, išlo vždy o rovnaké motívy pre celý klan. Ženské tetovanie bolo symbolom krásy. Tetovanie u žien však nebolo tak výrazné a časté ako u mužov. Tetovalo sa kosťami z morských vtákov a žraločích zubov, do rán sa votrelo čiernomodré farbivo z prírodných zdrojov, maorijské tetovanie bolo nesmierne bolestivé.

 

Zaujímavá správa na záver. V roku 2020 vyšiel druhý diel The Dead Lands, maorijskí bojovníci vo filme bojujú proti zombie. Tento film som ešte nevidel a budem musieť nazbierať dostatok duchovných síl, aby som si ho dokázal pozrieť. Ak však choreografiu bojových scén robili tiež majstri štýlu Mau Rakau, asi si ten film nakoniec pozriem.

Karol Oravečka


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Foto Rheinmetall predstavil austrálske bojové vozidlo Lynx

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall, najväčší dodávateľ vojenských vozidiel pre austrálske obranné sily, dnes vo svojom stredisku MILVHECO v Redbanku (Queensland) prvýkrát v Austrálii predstavila nové vozidlo bojovej podpory Lynx (CSV – Combat Support Vehicle).     Generálny riaditeľ spoločnosti Rheinmetall Gary Stewart uviedol, že Lynx CSV je sofistikované a mimoriadne schopné…

Foto Ozbrojené sily majú nových generálov, prvú hviezdu si prevzal aj prvý slovenský kozmonaut

Slovensko, 20. október 2021 (AM, MO SR, Foto: MO SR) - Ivan KelementV priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave si dnes z rúk prezidentky SR a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej traja profesionálni vojaci v aktívnej službe OS SR prevzali dekréty o vymenovaní a povýšení. V súlade s dlhodobým plánom rozvoja…

Foto Video: Najväčšia ruská výsadková loď vstúpila do služby

Rusko, 20. október 2021 (AM) – Loď projektu 17111 Peter Morgunov má výtlak 5000 ton, dokáže pojať 300 vojakov a 13 tankov. Okrem zbraní AK-176M a AK-630M-2 (desaťtisíc výstrelov za minútu) nesie dva kusy systému A-215 Grad-M. Súčasťou každého je laserový diaľkomer, systém riadenia a 40 rakiet s dostrelom do 20 kilometrov.…

Foto Agenti FBI obkľúčili dom ruského oligarchu Olega Deripasku vo Washingtone

USA, 20. október 2021 (AM) – Federálny úrad pre vyšetrovanie vykonáva "vyšetrovacie akcie" vo washingtonskom dome ruského oligarchu Olega Deripasku. Toto vyhlásenie urobil predstaviteľ FBI. NBC News uvádza, že jej reportéri sú blízko domu Deripasku, obklopení agentmi FBI. Príslušníci FBI vošli do domu ruského oligarchu. Dôvody pátrania zatiaľ neboli zverejnené.   https://twitter.com/Tom_Winter/status/1450478615330803713  …

Foto Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložitej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu zostávajú naše kontakty dosť intenzívne,"…

Foto Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí si bývalý šéf Pentagónu Robert Gates.   "Nesiem za to istú zodpovednosť. Začalo to ešte pred mojím príchodom tam. Myslím ale, že sme založili afganskú armádu podľa vlastného vzoru a podoby.…

Foto Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách – a ďalšie zaujímavosti

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom Vachmistrovom rozpracúval projekt „Skupina“, ktorý predpokladal využitie lietadla nosiča na…

Foto Vyvíjajú Američania nového “nepriateľa” pre ruské tanky Armata?

USA, 23. november 2020 (AM) - Nie sme tak ďaleko od chvíle, kedy budú ľudia len istou opciou pre tank. Nie je síce potrebné brať tieto slová doslovne, avšak popredné svetové podniky vojenského priemyslu venujú veľkú pozornosť vývoju bezpilotných technológií, vrátane konštruovania tankov. Bolo by teda celkom nesprávne hovoriť o tom, že tieto…

Foto Francúzsko : Presadí sa laserový systém HELMA-P ako primárna laserová obrana pred bezpilotnými lietadlami?

Francúzsko, 15. november 2020 (AM) - Rovnako ako v severnej Sýrii a Líbyi, začiatkom tohto roka prebiehajúce boje v Náhornom Karabachu ukazujú dôležitosť vzdušných bezpilotných lietadiel, ktoré sa rovnako dobre dajú použiť na zameranie obrnených jednotiek a logistických konvojov ako aj na zničenie PVO (protivzdušná obrana). A to tým viac, že…

Foto Nemci ich odmietli: Taliansko teda ponúka Poľsku spoločný vývoj ťažkého tanku

Taliansko, 5. november 2020 (AM) - Rím aj Varšava vyjadrili v posledných mesiacoch záujem o Francúzsko-Nemecký program bojových tankov novej generácie MGCS. Zdá sa však, že tento francúzsko-nemecký pár v obidvoch prípadoch neposkytol priaznivú odpoveď na tieto požiadavky participácie na programe vývoja. Rímu sa preto nepodarilo začleniť sa do programu MGCS…

Foto Cieľom je zahltiť nepriateľskú obranu: Lockheed-Martin prerába transportné lietadlá na bombardéry

USA, 1.november 2020 (AM) - Vo februári 2016 Pentagón uviedol, že uvažuje o vytvorení konceptu s názvom Arsenal Plane. I keď to nebolo zásadne nič nové, išlo o premenu dopravného lietadla na nákladný kamión s inteligentnou muníciou a využiť pre ich presné zhadzovanie spoluprácou so stíhacími bombardérmi 5. generácie [F-35 alebo…

Foto Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Foto Rusko prestáva dodávať muníciu do USA. Vyzerá že postupne príde o najväčší civilný trh so zbraňami

Rusko, 13. október 2021 (AM) – Rusko kvôli americkým sankciám zastavuje dodávku munície do USA. Príde tak o najväčší exportný trh ruských výrobcov civilnej zbrojnej munície . Ruská federácia je nútená výrazne obmedziť svoju prítomnosť v tejto krajine a ak americké orgány v blízkej budúcnosti neodstránia prekážky, potom Rusko úplne príde o americký trh.…

Video „Neochráni pred nimi žiadna nepriestrelná vesta“: Pentagón oznámil termín pre nové pušky ktoré nahradia M4 a M16

USA, 12. október 2021 (AM) – V USA pokračujú práce na vytvorení sľubnej série ručných zbraní pre armádu a ďalšie bezpečnostné agentúry. Hlavnou úlohou je nahradiť existujúce modely vrátane automatickej karabíny M4 a útočnej pušky M16. Pripomeňme, že oba tieto varianty amerických ručných zbraní majú kaliber 5,56 mm. Plánuje sa tiež,…

Foto Nahradí Dragunov. Nová ruská ostreľovacia puška Čukavin prešla poslednými testami

Rusko, 6. október 2021 (AM) – Štátne testy ostreľovacej pušky Čukavin (SVČ) boli ukončené, prebiehajú prípravy na prijatie pušky do prevádzky. Informovala o tom tlačová služba skupiny spoločností Kalašnikov.     Puška bola vyvinutá ako náhrada za legendárnu ostreľovaciu pušku Dragunov pre ruskú armádu. Teraz sa spracováva dokumentácia, na základe ktorej sa rozhodne…

Foto Čínsky NORINCO predstavil útočnú pušku novej generácie

Čína, 5. október 2021 (AM) – Na medzinárodnej výstave v čínskom Zhuhai bola verejne predvádzaná útočná puška čínskej novej generácie QBZ191 kalibru 5,8 mm. Samotný vývojár ju nazýva puškou novej generácie.   PLA (Čínska ľudová oslobodzovacia armáda) sa chystá prejsť na túto pušku ako na hlavnú zbraň. Predstavené sú celkom dve…

Foto Čo to je? Srbi testujú novú veľkokalibrovú ostreľovaciu pušku

Srbsko, 1. október 2021 (AM) – Veľkokalibrové protimateriálové pušky sa začali používať počas druhej svetovej vojny ako protitankové pušky a po druhej svetovej vojne sa so špeciálnym typom munície zneškodňovali obrnené vojenské zariadenia na vzdialenosti viac ako 1000 metrov, najčastejšie v sabotážnych jednotkách.   V roku 1990 Chorvátsko vyrobilo ťažkú ​​ostreľovaciu…

Foto Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovoril o…

Foto Ozbrojené sily majú nových generálov, prvú hviezdu si prevzal aj prvý slovenský kozmonaut

Slovensko, 20. október 2021 (AM, MO SR, Foto: MO SR) - Ivan KelementV priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave si dnes z rúk prezidentky SR a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej traja profesionálni vojaci v aktívnej službe OS SR prevzali dekréty o vymenovaní a povýšení. V súlade s dlhodobým plánom rozvoja…

Foto Agenti FBI obkľúčili dom ruského oligarchu Olega Deripasku vo Washingtone

USA, 20. október 2021 (AM) – Federálny úrad pre vyšetrovanie vykonáva "vyšetrovacie akcie" vo washingtonskom dome ruského oligarchu Olega Deripasku. Toto vyhlásenie urobil predstaviteľ FBI. NBC News uvádza, že jej reportéri sú blízko domu Deripasku, obklopení agentmi FBI. Príslušníci FBI vošli do domu ruského oligarchu. Dôvody pátrania zatiaľ neboli zverejnené.   https://twitter.com/Tom_Winter/status/1450478615330803713  …

Foto Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložitej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu zostávajú naše kontakty dosť intenzívne,"…

Foto Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí si bývalý šéf Pentagónu Robert Gates.   "Nesiem za to istú zodpovednosť. Začalo to ešte pred mojím príchodom tam. Myslím ale, že sme založili afganskú armádu podľa vlastného vzoru a podoby.…

Foto Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množstvo munície.…

Foto Zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA a vojenský vodca Colin Powell

USA, 18. október 2021 (AM) – Colin Powell, bývalý americký minister zahraničných vecí a vojenský vodca, vedúci zboru náčelníkov štábov , zomrel vo veku 84 rokov . Príčinou smrti boli komplikácie koronavírusovej infekcie, informovala jeho rodina na Facebooku. Zdôrazňuje sa, že napriek očkovaniu ochorel.   Generál Colin Powell urobil kariéru ako profesionálny…

Foto Video: Najväčšia ruská výsadková loď vstúpila do služby

Rusko, 20. október 2021 (AM) – Loď projektu 17111 Peter Morgunov má výtlak 5000 ton, dokáže pojať 300 vojakov a 13 tankov. Okrem zbraní AK-176M a AK-630M-2 (desaťtisíc výstrelov za minútu) nesie dva kusy systému A-215 Grad-M. Súčasťou každého je laserový diaľkomer, systém riadenia a 40 rakiet s dostrelom do 20 kilometrov.…

Foto Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Foto Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Foto Ukrajinská vojenská loď narazila na mínu západne od Krymu. Hrozí jej potopenie

Ukrajina, 14. október 2021 (AM) – V západnej časti Čierneho mora došlo k vážnemu incidentu — vojenské plavidlo ukrajinského námorníctva pri plnení plánovaných úloh explodovalo v dôsledku zrážky s námornou mínou. V dôsledku výbuchu sa zranila časť posádky, v lodi vznikla diera a bola zaplavená. Informácie o tomto incidente potvrdil poslanec ukrajinského parlamentu…

Foto Švédka natáča film o sovietskych námorníkoch ktorí ich zachránili na mori. Musela mlčať 35 rokov

Švédsko, 14. október 2021 (AM) – Švédska režisérka Helena af Klerker natočí film o tom, ako sovietska nákladná loď Dagestan zachránila pred smrťou dve dievčatá, ktorých čln sa ocitol na šírom mori. Príbeh sa stal so samotnej Helene a jej priateľke Lou Åberg, ale incident musel ostať utajený 35 rokov.     Švédska…

Foto 28 helikoptér. Čínske námorníctvo testuje novú vrtuľníkovú loď

Čína, 10. október 2021 (AM) – Čínske námorníctvo by čoskoro malo dostať novú vojnovú loď. Čína zverejnila zábery najnovšieho vrtuľníkového nosiča, typu 075 LHD Guangxi.     Teraz je táto univerzálna obojživelná útočná loď (UDC) pred uvedením do prevádzky námorníctvom Čínskej armády testovaná na mori. Guangxi je druhou loďou v tejto…

Foto Rheinmetall predstavil austrálske bojové vozidlo Lynx

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall, najväčší dodávateľ vojenských vozidiel pre austrálske obranné sily, dnes vo svojom stredisku MILVHECO v Redbanku (Queensland) prvýkrát v Austrálii predstavila nové vozidlo bojovej podpory Lynx (CSV – Combat Support Vehicle).     Generálny riaditeľ spoločnosti Rheinmetall Gary Stewart uviedol, že Lynx CSV je sofistikované a mimoriadne schopné…

Foto Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu, mu umožňuje plniť rozličné úlohy – od taktického operačného…

Video Sankcie nútia Irán vyvíjať vlastné zbrane. Predstavil nový systém protivzdušnej obrany

Irán, 13. október 2021 (AM) – Iránsky protilietadlový raketový obranný systém sa naďalej vylepšuje. Priemysel islamskej republiky ponúka vojakom stále viac možností pre protilietadlové raketové systémy. Osobitnú úlohu tu zohrávajú sankcie, ktoré už dlhší čas podporuje takzvaný kolektívny Západ, a ktoré vedú k potrebe riešiť otázky nahradenia dovozu vývojom vlastných technológií vo…

Foto Zbrojovka Rheinmetall podporuje technické vzdelávanie v Českej republike

Nemecko, 7. október 2021 (AM) – Dňa 6. októbra 2021 podpísali spoločnosti Rheinmetall a Ray Service v spolupráci so svojou dcérskou spoločnosťou VISC, s.r.o. (VISC) zmluvu na dodávku elektrických komponentov. Zmluva zahŕňa dodávku materiálových súprav pre program Fuchs/Fox 2 pre medzinárodného zákazníka v časovom horizonte 2022 – 2023 a má celkovú hodnotu…

Foto Rheinmetall na výstave IDET v Brne predstaví inovatívne systémy pro súdobé bojisko

Nemecko, 4. október 2021 (AM) – Medzinárodný veľtrh obrannej a bezpečnostnej techniky (IDET) 2021, ktorý sa bude konať od 6. do 8. októbra v Brne, predstaví najnovší vývoj svetových technológií v zbrojárskom priemysle.   Obrnený transportér Lynx KF41 je jedným z hlavných kandidátov v prebiehajúcom českom tendri na nákup nových BVP…

Foto Bojové robototechnické komplexy „Uran-9“ pôjdu do výzbroje na budúci rok

Rusko, 1. október 2021 (AM) – Komplexy „Uran-9“ sa na testovacie využitie dostanú do pozemných vojsk ruskej armády v roku 2022, pričom pracuje sa na tom už teraz, uviedol pre noviny „Krasnaja zvezda“ veliteľ tohto druhu vojsk generál Oleg Saľjukov a dodal, že výsledky testov ovplyvnia hlavne rozhodovanie o optimálnom počte ich nákupu.  …

Foto Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložitej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu zostávajú naše kontakty dosť intenzívne,"…

Foto Americké spravodajské služby „zaspali“ vývoj novej čínskej hypersonickej rakety

USA, 17. október 2021 (AM) – Americká rozviedka "zaspala" čínsky vývoj novej hypersonickej rakety, ktorá je schopná dosiahnuť na územie USA a súčasne nosiť jadrové zbrane. Čína testovala hypersonickú jadrovú raketu, ktorá obehla zemeguľu a zasiahla cieľ, čo veľmi prekvapilo americké spravodajské služby. "Nevieme, ako to urobili," Informuje o tom denník…

Foto V Spojených štátoch označili ruskú stíhačku Su-27 za jednu z najlepších na svete

USA, 17. október 2021 (AM, Sputnik) –Ruská stíhačka Su-27 je jednou z najlepších stíhačiek štvrtej generácie na svete. Napísal o tom 15. októbra americký portál 19FortyFive.   Novinári uviedli , že Su-27 môže niesť až 10 rakiet alebo kombináciu bômb a rakiet spoločne s delom. Zameriavače umožňujú pilotovi odpaľovať rakety vzduch-vzduch.…

Foto Bell Huey: Legenda sa v Nemecku lúči

Nemecko, 14. október 2021 (AM) – V dolnosaskom Bückeburgu sa v júni nad múzeom vrtuľníkov blízko miestneho hradu ozval silný dunivý zvuk. Na oblohe sa objavil charakteristický obrys „klepáča na koberce“, ako prezývali vrtuľník Bell UH-1D v Bundeswehre. Dva rotory s výkonným motorom, ktorým stroj vďačí za svoju prezývku, „klepali“ rýchlosťou 324 otáčok za minútu. Keď…

Foto Japonská stíhačka Micubiši F-2 stratila kryt kabíny pilota počas misie zachytenia ruskej stíhačky

Japonsko, 13. októbra 2021 (AM) – Viacúčelové stíhacie lietadlo generácie 4+ Micubiši F-2 Japonských vzdušných síl sebaobrany (JASDF) stratilo 10. októbra tohto roku, počas vykonávania („rutinnej“) operácie zachytenia stíhačky neznámej krajiny, kryt kabíny pilota.   Stíhačka, na ktorej došlo k tejto nešťastnej udalosti, patrí k 6. taktickej stíhacej letke 8.…

Foto Bell sa pripojil do najnovších programov útočného a prieskumového lietadla americkej armády

Fort Worth, Texas (12. októbra 2021) – Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť koncernu Textron (NYSE: TXT), oznámila, že podpísala dohodu o spolupráci so spoločnosťou CAE USA Inc., celosvetovo uznávaným integrátorom výcvikových a misijných systémov. V rámci tejto spolupráce bude CAE dodávať simulátory na trénovanie údržby, pomáhať pri vývoji simulátorov letového výcviku a dodávať ďalšie…

Foto Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.   USA spočiatku mienili zhodiť 9 atómových bômb na ryžové polia alebo do mora…

Foto Signum laudis, najvyššie vojenské vyznamenanie Rakúsko-Uhorska

Slovensko, 18. október 2021 (AM) –  Signum laudis je najvýznamnejším vojenským vyznamenaním Rakúsko-Uhorska. Tvorcom tohto vysokého vojenského vyznamenania bol v roku 1890 rakúsky cisár František Jozef I. a vyznamenanie predstavovalo formu cisárskeho uznania za obzvlášť hrdinský vojenský čin. Existovala aj mierová podoba Signum laudis, ktorá sa udeľovala za perfektnú vojenskú službu…

Foto Odpoveď amerického herca Deana Reeda na Solženicynove klamstvá o ZSSR

USA, 18. október 2021 (AM) – Pred 50 rokmi dal populárny americký spevák a herec Dean Reed slušnú odpoveď na ohováranie Sovietskeho zväzu disidentovi Alexandrovi Solženicynovi. Hercove slová po polstoročí nestratili na aktuálnosti.   Myslím si, že mnohí budú súhlasiť, že nikto zo spisovateľov sovietskej éry nespôsobil tak obrovské škody na…

Video O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.     "Motorola zomrel vo výťahu, ktorý bol vyhodený do vzduchu. Zabili ho ako krysu. Mal rodinu, v tom…

Foto Gavrilo Princip, atentátnik zo Sarajeva, ktorý našiel svoju smrť v terezínskom žalári

Srbsko, 15. október 2021 (AM) – Gavrilo Princip sa narodil 25. júla 1894 v západnej Bosne, v chudobnej roľníckej rodine srbského pôvodu a svoju smrť našiel 28. apríla 1918 v terezínskom žalári, v prostredí, kde ho všetci nenávideli.   Svetoznámy bosniansky Srb prišiel k svojej smutnej sláve dňa 28. júna 1914…

Foto Nedostatky Hitlerovho plánu

Nemecko, 14. október 2021 (AM) – Plán Barbarossa, ktorým Hitler načrtol schému rozdrvenia Červenej armády za štyri-päť mesiacov a zachvátenie európskej časti Sovietskeho zväzu do línie Archangeľsk – Volga – Astracháň, bol podpísaný 18. decembra 1940, čiže pol roka pred napadnutím ZSSR.   Prečo Hitler prijal toto rozhodnutie, ako sa stalo, že…

Foto Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.     Faktom je, že podľa…

Foto Teória akademika Glazjeva sa potvrdila: Bol koronavírus vytvorený Američanmi?

Rusko, 15. október 2021 (AM) – Ruský vedec urobil senzačné vyhlásenie: koronavírus podľa všetkých indícií nie je prirodzený, ale umelý. Potvrdila sa teda teória Sergeja Glazyeva, ktorý pred rokom poukázal na to, že COVID-19 môže byť vytvorený iba v laboratóriu a ako biologickú zbraň uvoľnená „americkou elitou“.     Špecialista Ústavu…

Foto Monitorovací systém MOVIR: Rezort obrany podal trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy

Slovensko, 12. október 2021 (AM) – Rezort obrany podal trestné oznámenie na poslancov Národnej rady SR Mariána Kotlebu a Milana Mazureka za šírenie poplašnej správy - presne tak, ako včera avizoval minister na sociálnej sieti. Predmetom oznámenia podaného na Okresnej prokuratúre Bratislava I. sú nepravdivé a skresľujúce informácie o vývoji a…

Foto Politológ Wasserman o Sputniku: Je Slovensko pripravené na umieranie?

Rusko, 1. september 2021 (AM) – Slovensko ruskú vakcínu odmietlo. Týmto gestom predstavitelia krajiny ukázali svoj cynický postoj k vlastnému ľudu ako k spotrebnému materiálu, hovorí Anatolij Wasserman: Vymenili životy tisícov ľudí za členstvo v EÚ.   Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky oficiálne oznámilo odmietnutie použitia ruskej vakcíny Sputnik V na hromadné…

Foto Francúzsko: Niekoľko nemocníc oznamuje neobmedzený štrajk kvôli nútenému očkovaniu zdravotníkov

Francúzsko, 6.August 2021 (AM) – Niekoľko nemocničných odborových zväzov vyzvalo na časovo neobmedzený štrajk na protest proti povinnosti zdravotníckych pracovníkov dať sa od 15. septembra zaočkovať. Sociálna únia SUD Santé vo svojej výzve tiež vyzvala na zrušenie patentov.   Od toho dátumu (15 septembra) bude možné pozastaviť pracovné zmluvy a dokonca…

Video VIDEO: Vyšetrovanie koronavírusu – relácia o knihe so šokujúcimi odhaleniami

Francúzsko, 6.máj 2021 (AM) – Francúzsky investigatívny novinár Philippe Aimar počas vlastného vyšetrovania pochopil, že tzv. pandémia je ťažká manipulácia a podvod. V relácii Hľadanie pravdy predstavil svoju novú knihu Vyšetrovanie koronavírusu:   https://www.y-comm.fr/8_vid/KK7JAwaEJE/JOVANOVIC_LE_DEFI_DE_LA_VERITE.mp4 Adam Riečanský

Foto Bojový galavečer WARRIORS GAMES v septembri prinesie unikátny koncept boxerského turnaja

Slovensko, 25.August 2021 (AM) – Organizácia WARRIORS GAMES organizuje bojový galavečer pre všetkých fanúšikov boxu a kickboxu podľa pravidiel K1, ktorý sa uskutoční 14.9.2021 v Košiciach.     Prináša jedinečný koncept športového boxerského zápolenia na Slovensku. V rámci turnajov predstaví zaujímavé zápasy slovenských ako aj zahraničných borcov kickboxu podľa pravidiel K1. Jeden turnaj…

Foto The Race 2021 prinesie do Krásnej Hôrky akciu, adrenalín a nabitý program

Slovensko, 19.August 2021 (AM) – Dychberúce výkony, perfektná atmosféra, športové hviezdy, ale aj program, ktorý určite nemôžeš zmeškať! Práve tieto lákadlá prinesie 4. septembra pod hradby hradu Krásna Hôrka jedinečná športová akcia The Race 2021.   NOVÉ SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE PRE SKÚSENÝCH AJ ZAČIATOČNÍKOV Hlavnou časťou The Race je terénny prekážkový beh s traťou…

Video Ramzan Kadyrov rozdal Mercedesy bojovníkom svojho klubu. Video

Čečensko, 30. marec 2021 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ocenil troch športovcov vystupujúcich za bojový klub Achmat, ktorý mu patrí. Boxer Artur Beterbiev, bojovník zmiešaných bojových umení Magomed Bibulatov a rodák z Dagestanu zápasník Sambo - Magomedrasul Khasbulaev dostali každý Mercedes-Benz GLE, ktorého cena v Rusku začína na šiestich miliónoch rubľov.     Šéf Čečenska poznamenal,…

Foto Lady Kalašnikov: Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby

Rusko, 15.December 2020 (AM) - Psychický stav počas súťaže nie je o nič menej dôležitý ako fyzický. Maria Schwartz, kapitánka streleckého tímu Lady Kalašnikov, vysvetľuje, ako môžu techniky sebaregulácie pomôcť znížiť úzkosť a stres.   Čo dáva samoregulácia športovcovi praktickej streľby Pojem „samoregulácia“, známy v domácej vede a praxi, hlavne vďaka…

Foto Tragédia počas športovej streľby: Na súťaži v praktickej streľbe v USA došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu

USA, 16. november 2020 (AM) - Prinášame tragickú informáciu zo zámoria kde behom preteku USPSA (Asociácia praktickej streľby USA) došlo k usmrteniu dlhoročného rozhodcu a člena USPSA. Na strelnici v Penfielde 7.novembra ráno počas súťaže pretekárovi  behom povelu "Nabi a priprav sa!" spadla nabitá zbraň na zem (netrafil do puzdra), prišlo…

Video Pri Košiciach prebehlo ďalšie kolo ligy v dynamickej streľbe. Video

Slovensko, 21. júl 2020 (AM ) – V neďeľu na strelnici Nižná Hutka pri Košiciach sa stretli priaznivci dynamickej streľby na ďalšom kole IPSC ligy Šariš - Zemplín. Pretek organizoval strelecký oddiel ŠKP Košice. Súťažiaci si zmerali sily na 5. pomerne náročných streleckých situáciách. Na záver súťaže organizátori ocenili najlepších v…